recenze
Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 - recenze
Bus Simulator 18 - recenze
11:16, 24.08.2018

Stať sa pilotom, farmárom, stavbárom, (kozou), či vodičom autobusu bolo v detstve iste snom nejedného z nás. Mnohí s týmito povolaniami prichádzame do styku pravidelne, no málokto sa zamyslí nad všetkými trampotami týchto zamestnaní. Presne pre tieto príležitosti tu dnes máme rozsiahlu škálu simulátorov, ktoré sa čím ďalej, tým reálnejšie snažia priblížiť nám ich. V kategórii dopravy, poznáme napríklad starý známy Euro Truck Simulator, na ktorý siahol určite každý nadšenec kamiónovej prepravy. Tentokrát však odpojíme príves s vysoko horľavým materiálom a za vodiča posadíme 40 ľudí, snažiacich dostať sa domov z práce, školy či párty.

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

Ovládanie

Koncept takejto simulácie môže znieť vcelku nudne. Prísť z bodu A, do bodu B, každé dve minúty zastaviť na zastávke, otvoriť, zatvoriť dvere a pohnúť sa ďalej. Nieje to však celkom tak. Ovládať sa budete musieť naučiť hneď niekoľko prvkov na palubnej doske, ako režimy svetiel, od tých kontaktných až po svetlá pre pasažierov vo vnútri voza, výstražne svetlá, stierače, smerovky, otváranie dverí a aj ich uzamykanie, rampu pre hendikepovaných, obmedzovač rýchlosti, automat na lístky, či dokonca nastavenie sedadla vodiča. Často budete musieť aj napríklad upratať odpadky, či napomenúť cestujúcich aby neblokovali dvere, alebo stíšili svoju hudbu v sluchadlách. Kedykoľvek sa tiež máte možnosť postaviť a zahájiť kontrolu cestovných lístkov. Hru som počas recenzovania hral na volante (Genius SpeedWheel 3 MT), kde som si mnohé z týchto prvkov priradill na tlačidlá a časom som si privykol. Hrateľnosť som však skúšal aj na klávesnici, kde to pre mňa v defaultných nastaveniach vytváralo trošku chaos a možno by som v tomto prípade volil jednoduchšie klikanie myšou priamo na tlačidlá v hre, namiesto bindovania na klávesnici.

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

V čele vlastnej prepravnej spoločnosti

Hneď v úvode hry si okrem vytvorenia postavy svojho vodiča budete musieť založiť aj vlastnú spoločnosť, ktorá sa bude starať o prepravu v celom meste. S počiatočným budgetom 20,000€ a jediným autobusom Mercedes Citaro postupne rozbehnete prvé mestské linky. Starosta mesta vás následne za splnenie jeho požiadavok (napríklad vytvorenie pravidelnej nočnej linky v určitej časti mesta) vždy finančne odmení. Okrem toho, sa vám za odjazdené trasy bude zvyšovať level vodiča, odomknú sa nové časti mesta, nové autobusy a k nim dostupné nátery, nálepky či ďalšie iné formy ich kustomizácie. Časom si k novým autobusom môžete najať ďalších vodičov a tak zarábať aj viac peňazí. Na to, aby však vaši zamestnanci odjazdili svoju linku, musíte za deň prejsť jednu aj vy. Úplne pasívny príjem to teda nebude.

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

Na semafore si často postojíte...

Hra je aj niekoľko mesiacov po vydaní v neustálom vývoji, čomu miestami nasvedčujú updaty, no najmä bugy. Okrem možných problémov s optimalizáciou, často natrafíte aj na komplikáciu s AI v doprave a nepomôžu vám ani znalosti z autoškoly. Umelo-inteligentní vodiči vám čas od času dávajú prednosť aj keď sú na hlavnej ceste, naopak nedávajú prednosť ak sú na tej vedľajšej a sem-tam stoja bez pohnutia po naskočení zelenej. Možno sa však mýlim a podobné situácie sa dejú kvôli autentickosti a podobnosti s reálnou cestnou premávkou. Myslím však, že každého nadšenca dopravy by relax pri simulátore tešil viac, ak by sa dodržovali predpisy. Z cviku a strehu však pri momentálnom stave hry zaručene nevýjdete.

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

Paradoxne však hra starostlivo sleduje všetky vaše priestupky a neváha vás za ne pokutovať. Či už ide o prekročenie povolenej rýchlosti, alebo spôsobenie škody na cudzom aute, prísť môžete o tisícky eur. Okrem týchto povedzme zaslúžených pokút, prídete o peniaze aj za svižnejšie prejdenie spomaľovača, alebo trafenie diery na ceste. Tieto menšie kolízie vašim zákazníkom uberajú na komforte a koniec koncov aj na vašej obľúbenosti medzi nimi.

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

Nadšenci si prídu na svoje

Brázdenie mestských komunikácií si môžete vychutnať v originálnych modeloch licencovaných autobusov značiek Mercedes-Benz, Setra, MAN, alebo IVECO. Tie sa odomykajú s vašim postupom v hre avšak ak máte záujem na Steam workshope nájdete niekoľko ďalších modelov (napríklad od značky Solaris) a nespočetne veľa rôznych skinov a wrapov (napríklad Flixbus, Worldcup 2018, Atlas Travel, Brisbane Transport a mnoho ďalších).

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

Bus Simulator 2018 je zaručeným spoločníkom na dokonalý relax. Z času na čas vás z rozprávkovej jazdy po uliciach mesta vytrhne akýsi "nepozorný" vodič, či neprispôsobivý pasažier ktorému je nutné dohovoriť, to je však súčasťou tohto nie vždy vďačného povolania. Viac vám tento zážitok priblíži krátke gameplay video priamo z jazdy:

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (Bus Simulator 18 - recenze)

DOBRÉ
65%
CZECHGAMER
Vierohodný simulátor mestskej hromadnej dopravy, ktorý však doposiaľ trpí niekoľkými nedostatkami

CGwillWin