recenze
Frostpunk

Frostpunk - recenze
Frostpunk - recenze
17:27, 07.05.2018

Když se hrstka odvážlivců rozhodla opustit promrzlý Londýn, který znenadání zasáhla vlna smrtelného mrazu a zimy, jediným motorem pro to jít dál, byla naděje. Naděje, jež se skrývala na dalekém severu. Z početné výpravy nakonec zůstalo pouze 80 nejodolnějších jedinců, kteří nakonec dorazili do svého cíle a mohli vybudovat poslední město na umírající zemi. Zda tito lidé přežijí, je jen a jen na vás.

Tímto úvodem budete vtaženi do mrazivého světa strategie Frostpunk, za jejímž vznikem stojí autoři úspěšného survival titulu This War of Mine z polského studia 11 Bit. Zatímco příběh civilistů ve válkou zmítaném městě v This War of Mine jen těžko hledal sobě rovnou konkurenci a v podstatě si šel svou vlastní cestou, tak Frostpunk nebojácně vstupuje do vod budovatelských strategií, kde nalezme řadu skvělých značek od studií, které se na tento žánr vyloženě specializují. Novinka od 11 Bit přesto v mnoha ohledech nad konkurencí vyčnívá.

Nelítostný boj o přežití

Ve Frostpunku se od začátku hraní musíte starat o jedinou věc. O to, aby vaši lidé přežili. Vše ostatní je druhotné. Veškeré dění se přitom točí okolo generátoru, který vytápí nejbližší okolí a chrání obyvatele před smrtícím mrazem. Bezprostředně po jeho zapnutí tedy přichází nikdy nekončící hon za uhlím, bez něhož srdce vašeho města a sním i veškerý život uhasne. Kromě sběru uhlí se neobejdete ani bez dřeva a oceli , jež slouží ke stavbě budov. Jestli si totiž něčeho musíte ve Frostpunku kromě stavu surovin všímat, tak je to spokojenost osadníků.

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Už ve zmíněném This War of Mine byl lidský faktor tím nejdůležitějším, takže není překvapením, že ho vývojáři ve velké míře zakomponovali i do své další hry. Váš lid potřebuje teplé přístřeší, vyžaduje jídlo, důstojné pracovní podmínky, nemocnice a tak dále. Vybudovat potřebné zázemí ale není v takto nehostinném světě vůbec nic jednoduchého. Stačí pár špatných rozhodnutí či nesprávně nastavených priorit a nastane konec. To, že překonáte úvodní dny a zajistíte základní lidské potřeby, ale neznamená, že máte vyhráno. Teplota se totiž postupně snižuje a podmínky k žití se stávají každým týdnem těžší a těžší. Jste tak nuceni zkoumat nové technologie, které urychlí těžbu surovin, zvyšovat výkon a dosah generátoru nebo zdokonalit přípravu jídla.

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

A když mluvím o technologiích, tak nemyslím nějaké supermoderní stroje a vynálezy. Hra se totiž odehrává v 19. století, jež je všeobecně považováno za období páry. I proto dává smysl, že je hlavní surovinou už zmiňované uhlí. S nějakou historickou přesností se ale autoři příliš nezabývali, což podtrhují třeba možností vyzkoumat a následně vyrábět v továrně automatony. Tito robotičtí pomocníci v pozdějších fázích hraní nemalou měrou přispějí k celkovému zautomatizování výroby. Na rozdíl od lidí totiž nepotřebují jíst ani spát.

Morální dilemata

Mezi další důležité části hratelnosti patří i prvek, díky kterému budete do odlehlejších oblastí vysílat průzkumné jednotky. Ty mohou objevovat opuštěná místa, kde naleznou tolik potřebné suroviny nebo bloudící skupinky přeživších bez domova. Průzkumníci za určitý čas doručí jak suroviny, tak lidi do vašeho rostoucího města. S postupujícím časem se tedy obyvatelstvo rozšiřuje, což pro vás znamená další pracovní sílu, ale také další hladové krky.

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Tím se pomalu dostáváme k volbám, což je další prvek částečně převzatý z This War of Mine. Můžete být třeba tvrdý diktátor. Postavíte strážní věže, necháte pracovat i děti, lid necháte pracovat téměř bez přestání a mrtvé budete házet na jednu hromadu. Zrychlíte tím pravděpodobně třeba přísun surovin, ale dost možná si znepřátelíte své občany natolik, že to budou oni, kdo vás později z vlastního města vyprovodí. Můžete být i klasický populista. Slibovat světlé zítřky, lepší podmínky a skvělou budoucnost. Když to ale nedodržíte, tak se znovu se zlou potážete. Pro úspěch je tak nutné vše správně zkombinovat a nezacházet do přílišných extrémů.

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Připravte se tedy na velké množství morálních voleb, které se s vámi potáhnou až do úplného konce. Hlavní rozcestí vás přivede buď na cestu řádu, nebo k víře. S tímto rozhodnutím se později pojí i dostupnost jednotlivých nových budov, takže se jedná o volbu opravdu zásadní. O tom, jak si vedete, vám dají obyvatelé vědět formou dvojice ukazatelů v dolní části obrazovky. Jeden určuje jejich fyzickou spokojenost a pohodlí, zatímco druhý sleduje úroveň jejich mentální stránky a tedy jakousi naději v lepší budoucnost.

Kvalita vítězí nad kvantitou

Náročnost celého zážitku je dána jednak zvolenou obtížností, ale především zkušenostmi. Neočekávejte, že při prvním hraní vše půjde jako po drátkách. Je spíše pravděpodobné, že neuspějete. Ale právě díky tomu se poučíte z chyb a v dalších hrách si priority zkrátka nastavíte lépe. I z tohoto důvodu je herní doby nesmírně individuální. Hlavní příběh můžete dohrát za nějakých 6-15 hodin v závislosti na tom, jak moc urychluje čas a zda se vám podaří uspět hned napoprvé.

Vše vypadá až mrazivě uvěřitelně.

Kromě hlavní kampaně jsou aktuálně dostupné ještě dva scénáře, jež herní dobu ještě o kus natáhnou. K nelibosti některých hráčů bohužel chybí typický sandbox. Hlavní události v kampani i scénářích jsou totiž pevně dané, což znamená, že se na ně můžete při opakovaném hraní připravit. Bohužel se tak vytratí moment překvapení. Vývojáři pochopitelně slibují, že hru budou po vydání zásobovat novým bezplatným obsahem. Přesto se nelze zbavit dojmu, že toho po obsahové stránce mohl Frostpunk nabídnout více.

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Jednou z mnoha částí, kterou tento prohřešek dokázali vývojáři vyvážit, je bezesporu audiovizuální stránka. I přes všudypřítomnou bílou pokrývku působí grafika nesmírně svěže. Ať už je to neustálý proud kouře, který se zvedá z jednotlivých objektů nebo postupně zamrzající obraz indikující další pokles teploty. Vše zkrátka vypadá až mrazivě uvěřitelně. Jediná výtka v tomto směru směřuje pouze k orientaci a rozpoznávání jednotlivých budov. Čím více vaše město roste, tím se orientace v něm stává méně a méně přehlednou. Hře chybí nějaký propracovanější interface, který by lépe rozlišoval jednotlivé budovy a zjednodušil tak správu města.

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Co vám ale naopak hraní bezesporu zpříjemní, je soundtrack. Za ním stojí skladatel Piotr Musial, což je člověk, který složil hudbu již k This War of Mine nebo třeba k DLC O víně a krvi pro třetího Zaklínače. Pomalejší a rozvážnější skladby jsou mistrně kombinovány s rychlejšími a údernějšími pasážemi, které vám dají jasně najevo, kdy jde opravdu do tuhého. Celkově velice povedenou technickou stránku a prezentaci navíc nekazí ani optimalizace, jež je zvládnuta také na jedničku a umožní vám hru spustit i na méně výkonných strojích.

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Když to tedy vše schneme, tak nám vzejde nesmírně chytlavá budovatelská survival strategie, která sice příliš neposouvá hranice tohoto žánru, ale svým důrazem na lidský faktor se dokáže výrazně odlišit od konkurence a nabídnout jedinečnou podívanou, na kterou budete po dohrání dlouze vzpomínat. Pokud navíc autoři zapracují na obsahu, tak se z Frostpunku stane povinnost pro všechny milovníky strategií a příznivce silných příběhů.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Recenzovaná verze: PC

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

Ceny hry Frostpunk srovnáte na Zboží.cz.Klik pro zvětšení (Frostpunk - recenze )

SKVĚLÉ
84%
CZECHGAMER
Uvěřitelná, dospělá a emocemi nabitá strategie, ze které vám bude běhat mráz po zádech.

CGwillWin