recenze
New Super Mario Bros U Deluxe

New Super Mario Bros U Deluxe - recenze
New Super Mario Bros U Deluxe - recenze
13:33, 07.05.2019

Poznáte ten pocit, keď sa blíži vydanie dlho očakávanej novej konzoly? Počítate dni, ako keby sa vám malo narodiť dieťa, cez sociálne siete vediete svätú vojnu za produkt, ktorý vlastne ešte ani fakticky nemáte v rukách a už viete, že sa vám bude páčiť. Musí, inak vám to skazí život na niekoľko dní. Takéto starosti prežívame spoločne od detstva až po dospelosť, v nepravidelných intervaloch samozrejme, a niečo podobné som ja osobne absolvoval aj koncom roku 2012, kedy Nintendo spustilo predaj WiiU a jednou z launch hier bola práve značka New Super Mario Bros U. Práve tento projekt, po boku dnes ikonického ZombiU, definoval prvý rok samotného HW a nech už bol vo výsledku akokoľvek komerčne neúspešným, bola to aj táto dvojica hier, čo nám spríjemňovala dlhé zimné večery a v pár prípadoch aj rána. Preto mi nemajte vôbec za zlé, ak k testu New Super Mario Bros U Deluxe pristúpim so značnou nostalgiou a poetickou slzičkou v kútiku oka (nie, nikoho som nezabil).

Šesť rokov od premiéry je tu pravdepodobná derniéra, aj keď práve u Nintenda človek nikdy nevie, však?!

Klik pro zvětšení (New Super Mario Bros U Deluxe - recenze)

Tak zatiaľ čo podo mnou upratovačka utrie to slzavé údolie, presunieme sa pozvoľna (smrkajúc do papierovej vreckovky s logom veľkého N) k tvrdej realite faktov. Nintendo sa rozhodlo opäť raz siahnuť do svojej bohatej zásoby dávno vydaných titulov a už odvedenú prácu predať aj tretí raz. Zámerne tu spomínam číslovku tri, keďže táto plošinovka sa pol roka po vydaní dočkala aj veľkého DLC New Super Luigi U, ktoré už podľa názvu prizvalo čoby hlavného hrdinu menej slávneho brata samotného Maria. Toto všetko a plus niečo naviac sa aktuálne zrodilo pod jedným finálnym prívlastkom Deluxe a za sumu novej AAA krabičky vyskočilo na nejeden rodinný rozpočet. Dáme teraz sympatie bokom a začnime kritikou. Opäť musím karhať nenapraviteľnú cenovú politiku, akú mi ostatne Nintendo strká pod nos už od môjho detstva a rezolútne odmietať vysoké cenovky u šesťročných hier, ktorých invencia v samotnom porte stojí a padá na pár nových postavách.

Čaká vás 164 úrovní s menšou nevyváženosťou v zmysle náročnosti.

Klik pro zvětšení (New Super Mario Bros U Deluxe - recenze)

Cenovku teda nechajme ďalej spinkať a poďme zase späť do hry samotnej. Možnosť kooperácie pre 4 postavy na jednej obrazovke nie je rozhodne žiadnou výsadou ikonky Deluxe. Tou sa stáva jednak zlúčenie dvoch samostatných titulov pod jednu hru a hlavne širšia voľba charakterov. Menovite to sú Nabbit a Toadette, ktorí dosť výrazne zlepšujú identifikáciu hráčov počas chaotického postupu cez jednotlivé úrovne. Práve multiplayer je znova, tak ako u pôvodnej verzie, vôbec najlepším esom v rukáve New Super Mario Bros U Deluxe, keďže ponúka tú klasickú šialenú jazdu a nepredvídateľné správanie hráčov okolo vás. Je to jednoducho intenzívna sranda skúšať po boku starých harcovníkov, ale pokojne aj úplných nováčikov, prejsť náročné party a ešte pri tom pozbierať všetky tri zlaté mince. Na ne sa opäť viaže kompletná stránka tajných bonusov a asi vám nemusím znova opakovať, že Nintendo sa s nejakou ďalšou pridanou hodnotou v tomto smere vôbec neobťažovalo. V podstate hru ako takú dokázali aj ochudobniť, a to o absenciu vkladania kresieb a obrázkov, ktoré sa ale logicky viazali na možnosti Nintenda WiiU (nie snáď, že by Switch nebol v tomto smere rovnako zdatný).

Dizajn úrovní a celková farebnosť, tak trocha atypická v zmysle histórie celej tejto IP, môže niekomu biť do očí.

Klik pro zvětšení (New Super Mario Bros U Deluxe - recenze)

V prípade, ak nechcete využiť akési vodenie za ruku, ktoré u New Super Mario Bros U Deluxe reprezentujú náučné videá ako prekonať určité body na mape, ktoré vám privodia smrť, môže vaša snaha časom skĺznuť do istej frustrácie. Odozva ovládania mimo handheld režimu, a teda latencia u TV hrania, je totižto jemne posunutá a to sťažuje hranie hlavne u levelov so zeleným inštalatérom. Akonáhle si ale prepnete hru do handheld pohľadu, okamžite sa to zlepší a dostanete ten správny pocit ideálnej kontroly nad postavičkami. Hudba je prakticky rovnako identická so šesť rokov starou verziou a nebudem vám tu o nej preto vypisovať litánie, keďže dobre viete, ako sa vyvíjala naprieč dvadsať ročnou históriou série Super Mario. Kto zmeškal New Super Mario Bros U na platforme WiiU a baží po tom si užiť aj toto dokonale zrecyklované dielo, je potencionálnym zákazníkom. Ak ste však vlastnili, alebo dlhší čas testovali originál, u repliky, akokoľvek obsahovo väčšej, sa vám neoplatí vôbec priplácať.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti JRC

Klik pro zvětšení (New Super Mario Bros U Deluxe - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo Switch
DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Klasický port bez pridanej hodnoty a s prehnanou cenovkou

CGwillWin