recenze
Temné znamení

Temné znamení - recenze
Temné znamení - recenze
08:47, 16.11.2018
Noc v muzeu

Temné znamení (v originále Elder Signs) je další hrou ze ságy Arkham Horror Files, her z dílny FantasyFlighGames na bázi životního díla spisovatele H. P. Lovecrafta. A pokud znáte alespoň jednu jinou hru z tohoto světa, víte, že se dokážou dost protáhnout - jedna partie v Eldritch Horror může v 7 lidech trvat klidně 5 hodin. A protože ne každý má na hraní celý víkend, představíme si Temné Znamení aneb podstatně rychlejší, ale stejně zábavnou hru, ve které se snažíte zabránit Prastarým Bohům v ovládnutí a zničení světa.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

V tom vám může pomoci až 7 dalších přátel, hra je zcela kooperativní, domluva je opět na prvním místě. Vyberete si jednoho z mnoha vyšetřovatelů, naberete počáteční vybavení a vydáte se ke hlavnímu vchodu do Muzea, kde se vaše vyšetřování odehrává.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Hra probíhá v kolech, hráči se postupně střídají v jednotlivých dobrodružstvích, která nachází na vyložených kartách - každý tah sestává z jednoho dobrodružství, které trvá v rámci herní posloupnosti 3 hodiny. Udržovat pojem o čase je zásadní, protože každou půlnoc (rozumějte jednou za 12 hodin) proběhne změna osudu a odhalí se nová karta mýtu - to dokáže pěkně zavařit, pokud jste se přes den nestihli dobře vybavit. S každým dobrodružstvím či nepřítelem se vypořádáváte pomocí sady šestistěnných kostek, na kterých jsou vyobrazený výsledky, které se musí shodovat s cíli jednotlivých dobrodružství. Po splnění dobrodružství či poražení nestvůry si příslušnou kartu nebo žeton necháváte jako trofej. Za trofeje se můžete léčit nebo nakupovat v muzejním krámku.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Vašim hlavním cílem je sbírat temná znamení, která slouží k zapuzení probouzejícího se Boha. Ale dobrodružství, díky kterým znamení získáváte, jsou obtížná a základních 6 zelených kostek vám kolikrát nemusí stačit (jsou dobrodružství, kdy musíte "trefit" 5 či dokonce všech 6 kostek správně, a ještě v určitém pořadí), proto se musíte vybavit předměty, zbraněmi, zaklínadly, společníky a artefakty, které vám pomohou, a to například tím, že vám do zásoby dočasně přidají speciální kostky navíc.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Pravidla jsou jasně sepsaná a srozumitelná, pochopení hry netrvá vůbec dlouho. Každé kolo je rychlé, protože jde pouze o zvolení dobrodružství a následné hody kostkami, které určí, jestli byl vyšetřovatel úspěšný či ne. Neúspěšným hodem ale kolo nekončí - vyšetřovatelé se mohou navzájem podporovat, tedy si podržet kostky s určitým symbolem do dalšího hodu. Pak se posunou hodiny a hraje další vyšetřovatel. Hra je podobně rychlá, ať hrajete ve dvou nebo v šesti - ve dvou máte čas se vybavit pořádně, protože vás tolik netlačí probuzení Prastarého a v jeden "den" hrajete každý dvakrát, ale ve víc lidech je pochopitelně půlnoc v poměru k vašemu tahu častěji, proto nemůžete ztrácet čas a temná znamení musíte sbírat rychleji. Rychlost hry však nenarušuje temnou atmosféru, přestože je příběh osekaný na jedno-dvouvěté vysvětlení u každého dobrodružství.

Rychlost hry je za cenu slabšího příběhu.

První rozšíření nesoucí název Neviděné síly je doplňkem základní hry - všechny části se dají připojit k původnímu Temnému znamení - vyšetřovatelé, odměny, dobrodružství, nestvůry i Prastaří. Replay value se tak znásobí, pěkně potrvá, než si hru vyzkoušíte za někoho, s kým jste ještě nevyšetřovali, proti neznámému Prastarému, nebo budete znát všechna dobrodružství jen podle obrázku. Aby toho nebylo málo, Neviděné síly zavádí nový systém požehnání a prokletí vyšetřovatele, navíc extra těžké karty mýtu, díky kterým si rozmyslíte dvakrát, než tuto hru nazvete jednoduchou. Požehnaný vyšetřovatel má jednu kostku navíc (bílá), která se klasicky počítá k jeho hodu, navíc nemůže spustit jisté negativní efekty - projevy zděšení. Naopak prokletému vyšetřovateli do zásoby přibude kostka černá, která pokud je svým symbolem po hodu shodná s jinou kostkou ve hře, vyřadí ji ze hry a její symbol se nepočítá k hodu.

Zpátky do Arkhamu

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Druhé rozšíření, kterému se dnes budeme věnovat, se jmenuje Brány Arkhamu. Vyšetřovatelé se v něm vydávají do ulic a okolních oblastí města. Herní systém se malinko pozměňuje, protože zadní strany karet dobrodružství jsou nyní také interaktivní a ovlivňují hru svým vlastním způsobem. Než se vydáte za vyšetřováním, můžete tak nejprve navštívit oblast jako takovou a využít někdy dost lákavých nabídek, které za vlastněné trofeje můžete získat.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Karty dobrodružství ani mýtů se tedy s těmi z původního Temného znamení či Neviděných sil nemíchají, předměty a ostatní kartičky však mohou. Novinkou v tomto rozšíření je také členství ve dvou organizacích - Sheldonův gang a Stříbrná soumračná lóže. Vyšetřovatelé-členové těchto skupin získávají různé výhody a extra odměny v některých dobrodružstvích. Další dříve neviděnou mechanikou je otvírání bran do jiných světů, které funguje podstatně jinak než v základní hře (kdy se prostě otevřela brána [rozumějte odhalila karta] a vyšetřovatelé tam mohli libovolně vstupovat). Nyní se otevře brána v jisté oblasti a vyšetřovatelé ji musí nejprve zavřít, než se do uvedené oblasti mohou dostat - musí tedy prioritně vyřešit (často dost obtížné) setkání v Jiném světě, než mohou prozkoumat oblast, ve které se brána nacházela. Pokud tak neučiní, protože počet bran je omezený, značně urychlí probuzení Prastarého a s tím většinou svou zkázu.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Rozšíření Brány Arkhamu je rozhodně obtížnější než základní verze a Neviděné síly, nutnost zavírání bran - přestože se v Jiných světech nachází skvělé odměny - je hlavně v raných fázích hry značně stresující pro hráče, kteří se musí rozhodnout, jestli se pokusit je zavírat bez použití předmětů, nebo se ve jménu lepšího vybavení nechají ztrestat přibývajícími žetony zkázy. Některé oblasti mají efekty, které nastávají o půlnoci, proto je potřeba si dávat i pozor na to, co přichází do hry, pozorně kalkulovat rizika (a případně oblast co nejrychleji vyřešit) a ještě usilovněji spolupracovat na získávání temných znamení. A teď už...

...hurá do Egypta

Poslední české rozšíření, které u nás na trhu je, Prokletí Faraona, se s hráči-vyšetřovateli také mazlit nehodlá. Podobně jako Brány Arkhamu, každá karta dobrodružství obsahuje interaktivní rub i líc. Vyšetřovatelé teď budou navíc přejíždět mezi dvěma městy - Káhirou a Dashurem. V Káhiře jsou úkoly jednodušší, slouží zejména k získání vybavení a společníků, kdežto Dashur je na tyto věci střídmý, plný těžkých úkolů, za které ale získáte kýžená temná znamení. Dalším prvkem tohoto rozšíření je Expedice, které se můžete zúčastnit (nebo získat žetony v rámci úspěšných dobrodružství) a získat velmi užitečné bonusy.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

K dobrodružstvím se navíc přidává průzkum krypt a speciální karty dobrodružství Temného Faraona, se kterým pokud se rychle nevypořádáte, bude vám zanedlouho hořet za patami. Dvě hlavní oblasti, oboustranné karty dobrodružství, nové vybavení a monstra tak přidávají na komplexitě, přičemž zachovávají svižné herní tempo.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Prokletí Faraona přináší spoustu nových dobrodružství, tři Prastaré a hrstku nepřátel, zkrátka ale nepřijdou ani vyšetřovatelé. Ti se nyní mohou vybavit dovednostmi - silnými schopnostmi, které se po použití neodhazují jako ostatní předměty, nebo relikviemi. Ty vám zase vracejí do zásoby dříve odhozené kostky, nebo slouží jako silné nástroje, které musíte před použitím poskládat dohromady.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Pozitivní na Prokletí Faraona je, že je možné zakomponovat relikvie do běžné hry tím, že k muzejnímu vchodu přidáte kartu Výstava. Pak je možné relikvie získávat, ale za cenu toho, že se na vás může faraon rozzlobit a vaše vyšetřování dost zkomplikovat, a pokud ho necháte řádit dlouho, dovede probudit i Prastarého.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Temný závěr

Temné znamení je skvěle zpracovaná hra, umně zasazená do Lovecraftova univerza, která sice nevyniká příběhem, ale plynulostí, svižností, přičemž neztrácí svůj tajemný nádech a důraz na spolupráci hráčů-vyšetřovatelů. Množství karet, ať vyšetřovatelů, Prastarých či dobrodružství, zaručuje, že žádná opakovaná hra nebude stejná, ať se vydáte do Muzea, ulic Arkhamu nebo samotného Egypta.

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

Ceny hry Temné znamení a jejích rozšíření srovnáte na Zboží.cz

Klik pro zvětšení (Temné znamení - recenze)

SUPER
90%
CZECHGAMER
Svižná hra, výborně zasazená do světa Arkhamu. Slabší příběh hry je odpovídající cenou za její rychlost.

CGwillWin