recenze
Dokonalý pár aneb Svatební večer v kostce

Dokonalý pár aneb Svatební večer v kostce
Dokonalý pár aneb Svatební večer v kostce
11:30, 17.03.2019

Ve zmenšeném slova smyslu samozřejmě nám společnost Albi přináší hru Dokonalý pár, která je určená pro dvojice, ať už čerstvě zadaných či roky sezdaných lidí, která prověří jejich znalosti sebe sama, schopnosti kooperace a koordinace a chvílemi i čtení myšlenek. Počet hráčů není omezený per se, ale v krabici je pouze 5 figurek, takže bez úprav může hrát jen 5 párů. Základní princip hry je zcela jednoduchý - úspěšným plněním jednotlivých úkolů se posunout co možná nejdál na herní desce a tak určit, jak asi pevný váš vztah je a kolik šťastných let před sebou ještě máte. Tak nahoďte obleky, šaty a klobouky, jde se testovat.

Klik pro zvětšení (Dokonalý pár aneb Svatební večer v kostce)

Nic složitého, stejně jako manželství

Herní pravidla jsou na dvou stranách popsaný list papíru, který vám zcela jednoduše vysvětlí, že hra sestává z jednotlivých kol. Příkladově budu vždy uvádět hru ve dvou hráčích, ale hra lze hrát prakticky v neomezeně lidech, vždy ale tak, aby vytvořili skupinky po dvou. Stálým a konstantně se pohybujícím bodem na herní desce je černá labuť, která se každé kolo posune o jedno políčko dál. Může zastavit na jedné ze čtyř základních ikon, přičemž každá z nich představuje jednu činnost, kterou to kolo páry musí provádět.

Hru je zcela bezpečné hrát v blízkosti dětí, nečekejte žádné velké peprnosti.

Dokonalý pár sestává z her, které pravděpodobně uvidíte na všech svatebních večírcích. V kostce si je představíme:

Při Předvádění potřebujete pořádnou porci partnerského porozumění. Vašim úkolem je napodobit partnera při provádění činnosti, kterou na kartě máte. Samozřejmě, že tam jsou v pohodě věci, jako mytí oken, ale jak byste napodobili svou drahou polovičku, když ji/ho někdo předběhne ve frontě? Schválně si to doma zkuste. Teď hned běžte za svým partnerem, že mu něco předvedete, a jestli pozná, že je to "někdo tě předběhl ve frontě". Máte na to 30 vteřin. Každopádně bych řekl, že u předvádění se asi nejvíc pobavíte.

Lichotky pro hráče znamenají představení nějaké charakteristiky partnera omezeným počtem slov a pokud možno v lichotivém smyslu slova. Tato činnost nám shodně přišla nejtěžší, protože části těla jsou relativně v pohodě (ZUBY (3) - rovné, bílé, zářivé), ale jiná slova jsou dost ošemetná. Máte sice možnost výběru z několika možností, takže byste nikdy neměli natrefit na situaci, kdy musíte lichotit něčemu, co se vám na partnerovi dvakrát nelíbí (například hudební vkus).

Klik pro zvětšení (Dokonalý pár aneb Svatební večer v kostce)

Asi nejznámější hra jsou takzvané Střevíčky, kdy každý z páru dostane do ruky žeton boty a střevíce a následně se přečte něco na způsob "kdo víc chrápe v posteli?" nebo "kdo má raději procházky v lese?". Oba pak musí nezávisle na sobě zvolit a odhalit jeden nebo druhý žeton, a pokud se shodli, postupují na stupnici o krok vpřed.

Smyslem činnosti Velké plány je zjistit, jestli jste na stejné straně ne ve smyslu ona/on, jak je to u předchozích Střevíčků, ale tady své odpovědi musíte psát na destičky. Nemusíte se shodovat slovo od slova (třeba "na jakou budou děti chodit VŠ" je totožná odpověď "na jakou chtějí" a "kterou si vyberou"), hlavně ať je stejná podstata. Tady je to teprve makačka. Pro ty, co jsou spolu už deset let to spíš bude jako vědomostní test domácnosti, zato babička s dědečkem budou horko těžko vzpomínat na jméno svého prvního domácího mazlíčka. A že je to napsané nečitelně neznamená, že je to "volně k interpretaci".

Klik pro zvětšení (Dokonalý pár aneb Svatební večer v kostce)

Ale neřekl bych, že hra je pro každý typ páru, to znamená, že je ideální pro řekněme ty, kteří jsou buď sezdaní, nebo už "to mají jisté". Někdo zase nerad plánuje do budoucna, takže mohou být zbytečně pozadu kvůli otázkám, které nikdy jako pár neřešili či situacím, do nichž se zatím jako pár nedostali. Některé otázky jsou jednodušší, jiné zase pořádně na tělo, ale to předpokládám, že bude pár od páru. I když, ani pro ty, co jsou spolu leta letoucí, nemusí být dvakrát jednoduché shodnout se na tom, jaká byla barva jejich prvního obýváku nebo kam děti chodily do školy.

Krabička jako na prstýnek

Zpracování hry si zaslouží jistě vypíchnout, protože autoři odvedli výbornou práci. Labutě jsou vážně krásné, žetony střevíčků pro dámu i pána také, destičky na psaní mají hezké zdobení, a všechno je usazené nikoli v holém plastu, ale v hebkých semišových přihrádkách. V tomto směru je to zdaleka nejlepší vnitřek krabice, kam jsem kdy herní komponenty ukládal. I kartičky s úkoly jsou parádní, růžová a modrá jdou prostě k sobě.

Šťastně až do smrti

Největším omezením hry Dokonalý pár je tedy její obecenstvo. Jinak je zpracovaná opravdu krásně, úkoly jsou od jednodušších až po skoro nemožné (třemi slovy dát kompliment úsměvu partnera), herní doba záleží čistě na vás a vaší rychlosti, popřípadě úpravě pravidel (můžete třeba posunovat černou labuť jen do půlky a za správnou odpověď mít dva body). Jako čerstvě sezdaným lidem se nám Dokonalý pár hrál výborně, mnohé věci jsme si připomněli, jiné jsme si romanticky zpestřili (třeba lichotky se musely rýmovat, tedy namísto tří slov jsme museli danou část těla/vlastnost popsat třemi rýmy). Takže ať už jste soutěživí nebo si rádi zahrajete jen tak ve dvou, Dokonalý pár určitě nebude ranou vedle.

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Albi

Klik pro zvětšení (Dokonalý pár aneb Svatební večer v kostce)Koupit hru

SUPER
90%
CZECHGAMER
Skvělá hra pro páry, ať už čerstvě sezdané či dekády v chomoutu.

CGwillWin