recenze
NieR: Automata Game of the YoRHa

NieR: Automata Game of the YoRHa - recenze
NieR: Automata Game of the YoRHa - recenze
12:00, 28.06.2019

Písal sa rok 2017 a v jeho úvode prišla stále populárnejšia spoločnosť PlatinumGames s očakávaným pokračovaním série NieR. Na rozdiel však od predchodcu, ktorý pomaly ale iste nabral obrysy nejakého neoceneného kultu, aspoň vo svojom segmente, sa noví autori rozhodli vsadiť na vlastnú kombináciu akčnej RPG s hack and slash konceptom. Vkročili teda do dobre známeho vývojárskeho piesku, kde sa dovtedy bavili už viac ako osem rokov. NieR: Automata, ako sequel k jednotke, behom mesiaca od svojej premiéry doslova zožral všetku pozornosť médií a dodnes ide o jeden z najlepších titulov tejto generácie herných zariadení. Aj preto sa nemôžeme producentom zo Square Enix vôbec čudovať, že nakoniec siahli po GOTY verzii a práve na tú sa dnes po mojom boku pozriete.

Celosvetový predaj sa momentálne pohybuje na hranici štyroch miliónov kusov, čo je krásne číslo.

Klik pro zvětšení (NieR: Automata Game of the YoRHa - recenze)

Čo si teda pod kompletným názvom NieR: Automata Game of the YoRHa môžeme predstaviť? V zásade ide o port Xbox One formátu, ktorý prišiel až rok od launch okna verzie pre PC a PlayStation 4, a jeho veľkou pridanou hodnotou boli toho času všetky publikované DLC rozšírenia. Square Enix teda nechcel nikoho ochudobniť a v duchu správneho biznis modelu nachystal práve akúsi GOTY verziu aj na ostatné platformy. Jedna s ikonkou PS4 sa nakoniec, ako vidíte, dostala aj do našej sekcie recenzií. Expanzie asi netreba nejako zásadne opisovať, keďže väčšina je skôr kozmetického charakteru, a tak to berte ako príjemný bonus za zníženú sumu. O kvalitách titulu ako takého vás síce môžem odkázať smerom na našu pôvodnú recenziu bývalého kolegu Michala, avšak aby som naplnil formu svojej vlastnej novinárskej mienky, určite si prejdeme to najzásadnejšie v zmysle pozitív a prípadných negatív.

Armáda necitlivých robotov sa snaží zadupať posledné zvyšky ľudskej rasy do prachu zomierajúcej Zeme.

Klik pro zvětšení (NieR: Automata Game of the YoRHa - recenze)

Príbeh nás postaví pred hotovú vec v zmysle dokonanej postapokalypsy, kde sa skupinka odhodlaných zástupcov ľudskej rasy snaží odraziť nastupujúcu vládu krvilačných robotov. Máme tu teda viacmenej tradičné klišé, ktoré však v sebe ukrýva sladkú plnku priamo zmiešanú s takmer dokonalou hrateľnosťou. Dve hlavné postavy však paradoxne nie sú ľudia ale androidi, ktorých ľudská rasa len využíva na svoju záchranu a zvrátenie vlastného zániku. Ženský variant nesie kódové označenie 2B a naopak mužská verzia 9S. Neviem teraz presne čo vo vás tieto kódy vyvolávajú za pocity, každopádne verte, že oba jedinci majú v sebe skrytú zaujímavú osobnosť, ktorá sa postupom času dostane v rôznych formách na povrch. PlatinumGames v tomto prípade opäť čerpalo zo svojej bohatej minulosti, a tak sa nachystajte na fakt, že boj ako taký je istým zlepencom populárnej série Bayonneta s nemenej známym titulom Vanquish. Nepíšem to však v nejakom negatívnom duchu, keďže obe hry mám jednak rád a hlavne sú v spojení s hrou NieR názorným príkladom na vylepšovaní už dobre fungujúcich mechaník.

Obe postavy disponujú odlišnou zručnosťou, ktorú je nutné aplikovať v závislosti na protivníkoch.

Klik pro zvětšení (NieR: Automata Game of the YoRHa - recenze)

Vo svete akčných hier tohto razenia sa často hovorí, že nie je až tak problém vytvoriť zaujímavú sekačku, avšak oveľa náročnejšie je ju doviesť do stavu, kedy nemusíte nadávať na kameru, zlé ovládanie a celkové technické spracovanie. NieR: Automata vás v tomto smere nemá ako sklamať, keďže ide o vybrúsený diamant vo vlastnom žánre, ktorý pre súčasnú generáciu môže figurovať ako názorný príklad. Súboje sú variabilné a návykové v zmysle taktiky, kde je nutné uvažovať o postupe voči každému protivníkovi a logicky aj správnej voľbe hrdinov. Cez toto umne vyšité plátno sa tiahne jemná humorná linka s klasickou japonskou hudobnou kulisou, ktorá tu nemohla pochopiteľne chýbať. Znalci si pri hraní môžu navyše zaspomínať na jeden zo starších projektov spomínaných autorov (Metal Gear Rising), keďže postupné vylepšovanie schopností 2B a 9S je realizované podobnou formou vkladania technických čipov. Takto sa vám následne otvorí ďalšia škála bojových postupov, a teda aj nových ciest ako sa zabaviť.

V zmysle zomierania tu nájdete istú podobnosť so sériou Dark Souls.

V závere vás možno navnadím aj cez vyššiu obtiažnosť, ktorá v spojení s prípadnou smrťou a stratou pozbieraných bonusov môže pripomínať slávnu značku DS. Tak či onak, NieR: Automata Game of the YoRHa sa vám nemôže nepáčiť a pokiaľ holdujete konceptu, aký s úspechom reprezentuje, máte minimálne na štyridsať hodín o zábavu postarané. Samozrejme, že GOTY variant pre majiteľov základnej verzie nič extra neprináša a jeho kúpa je teda len otázkou stupňa vašich sympatií.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (NieR: Automata Game of the YoRHa - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

Ceny hry Nier: Automata Game of the Yorha srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (NieR: Automata Game of the YoRHa - recenze)

SUPER
90%
CZECHGAMER
Prepracovaná akcia s prvkami RPG, ktorá vás pohltí viac, než by ste možno čakali!

CGwillWin