recenze
Automachef

Automachef - recenze
Automachef - recenze
12:00, 24.10.2019

Tak ako sa v minulosti istý koncept hier zdal byť nemožný preniesť aj do fungujúceho produktu, dnes už sa nijako nepozastavujeme nad simuláciami farmárov, bezdomovcov, včiel, holubov a dokonca aj kuchárov. V prípade značky Automachef si však pole tejto úzko špecifickej pôsobnosti presúvame do sveta automatického kulinárstva, presnejšie povedané do sféry inžinierov. Jedným z nich sa stanete práve za predpokladu náklonnosti k tomuto zaujímavému mixu značiek ako Overcooked a Crazy Machines.

Ako najefektnejšie uvariť bez toho, aby ste sa čo i len dotkli nejakej ingrediencie?

Klik pro zvětšení (Automachef - recenze)

Nebudeme si tu samozrejme pokladať žiadne filozofické otázky, keďže na vrchnú citáciu sa dá reagovať úplne jednoducho. Pomocou strojov si dnes ľudská ruka môže odpočinúť a bez umelej inteligencie si v budúcnosti asi nikto z našich potomkov nedokáže čo i len utrieť zadok. Tak či onak, v prípade logickej arkády Automachef je vašou úlohou starať sa o čo najdokonalejší chod plne automatickej reštaurácie. Nevyberáte však komplikovaný zoznam jedál, vašim cieľom je naopak zostrojiť akési perpetuum mobile na varenie a aby to celé bolo dostatočne náročné, musíte sa držať istého scenára. Všetko jedlo musí ísť von čo najrýchlejšie, za asistencie čo najmenšieho počtu mechanizácie a s čo najnižšou spotrebou energie. Je to teda ako v priemernej komerčnej kuchyni, kde sa viac hľadí na zisk než kvalitu jedla. Tá však vôbec nie je pointou tejto originálnej kuchárskej robotickej šou, ide len o dokonalú efektivitu.

Jeden aby sa z toho zbláznil...

Klik pro zvětšení (Automachef - recenze)

Na začiatku to vlastne nie je vôbec žiadna veda. Jednoduchý tutorial vás prevedie hrubými základmi samotných súčiastok (grily, pekáče, fritovacie hrnce, elektrické ramená, pojazdné plošiny a tak ďalej a tak podobne) a ich čo najideálnejšou adaptáciou do väčšinou priestorovo limitovaného objektu. Dáte všetko pekne na nečisto dohromady, určíte recept (hamburger je klasika) a pustíte akési demo. Ak na jeho konci zasvieti zelená bankovka platiaceho stravníka, misia sa podarila a vaša automatická reštaurácia začne rásť a expandovať. Tento efekt ale pochopiteľne spustí vyššiu náročnosť, čo si v prípade akejsi kampane vyžiada striktné dodržiavanie noriem. Uvediem príklad; dnes sa vám do podniku nahrnul autobus nemecky hovoriacich dôchodcov, ktorí si ako naschvál objednali každý iný druh jedla. Na vybavenie danej požiadavky máte len obmedzený čas, spomínaný priestor a hranicu možnej použitej energie. Zábava sa začína!

A na Ukrajine prestali premávať električky.

Klik pro zvětšení (Automachef - recenze)

Počas procesu skladania celej, volajme to mašiny, vás samozrejme nikto nenaháňa. Máte pokojne čas na preskúmanie prvých výtvorov a ich dodatočnú úpravu. Pokiaľ si však stále myslíte, že Automachef je len nejakou jednoduchou arkádou vhodnou skôr do sféry mobilov, ste totálne mimo. Každý jeden prístroj, ktorý je len malým kolieskom v kostolnej veži, má vlastný operačný systém. Poslať žemľu cez továreň po rotujúcom páse je jedna vec, ale zosúladiť všetky stroje tak, aby sa na jej ceste naplnila vízia o kompletnom jedle so všetkým, čo k tomu patrí, je už poriadne náročný hlavolam. Časovanie chodu surovín a ich transport z jednej linky na druhú sa mi v niektorých častiach kampane stalo častým námetom na publikáciu príručky o zúfalstve. Hlavne v situáciách, kedy som si už už myslel, že koncept je hotový a môžem začať plniť normy, aby som následne zistil, že počas skladania som spravil tak fatálnu chybu so spotrebou, že vyrazené poistky bolo počuť v susednom štáte.

Testoval som verziu na Nintendo Switch, ktorej by silne pomohla podpora dotykového ovládania.

Klik pro zvětšení (Automachef - recenze)

Spoločnosť Hermes Interactive sa nesnažila do svojho diela vniesť žiadny vysoký technický štandard. Aj preto je Automachef po vizuálnej stránke skôr arkádou, ktorá asi nevyzerá nijako lákavo, ale dokonalo sa to snaží vynahradiť logickou náplňou. Na môj vkus sa však vývojári až prehnane snažili nútiť hráčov dodržiavať nejaký fixný postup počas tvorenia kuchyne. Niekedy je to dosť otravné, zvlášť ak sa na hodinku zaseknete na jednom bode len preto, že daná úroveň neponúka viacero správnych možností. Ďalšou zásadnou chybou, týka sa to výhradne Switch verzie, je absencia podpory pre dotykovú obrazovku. U hry v tomto formáte je to priam trestuhodné, ak sa cez ten maras ikoniek musím presúvať pomocou páčky, keď by som to dokázal zvládnuť za pár stotín len obyčajným dotykom. Aj napriek týmto záverečným výhradám ma značka Automachef viac ako osviežila, dokonca som po jej prejdení prestal neustále myslieť na hamburgery.

PC verzia je v zmysle nejakej prednosti ovládania určite vhodnejšou alternatívou.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Team17

Klik pro zvětšení (Automachef - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo Switch
DOBRÉ
63%
CZECHGAMER
Tento kurz kuchynského inžinierstva stojí za to

CGwillWin