recenze
All-Star Fruit Racing

All-Star Fruit Racing - recenze
All-Star Fruit Racing - recenze
09:51, 03.08.2018

Máte rádi klasické, mnohdy až dětinsky vypadající závody různých vozítek, které nejvíce zpropagoval asi Mario ve své Kart sérii? Tak to pro vás dnes máme recenzi šitou přímo na míru. Věnovat se totiž budeme nejnovějšímu titulu z tohoto soudku, který nedávno zavítal na obrazovky našich herních miláčků. Řeč je o hře All-Star Fruit Racing od borců z menšího týmu 3Dclouds.it, která se také snaží ukousnout pár fanoušků z pomyslného koláče, kterému vládne již řadu let již avizovaný Mario. Podaří se tomuto ovocnému šílenství zabodovat? To se již dozvíte na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Ovoce je základ zdraví

Co vás již na první pohled zaujme, když hru spustíte, je rozhodně pohledná, i když lehce dětinská grafika točící se okolo ovoce. To je středobodem celé hry a narazíte na ně zkrátka všude, ostatně jak již samotný název hry napovídá. Stejně jako u ostatních titulů z tohoto žánru se pak samozřejmě nejedná o žádnou makačku na bednu s důrazem na hlubokomyslný příběh, ale titul se celou dobu snaží hrát na notu čistokrevné zábavy arkádových závodů. Již na začátku je však nutno upozornit, že pár skvrnek od ovoce, které nejspíše nepůjdou vyprat, se tu najde a rozhodně se nejedná o hru, na kterou budeme i po letech s nostalgií vzpomínat.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Na jedno brdo

Hlavním problémem je fakt, že všechna vozítka i postavy jsou si velmi podobné a již při samotné tvorbě budete mít patrně problémy rozhodnout se, jakou káru zvolit. Ano, rozdíly tu jisté jsou, nicméně vše se liší v podstatě pouze speciální zbraní jednotlivých postaviček a jinak se jedná v podstatě o stejná vozidla se shodnými vlastnostmi, což je na jednu stranu dobře, že nedochází ke znevýhodnění, nicméně rovnováha by šla zajisté nastavit i méně okatě, kupříkladu v podobě bonusů v ostatních oblastech ovladatelnosti apod. Celkem je tak ze začátku na výběr 11 vozítek, přičemž dalších 11 si lze dodatečně odemknout za úspěchy v jednotlivých závodech v rámci vašeho postupu. Opět, grafické ztvárnění je sice pěkné, ovšem jako celek hra již zpočátku evokuje dojem zacílení na naše nejmenší.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Pro děti nejspíš ne

To by samo o sobě nebylo nic špatného, nicméně když jsem provedl test na svém šestiletém synovi, zjistil jsem, že to co se na první pohled tváří jako ideální zábava právě pro něj a jeho vrstevníky, nakonec tvrdě naráží na „obtížnost“, kterou hra rozhodně nešetří. V režimu „kariéry“ ve formě různých pohárů jsou totiž závody skutečně relativně obtížné a nepřátelé dokáží mnohokrát zatopit i dospělým, zkušeným hráčům. Tento fakt souvisí s tím, že dokud se vezete na hrotu nebo uprostřed startovního pole, je vše v pořádku, nicméně stačí jeden či dva karamboly, po kterých je již značně složité vůbec ostatní „ovocňáky“ dohnat a že rozhodně na jednotlivých tratí nebezpečí hrozí téměř všude. Narazíte tu na různé formy zkratek, ve kterých není vůbec žádný problém nabourat do stěn, skokánky, ze kterých při nedostatečné rychlosti zahučíte do propasti nebo mostů, ze kterých se po pádu také vzpamatujete až nahozením na trať a ztrátou mnoha cenných vteřin. Výsledkem mého pokusu byl tak po několika minutách pohled na frustrovaného malého pařana, který raději hru vypnul a spustil něco přijatelnějšího.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Namíchejte si zbraně

Co se autorům však vcelku povedlo, je zajímavý systém zbraňového arzenálu, který můžete (a musíte) při závodění používat, takže je vhodné jej řádně ovládnout, k čemuž poslouží i poměrně detailní tutoriál. Během závodu sbíráte barevně odlišené ovoce, díky čemuž čerpáte „šťávu“ do celkem 4 kategorií. Ty tvoří graficky znázorněný obrazec ve tvaru znaménka plus s vyobrazením právě použitelné zbraně uprostřed. Vtip je v tom, že jednotlivé hroty obrazce můžete stiskem odpovídajícího tlačítka odříznout od zbytku, čímž se dostáváme k tomu podstatnému. Existují totiž různé kombinace, které využíváte pro zisk právě vámi chtěného bonusu. Díky tomu lze chytře volit strategii díky tomu, co si vyberete. Zda dáte přednost kombinaci, která vám poskytne dočasný boost nebo naopak kostky ledu či vlnu, kterou smetete vaše soupeře. Jedná se vskutku o zajímavý prvek, který ovšem lehce ztrácí na významu kvůli frenetickému tempu, ve kterém se závody odehrávají. Stěží tak stíháte komfortně sledovat kolik jakého ovoce máte a jaká je výsledná zbraň, natož abyste ještě zvládali laborovat s tím, který typ zrovna sbírat a který odpojit. Při naplnění všech typů poté získáte přístup k vypuštění jedinečné ultimátní zbraně, kterou má každá postavička specifickou.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Smyky táhnou

Kromě zbraní je důležitým nástrojem i driftování, které je také nutno ovládnout, chcete-li zvýšit šanci na své úspěchy. Po úspěšném a dostatečně dlouhém driftu totiž vaše kára získá porci boostu, se kterým se samosebou mnohem lépe závodí. Nic se však nemá přehánět a budete-li v driftu příliš dlouho, prasknou vám gumy a budete znovu nahozeni na trať, což, jak jsem již avizoval, stojí vašeho pajduláka spoustu vteřinek a náskok AI soupeřů se skutečně špatně dotahuje.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Nikdo nikde

Co se herního nastavení týče, tak kromě již avizovaných kariérních pohárů lze zvolit i klasické rychlé závody, eliminaci či upravit si nastavení dle libosti – počet kol, použití zbraní atd. A co hra více hráčů? Pro fanoušky populárního split screenu máme dobré zprávy, jelikož All-Star Fruit Racing si budete moci užít rovnou ve čtyřech na jedné obrazovce, což je rozhodně zábavnější než se pižlat o samotě v kariéře. Když však kolem sebe nemáte podobně naladěné hráče nebo trpíte nedostatkem gamepadů, můžete zkusit štěstí v online režimu. Zkusit štěstí, trefnější výraz mě bohužel nenapadá. Za celou dobu hraní se mi totiž podařilo do online připojit pouze jednou a to pouze na pár vteřin, než mi hra napsala, že lobby bylo uzavřeno a já byl vykopnut zpět do menu, takže multiplayer v této podobě jsem neměl možnost vyzkoušet. A to je pravděpodobně i nejpalčivější problém tohoto titulu – nedostatek aktivních hráčů. Kousky tohoto typu jsou zkrátka populární předevšim díky bitvám sváděným mezi živými protivníky a kde hráči nejsou, tam se nedá nic dělat. Budu nicméně to své štěstíčko pokoušet a doufat, že se mi někdy zadaří k někomu do hry alespoň na chvíli nakouknout.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Možná chytne, možná ne

Vizuálně se jedná o solidní počin, kterému už ne tak zdatně sekunduje zvuková stránka. Pro tento typ her se však relativně hodí, takže co se technického zpracování týče, nemám titulu až zase tolik co vytknout. Každopádně díky poměrně vysoce nastavené laťce obtížnosti, která z na první pohled evidentního zaměření na mladší hráče může představovat pro tyto prcky noční můru a herním stylem bude vyhovovat spíše těm zkušenějším, tak tvoří nepříliš hratelnou směsici, i když obsahující zajímavé nápady. Nejedná se tak o naprosté fiasko, nicméně osobně si myslím, že se po pár hodinách hráči stejně nakonec vrátí k osvědčeným a časem prověřeným sériím.Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Kartridge PR

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

Ceny hry All-Star Fruit Racing srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (All-Star Fruit Racing - recenze)

PRŮMĚR
50%
CZECHGAMER
Průměrná závodní arkáda, která je sice líbivá, nicméně na moc dlouho pravděpodobně nezabaví.

CGwillWin