recenze
Tour de France 2018

Tour de France 2018 - recenze
Tour de France 2018 - recenze
15:41, 12.07.2018

Rok se s rokem sešel a stejně jako na poli ostatních sportovních titulů tu máme i nový ročník cyklistického simulátoru Tour de France, tentokráte pochopitelně s číslovkou 2018. Vzhledem k faktu, že jsem o předchozí díly zavadil pouze jako divák, vcelku jsem se těšil, jak na mě hra samotná zapůsobí v roli aktivního hráče. Jestli se vyplatí nasednout na kolo nebo raději jít pěšky u jiných titulů, to se již dozvíte na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Uč se, milý cyklisto

Ihned po spuštění jste vrženi do hlavní nabídky, ve které je zpočátku nepříliš možností aktivních a hra vás tak nenápadně tlačí do absolvování tutoriálu, ve kterém si osaháte ovládání a bude vám vysvětlena spousta zapeklitostí, které se samotným závoděním souvisí. Ač se to nezdá, tak i když se na první pohled může zdát že simulátor cyklistiky bude v oblasti ovládání jednoduchou záležitostí, opak je ve finále pravdou. Ano, samotné ovládání vašeho borce není nikterak složité, na řadu ovšem přichází relativně komplexní prvky, které mají později vliv na vaše úspěchy v samotných závodech. Základem je správně uchopit manipulaci se dvěma hlavními ukazateli – výdrží a energií pro jízdu v tempu.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Nevyčerpat se!

Tyto dvě veličiny hrají tu nejdůležitější roli, na kterou se poté nabalují mnohem komplexnější prvky. V rámci tutoriálu jde vše jako po másle, energie je dost a pravděpodobně úkoly zvládnete s prstem v nose. Horší je to však již při samotných závodech. Do hry se dostávají gely, díky kterým si můžete pomoci k doplnění obou potřebných ukazatelů, ovšem po jejich vyčerpání máte již zpravidla smůlu. Dalšími prvky, které je nutno před skokem do samotné Tour ovládnout jsou možnosti strategií, především té týmové. Jedete-li závod za danou stáj, můžete a musíte totiž během závodu kombinovat schopnosti jednotlivých jezdců, správně volit a střídat vedoucího skupinky či se ve správných chvílích schovat do vzdušného „pytle“ a ušetřit tak cenné síly.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Dlouhé lokte

Co mě lehce štvalo, byla „reálná“ délka jednotlivých závodů, která sice lze zkrátit v podobě částečné simulace, ale to samozřejmě pro zkušené hráče není žádná výzva nehledě na to, že během přetáčení můžete díky AI snadno přijít o pracně vybudovanou pozici. Hned první závod, do kterého jsem naskočil, byl zhruba 190 km dlouhý a vězte, že takovouto vzdálenost sice logicky ani v reálu neujedete během chvilky, ale i ve hře si budete muset vyhradit téměř hodinu na její dokončení. To by samo o sobě až tak nevadilo, nikdo po autorech nechce zkrácení na pět minut, ale o něco kratší „etapy“ by byly rozhodně záživnější. V současné situace je totiž příliš mnoho míst, na kterých vám třeba jen lehce ujede ruka na ovladači, kvůli čemuž se posléze dostanete do nemalých problémů s nedostatkem sil. Jejich rozvržení na celou délku tratě je tak skutečnou výzvou a ze své zkušenosti musím říci, že málo co se vyrovná pocitu, když vás v takovémto závodě v posledním kilometru přespurtuje vláček dvaceti AI jezdců, přičemž vy celou dobu poctivě dávkujete energii a šetříte si ji na závěrečný finiš. Pravdou je, že takovéto situace se stávají i v reálných závodech, ale pro mě byl tento faktor dosti frustrující.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Více způsobů

Po dokončení tutoriálu se vám poté odemknou i rozličné herní režimy, takže nemusíte jezdit jen nejslavnější závod planety. Na své si tak přijdou i taktičtěji založení jedinci, kterým se do rukou dostane vlastní tým, který budou koučovat a snažit se jej vést za úspěchy. Kromě tohoto režimu Pro Team se můžete vrhnout například i do Pro Leader, ve kterém si vytvoříte svého vlastního jezdce a budete se snažit postavit co nejlépe všem známým jménům. Navíc je k dispozici i režim výzev, kterých je celkem 18 a rozhodně vám nedají nic zadarmo. Veskrze by se tak mohlo zdát, že co do herní variability, titul Tour de France 2018 nemůže trpět jakýmkoliv stereotypem. Opak je bohužel pravdou a po vyzkoušení všech režimů pravděpodobně stejně skončíte u klasického Race, jelikož zde funguje alespoň nějaký motor v podobě odemykání dalších etap. Herně, kromě manažerského módu, totiž hra příliš variabilní není.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Sagan na scénu

Co rozhodně potěší fanoušky cyklistiky, je samozřejmě plná licence na závody jako takové, tak i jednotlivé jezdce, takže si každý může zvolit svého oblíbence, se kterým se pokusí ulovit pár těch barevných trikotů, vyhrát celou Tour nebo si jen zazávodit v některých z ostatních režimů. Je sice fakt, že někteří závodníci si jsou vzhledově podobní jako vejce vejci, nicméně to asi nikdo moc řešit nebude, jelikož po většinu herního času stejně uvidíte jen jejich záda. Grafické zpracování jezdců a celkově optimalizace hry není vůbec špatná. Vše se krásně plynule hýbe a to i v momentech po startu, kdy se najednou na obrazovce rozjíždí klidně i pár desítek cyklistů.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Moc se nerozhlížej

O mnoho hůře je na tom však zpracování okolí a vůbec, herního světa. Jeden by doufal, že jelikož se nejedná o nikterak komplexní otevřený svět, dají si autoři záležet alespoň na blízkém okolí tratě. Bohužel, nekoná se. V podstatě totiž narazíte na pár neustále se opakujících textur, které ani přes tuto skutečnost nevypadají kdoví jak hezky. Kupříkladu zpracování stromů má lepší kdejaký béčkový titul, klidně i akční, a celkově vše kolem působí tak nějak nedodělaně a uměle. Je to paradox, protože to, co se děje na silnici vypadá přinejmenším obstojně. Asi vývojářům nezbyl čas na to, soustředit se i na zpracování těch „ostatních, doplňujících“ věcí, jinak si to nedokážu popravdě příliš vysvětlit.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Plusy a mínusy

Když už jsme u těch paradoxů, tak ty provázejí v podstatě celou hru. To, co se na počátku tváří jako komplexní záležitost a jasný kup pro každého cyklistického nadšence, je sráženo podivným zpracováním a relativně nefér chováním AI jezdců. Parádní věc v podobě licencí je zase vyvážena přílišnou délkou závodů, během kterých se zkrátka většina lidí nedokáže pravděpodobně soustředit po tak dlouhou dobu. Určitě by titulu prospělo pár změn, které by měly vliv na samotnou hratelnost a dokázaly přitáhnout větší masy hráčů i z řad „amatérů“, kteří se o tento sport zajímají například jen díky tomu, že jezdí na kole do práce či školy a v online multiplayeru by díky tomu bylo o poznání živěji. Jedná se tak nakonec o průměrnou sportovní záležitost, kterou si s vysokou pravděpodobností užijí jen cyklističtí fajnšmekři, které jí dokáží odpustit i výše avizované nedostatky.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

Ceny hry srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Tour de France 2018 - recenze)

PRŮMĚR
55%
CZECHGAMER
Průměrný titul, který potěší především zapálené fanoušky cyklistiky, pokud překousnou pár nedostatků.

CGwillWin