recenze
Falcon Age

Falcon Age - recenze
Falcon Age - recenze
12:00, 15.07.2019

Pre spoločnosť Outer Loop je fakticky projekt Falcon Age akousi prvou lastovičkou (zámerne používam auru ornitológie) na hernej scéne, avšak dnes už dobre vieme, že za vývojom v nových firmách stojí často zástup veteránov s hromadou skúseností. Inak tomu teda nie je ani v tomto prípade a členovia spomínanej firmy, sídliac v zámorskom meste Seattle, už toho dokázali svetu odovzdať viac než dosť. Ako sa im však podaril práve ten posledný projekt, si dnes spoločne rozoberieme prostredníctvom tradičnej recenzie.

Keď VR umocňuje zážitky...

Klik pro zvětšení (Falcon Age - recenze)

Áno, Falcon Age je možné si užívať aj mimo PlayStation VR, avšak keďže práve pre túto perifériu bola hra vytvorená, samotné odpojenie od virtuálnej reality znamená obrovský pokles inak zaujímavej atmosféry a užívania si originálnej interakcie medzi dospievajúcim vtákom a jeho majiteľom. Spájanie citov je ostatne nosným pilierom hlavnej dejovej linky, ktorá pojednáva o rebélii mladého srdca proti nemilosrdnej a chladnej mechanizácii. Ako hrdinka Ara sa snažíte ochrániť zvyšky svojho kultúrneho dedičstva pred ostrými pazúrmi armády robotov a dejiskom vašich činov sú piesočné a skalnaté pohoria uprostred inak pustej prírody. Nie som si úplne istý, či samotné prostredie má vyvolávať akúsi podobnosť s indiánskou kultúrou, avšak takýchto náznakov a indícií sa vám počas hrania môže naskytnúť hneď niekoľko a je len na vás, ako s nimi naložíte.

Verný priateľ a zároveň nebezpečný protivník.

Klik pro zvětšení (Falcon Age - recenze)

Tak, ako je možné hrou behom päť hodín preletieť bez použitia PSVR, je rovnako šanca eliminovať pohybové ovládanie a použiť klasický gamepad. Aj v tomto prípade by ste sa však ochudobnili o všetku tú zábavnú interakciu medzi pomaly sa vyvíjajúcimi schopnosťami vášho okrídleného spoločníka, ktorá často vyviera z úplne banálnych činností. Váš sokol je akousi predĺženou rukou a pomocou jednoduchého gesta ste schopní ho vyslať na konkrétne miesto a rovnako rýchlo aj zavolať späť. V druhom prípade si autori neodpustili klasické pískanie pomocou priloženia Move ovládaču priamo k ústam, čo je síce len taký detail, ale vo finále ide o veľký kus príjemnej atmosféry. Interakcia v zmysle zbierania surovín rôzne po okolí a vedenie dialógov s domorodým obyvateľstvom je každopádne rovnako príjemná ako aj následné súboje a v tomto bode sa autorom podarilo nastaviť akýsi konsenzus s presnosťou chirurga, čím eliminovali efekt stereotypu.

Sokol je schopný rozptýliť presilu robotov tak, aby ste ich mohli následne zlikvidovať bez väčšej straty energie.

Klik pro zvětšení (Falcon Age - recenze)

So svojim verným spoločníkom vediete diskusiu pomocou neustáleho maznania a škrabkania jeho peria. Staráte sa o jeho vizuálnu stránku (nepovinné), vylepšujete mu schopnosti, a to ako v zmysle obrany, tak aj sily útokov (rozhodne povinné, ak sa pre vás boj má stať zábavný), a vo finále ho aj kŕmite špeciálnym jedlom. Varenie je tu vlastne samostatnou kapitolou, ktorá sa viaže na už spomenutý zber surovín. Ako napreduje čas a váš priateľ rastie a rastie, inventár sa vám plní rôznym materiálom a pomocou postupne získaných receptov tak môžete predviesť svoje unikátne kuchárske umenie. Uvarené jedlá a prípravky vám slúžia na získanie výhod priamo počas bojov, čím sa vývojárom podarilo pekne spojiť príjemné s užitočným a opäť podtrhnúť VR pozadie efektnou čiarou. Aj preto si myslím a znova to zopakujem, že titul Falcon Age nemá vôbec význam hrať mimo PlayStation VR, bez ktorého je celá jeho aura na bode mrazu.

Vták je síce krásny, ale čo to okolie?

Animácie robotov ako aj samotného sokola sú na vysokej úrovni, čo má však za následok jeden neblahý efekt. Akonáhle sa vaše oči začnú sústreďovať aj mimo týchto dvoch sekcií obrazu, začnete si všímať chabosť okolia a jeho celkovú fádnosť. Uvedomujem si, že výkon PSVR v spojení s jeho obrazovkami nie je zrovna ideálnym spojencom na nejaké efektné scény s otvorenou pusou dokorán, avšak v minulosti som už zažil niekoľko hier podobného razenia, ktoré si práve na kvality kulís dávali oveľa väčší pozor a vo výsledku im to len pomohlo. Falcon Age však naplno vsádza práve na hlavnú hviezdu hrateľnosti a tou je inak krásny sokol a jeho variabilita a využiteľnosť. Pokiaľ preto chcete relaxačnú akčnú adventúrku na zhruba päť hodín, pri ktorej sa väčšinu času budete maznať s roztomilým operencom, nie je vhodnejšieho projektu.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Popagenda

Klik pro zvětšení (Falcon Age - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO (PSVR)
DOBRÉ
68%
CZECHGAMER
Budovanie vzťahu medzi hlavnými protagonistami a väčšia časť technickej stránky vytvára z tohto projektu ideálnu relaxačnú VR hru

CGwillWin