recenze
Life is Strange 2 - Episode 1: Roads

Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze
Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze
12:00, 17.10.2018

Fanoušci příběhových adventur museli před nedávnem skousnout těžkou ránu v podobě konce studia Telltale. Zatímco autoři herních adaptací The Walking Dead nebo The Wolf Among Us svou cestu herním byznysem museli ukončit, jiné studio zabývající se stejným žánrem načalo svou další zásadní kapitolu. Tím studiem je francouzský Dontnod, který se po nepříliš úspěšném Remember Me rovněž potýkal s finančními problémy. Pak ale přišlo první Life is Strange a bylo po starostech.

Díky úspěchu první série získalo studio důvěru několika předních vydavatelů, kteří posléze umožnili nastartovaní hned několika projektů. Pod značkou Dontnod od té doby vyšlo RPG Vampyr a krátká bezplatná adventura The Awesome Adventures of Captain Spirit. V mezičase mezi prvním a druhým Life is Strange spatřil světlo světa rovněž prequel série s podtitulem Before the Storm. Na něm ale pracovalo úplně jiné studio, což bylo na kvalitě hry znát. Plnohodnotného návratu série se tak fanoušci dočkali až nyní. Překonat nebo se alespoň vyrovnat prvnímu dílu ale nebude pro autory nic jednoduchého, protože laťka byla nastavena zatraceně vysoko.

Nový začátek

Life is Strange 2 není běžným pokračováním už díky faktu, že se sice odehrává ve stejném univerzu jako jednička, ale představuje úplně nové postavy a příběh. Určitá provázanost s první hrou byla v úvodní epizodě s názvem Roads lehce načrtnuta, ale alespoň prozatím není nikterak výrazná. Ona dvojka v názvu zkrátka nepředstavuje druhou sezonu, ale druhý díl. Rukopis autorů je ale i přesto patrný od prvních minut hraní. A už úvodní pasáže stojí rozhodně za to.

Klik pro zvětšení (Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze)

Ujímáte se role Seana Diaze, který je vlivem nešťastných a pro něj velice tragických událostí nucený společně se svým mladším bratrem Danielem opustit svůj domov v americkém Seattlu. Role teprve devítiletého sourozence nebyla rozhodně zanedbatelná. V první epizodě si sice zahrajeme výhradně za staršího Seana, ale mladší brácha často vyžaduje vaši péči a pozornost. Právě vztah a důvěra mezi oběma protagonisty je nesmírně důležitou součástí hry. Bráchu musíte neustále hlídat a uspokojovat jeho potřeby, což autoři hráči podávají realistickým pohledem.

Vývojáři viditelně zapracovali na grafice i animacích.

Úvodní epizoda vás nezaplaví hordou postav, jako tomu bylo v prvním Life is Strange, ale téměř výhradně se soustředí na ústřední dvojici, takže udržení dobré morálky a důvěry obou protagonistů je zásadním úkolem napříč celou epizodou. Po hektickém úvodu se celý děj uklidní a postaví před vás naprosto základní, ale v kontextu příběhu důležité, úkoly v podobě hledání jídla a přístřeší. Na žádném místě se ale nezdržíte dlouho, což je ostatně z názvu epizody patrné.

Klik pro zvětšení (Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze)

Ač je řeč o čistě příběhové adventuře, autoři se pokusili přidat i pár inovací k hratelnosti. Jako příklad mohu uvést třeba kreslení obrázků, což je jeden ze Seanových koníčků. Na určitých místech vás hra vybídne k vytažení bloku, do kterého poté libovolným hýbáním myši nebo gamepadu načrtnete obrázek. Daleko důležitější je ale třeba přítomnost inventáře. Ten je ve hře představen ve formě batohu. Na své cestě si tak můžete dělat zásoby jídla, pití či jiných potřebných věcí. I tento prvek byl ale v první epizodě jen lehce předveden, tudíž o jeho reálné využitelnosti rozhodnou až další části příběhu.

Klik pro zvětšení (Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze)

Vývojáři viditelně zapracovali také na grafice a animacích. Life is Strange si i s druhým dílem zachovalo typicky stylizovaný vizuál, který mi přijde velice osobitý a jednoduše pěkný. Na druhou stranu ale chápu, že nemusí sednout každému. Autoři se více zaměřili také na pohyb postav i kvalitu obličejů. Mírně za očekáváním zůstává hudební doprovod. Není vůbec špatný, jen se mi prozatím nezaryl tolik pod kůži jako v první hře.

Klik pro zvětšení (Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze)

Pozitivně lze hodnotit také délku celé epizody, která dosahuje solidních tří až čtyř hodin. Otazník podle očekávání visí nad reálnými důsledky vašich voleb. Zatím je totiž těžké odhadnout, jak moc se bude celý příběh větvit. První epizoda vás sice několikrát postaví před zajímavá dilemata, ale žádné z nich mi nepřišlo úplně zásadní. Na tuto otázku tak odpoví až další epizody. Celkově ale první část hodnotím kladně. Vývojáři si zachovali svůj rukopis a znovu předkládají dospělý, zajímavý a civilní příběh, který vás donutí přemýšlet o určitých věcech a problémech. O tom, zda se Life is Strange 2 dokáže vyrovnat jedničce, ale rozhodnou až další epizody.

Recenzovaná verze: PC

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze)

Ceny hry Life is Strange 2 srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Life is Strange 2 - Episode 1: Roads - recenze)

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Life is Strange 2 svou první epizodou rozhodně nezklamalo. Nové postavy, příběh i dialogy jsou znovu skvěle napsané a společně tvoří opravdu zajímavý a napínavý děj. Skutečný potenciál příběhu ale odhalí až jeho další části.

CGwillWin