recenze
Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze
Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze
08:00, 02.02.2019

Poslední Ace combat s číslovkou 7 a podtitulem Skies Unknown ("neznámá nebe") na hráče vykoukl 1.2.2019 v novém kabátku přináší strhující akci, krásnou podívanou, realistické zobrazení vzdušných soubojů a zajímavý příběh. Nebudeme otálet a rovnou se vznesme k recenzi:

Příběh

Děj hlavního příběhu se odehrává v roce 2019 v Ace combat alternativním světě Strangereal, kdy vypukne válka mezi zeměmi Erusea a Osea. Ačkoliv jsou pravé důvody zahaleny rouškou tajemství, pro vaši postavu, oseánského obranného pilota Triggera, nejsou tak úplně důležité. Vy spolu s jednotkou Mage jen děláte, co se vám řekne, jak vám mise přikáže. V tomto ohledu je AC7 klasickým "od mise k misi", kde vás čeká létání stíhačkou v pokaždé trochu jiném prostředí a sestřelování nepřátelských objektů na zemi či ve vzduchu, zatímco se snažíte zabránit tomu, aby si jejich střely dříve nesmlsly na vás. Co je však velmi poutavé, je podání příběhu jako takového, je to jako sledovat film. K typickému brífinku před misí je totiž hra prokládána scénami ze života sekundárních postav, jejichž životní boje mi nedovolily odejít si ani pro pití. Ze začátku poznáte mladou a krásnou "královnu šrotu" Avril, která vám v několika segmentech poví o svém vztahu s dědečkem, jak se k létání dostala a co všechno musela kvůli konfliktu obětovat. V tomto ohledu mi bylo víc než často líto, že scény končí a já musím do mise, protože bych to klidně viděl jako jeden celý krátký film. Ne každý totiž může hrát kampaň v kuse celý den, takže se může stát, že se k AC7 vrátíte a zapomenete, na co vlastně příběh navazuje.

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Celková herní doba se může lišit podle toho, jste-li perfekcionisté, kteří musí mít všude Ačko, pokud nejste v arkádovém vzduchu jako doma, asi nedáte všechno napoprvé a ani nespočítám, kolikrát jsem se rozstřelil jenom proto, že jsem chtěl zjistit, jak nízko se dokážu dostat, aniž bych skončil v mohutné explozi. Každopádně se jedná celkem o 20 misí, během kterých jako správní vlastenci pomáháte své zemi. Nevím, jestli je to mým neuvěřitelně nízkým očekáváním co se týče příběhu u letecké rubačky, nebo jestli je příběh vážně tak záživný (samozřejmě s přihlédnutím na to, že pořád je to příběh u letecké rubačky), každopádně po této stránce je zpracování chvályhodné.

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Ovládání a grafika

Jako naprostý nováček v této sérii jsem zvolil ovládání jednodušší - páčka doleva letadlo doleva - protože "letadýlka" jsem naposled hrál někdy v roce 1998, a to byl klenot jménem Descent. Pro znalce série existuje i možnost složitější a "realističtější", ale tu nechám jim, pro mě to bylo už tak dost náročné, protože na 360° otáčení jsem si zvykal asi prvních 6-7 misí. K ovládání se výborně hodí ovladač, na kterém si rychle zvyknete a pak budete už jen intuitivně ovládat vašeho ocelového oře skrz nebesa. Na ovládání si myslím, že už desítky let není co zlepšovat, takže se pojďme pobavit o něčem zajímavějším, a to je grafické zpracování hry.

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

To zajisté stojí za to. Na výběr máte z několika pohledů, můžete vidět celou stíhačku zezadu, vyhlížet přímo z kokpitu nebo vidět přední část vašeho letounu. V rámci kampaně se podíváte na různá místa, kde jasně poznáte upgrade oproti předchozímu enginu. Jistě potěší nejen až skoro realisticky zpracovaný svět, ale také přírodní efekty, jako jsou bouře, mraky a podobně. Tyto jevy nejen že přímo ovlivňují vaše bojové schopnosti (snížená viditelnost, nefunkční radar), ale i funkčnost vašeho stroje jako takového. Není problém dostat tečku bleskem a rozhodnete-li se otálet až moc blízko stratosféry, všechno vám zamrzne a zřítíte se volným pádem ku své zkáze a opakování mise. Grafika je tedy velkým plus Ace Combat 7, stejně jako pro mě i hratelnost, ale předpokládám, že pro fanoušky, kteří za sebou mají každý z předchozích 17 dílů několikrát, budou vzdušné souboje až bych řekl triviální, čistě na základě toho, že mně, v tomto žánru začátečníkovi, žádné velké problémy nedělaly.

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Za každou misi získáte odměny úměrně vašemu výkonu, a za tyto peníze můžete nakupovat buď letadla nebo vylepšení, střely a podobně. To pro mě byla kompletně španělská vesnice, protože se v tom tolik nevyznám (vlastně vůbec), tak jsem spíš volil to s nejlíp znějícím jménem, než abych zkoumal, jakou má efektivitu a poměr cena/výkon. Pochvala za držení se jakés-takés reality je opět na místě, přestože někdy pozvednete obočí nad tím, co že to na vás vlastně letí, ale to jen málokdy.

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Multiplayer

Na tom není nic rozdílného oproti běžným misím, jenom stojíte proti jiným hráčům. Můžete si vybrat buď deathmatch nebo battle royale módy, pak buď založit vlastní místnost nebo se připojit k někomu jinému. Jediné plus je to, že si můžete nastavit omezení co do vylepšení a podobně, takže se vám nestane, že vás rozseká někdo s komplet vymaxovaným bombardérem, ale jinak je to asi všechno, co se dá vychválit. Když se někdo odpojí hned ze začátku, nikdo jiný jeho místo nezaujme, což vám hned rozhodí celou hru. Naštěstí máte alespoň možnost i zde získávat finance, takže vaše snažení nepřichází úplně vniveč (Taky si všímáte, že 90% všech odpojených hráčů je z vašeho týmu?).

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Shrnutí

Je pochopitelné, že vzdušný souboj jde pořád dokola dělat jen do jisté míry a v některých směrech (ovládání, hratelnost) je máloco zlepšovat. Je jasné, že po tolika letech vývojáři AC7 ví, co dělají a let Neznámými nebesy je zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. Příběh pro mě byl zajímavě podaný a kdo bude pozorně naslouchat, nemá se v něm jak ztratit, i když zdánlivě to na začátku vypadá, že postavy ze scén nemají s dějem nic společného. Nejslabším článkem tedy vychází multiplayer a poměrná kratší doba hraní, kterou ale může kompenzovat vaše snaha získat v každé misi co nejlepší výsledek a překonávat sebe sama. A pokud Ace Combat 7: Skies Unknown zvládne zabavit mě, prakticky letadlového neandrtálce, pro fanoušky bude nutným kusem do sbírky.

Svět očima pilota [VR]
Úryvok z utajeného pohovoru na pilota stíhacieho lietadla F-35
"Dobrý deň pán Danko, tak sa asi posaďme, to salutovanie si nechajte sme tu predsa jedna veľká zelená rodina, že?!" "Pekný deň a ďakujem za vrelé privítanie. Ale ešte než..."

"Takže, včera som si podrobne prezeral vašu osobnú zložku a musím uznať, že na mňa urobila dojem. Dva roky ste čistili záchody na letisku Kuchyňa neďaleko Malaciek, odkiaľ vás okamžite po povýšení za zásluhy v boji, preložili sem na hlavné veliteľstvo ozbrojených síl Slovenskej republiky a to rovno na pozíciu kapitána. Tu však akosi chýbajú detaily. Môžete my to celé do vysvetliť?"

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

"No, ono na tom nie je zase veľa o čom rozprávať. Moje letecké schopnosti boli od prvého momentu v armáde skôr papierovej hodnoty. Nikdy som reálne nesadol do skutočného lietadla, ak teda nerátam večne pokazený simulátor na vojne a to razítko na licencii som dostal takpovediac protekčne. O tom som vám však chcel povedať ešte než ste začali..."

"Počkajte! Vy ste nikdy neletel?"
"Nie pán generál..ja.."

"Som plukovník, to za prvé, a teraz by som od vás rád počul presne, v akom boji a za čo ste dostali hodnosť kapitána?"

"No, vždy medzi obedom a večerou, kedy môj nadriadený pekne doriadil svoju záchodovú mysu, som si rád krátil čas u konzole."

"A čo to má spoločné s celou vecou do boha?"

"No však sa k tomu dostávam. Môj veliteľ si vždy sadol ku mne a sledoval ma, ako mám na hlave helmu, viete kúpil som si aj také zariadenie na VR a..."

"Čo je VR?"

"Virtuálna realita pane. No a keďže my k tomu dali zadarmo aj hru s lietadlami, často som sa nechal unášať prúdmi morských vetrov a užíval si plné bojové nasadenie v reálnych strojoch. Vždy som mal strach z výšok, avšak v tejto hre, Ace Ventura? Nie! Ace Combat. V tejto hre my to skutočne išlo. Kampaň pre VR vôbec nebola tak hrozná ako tie hodiny na simulátoroch, dokonca keď som sa pozrel dole z lietadla, tak grafika na PlayStation vyzerala ešte lepšie."

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

"Ja mám snáď vidiny. Vy hovädo. Čo my to tu rozprávate za hlúposti. Aké VR? Aké hry? Aká grafika?"

"No tá hra vyzerala takmer ako v reále, keď si pozriete inštruktážne videá na VHS-kách, čo nám púšťali na vojne. Plus zvuk, ten je tam úplne bombový. Misie sú pritom takmer identické s klasickou kampaňou avšak netrvajú samozrejme až tak dlho. Ovládanie je..."

"Stačí! Ja po vás žiadam, aby ste my povedali, prečo ste sa z hajzlu dostali až na kapitána?!"

"No to je úplne jednoduché. Jedného večera sa veliteľ tak ožral, že nevedel kde je sever. Dotackal sa ku mne do izby zaslintaný ako bernardín a sadol si na postel, práve keď som začal hrať jednu z posledných misií v hre. Svojimi vodnatými očami musel vidieť, ako s úspechom likvidujem všetkých nepriateľov bez toho, aby som hodil zvratky o stenu, niekedy je to aj cez VR skutočná záťaž. Zachránil som pri tom všetkých kolegov a bez problémov posadil stroj zase na zem, aj za nepriaznivého počasia. Hneď ako som si dal dole VR helmu, veliteľ ku mne pristúpil a nástojčivo ma zdrapil za golier. Bolo mu vtedy dosť ťažko rozumieť, len som zachytil útržky. Niečo o kapitánoch a ruskej vodke. Ráno, okamžite ako som vstal a chystal sa do služby, ma prekvapil kadet s obálkou v ruke. Otvoril som ju a neveriacky behal očami po oficiálnom stanovisku z ministerstva vnútra. Z poručíka sa stal kapitán a navyše skutočný letec, presne tak, ako stálo toho večera napísané na obrazovke v hre Ace Combat 7: Skies Unknown."

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

"Mňa z vás pán Danko asi jebn..."


Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

Recenzovaná verze: PC / PlayStation 4 PRO (VR)

Ceny hry Ace Combat 7: Skies Unknown srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Ace Combat 7: Skies Unknown - recenze)

SUPER
90%
CZECHGAMER
Výborná grafika a hratelnost plně nahrazují menší počet misí a lehčí souboje, obstojný přírůstek do světa Ace combat.

CGwillWin