recenze
Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory

Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory - recenze
Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory - recenze
10:54, 11.06.2018

Aj keď možno nepatríte medzi zanietených fanúšikov japonskej pop kultúry minulosti a dneška, verím, že vám univerzum Digimon má čo to povedať už len svojím názvom. Tipujem, že viete, že to nie je Pokémon, ale konceptom a námetom sa to od seba až tak neodlišuje, a máte úplnú pravdu. Táto IP sa však s úspechom dokázala etablovať aj mimo seriálov a obrázkov na prebale kukuričných čipsov, teda v hernej schéme. Od roku 1999 je stálicou na poli distribúcie akčných RPG s klasickým JP podkladom a v tomto jej zameraní sa nič nemení ani s príchodom najnovšieho dobrodružstva menom Cyber Sleuth - Hacker's Memory.

Posledná hra z tejto línie ponúkala na ovládanie až 249 digimonov...

Klik pro zvětšení (Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory - recenze)

Spoločnosť Media Vision nadväzuje na sériu Cyber Sleuth s ďalším tradičným ťahovým RPG a k dispozícii im je tentokrát ešte väčšia základňa digimonov s celkovým číslom 340. To jednak znamená ešte väčšiu slinu tečúcu z úst znalcov samotného univerza a potom je to zároveň dôkaz o postupnom raste ku prospechu hrateľnosti. Zmien v celej sérii sa s príchodom Hacker's Memory ale neurodilo nejako veľa. Okrem navýšenia digitálnych kamarátov sa zároveň obrúsili aj hrany konceptu v zmysle zjednodušenia náročnosti. Vývojári evidentne chceli, aby hodiny strávené v hre utekali v čo najsvižnejšom tempe a preto sa nemusíte báť o svoju zbierku digimonov. Tá bude už od prvej hodiny kynúť ako čerstvo zamiesené cesto a ani sa nenazdáte a nebudete mať prehľad o tom, čo za mená sa to vlastne dostali do vášho virtuálneho vreca. Našťastie však rozdelenie všetkých digi bytostí nepodlieha nejakým šialeným typom zameraní a celkovo sa všetky príšerky rozdeľujú len do štyroch kategórií. To vlieva určité pozitívum do hláv aj neskúsených hráčov, pre ktorých je táto séria novinkou.

Značne osekané boli aj animácie v bojoch, čím sa celkovo zrýchlilo tempo hry.

Klik pro zvětšení (Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory - recenze)

Ako keby Namco (ako producent) vyžadovalo viac formu mobilnej hry s minimom frustrácie. Bojový koncept síce číta veľké pole taktickej pôsobnosti, ale vo výsledku mi to dávalo dojem zbytočnosti, keďže tempo hry nepodlieha vysokej obtiažnosti a hráč tak môže rýchlo ukončiť zástup súbojov a skúmať ďalej okolie. Tu však nastupuje veľký kameň úrazu v podobe spracovania okolia a grafickej stránky celkovo. Prostredie je výhradne poskladané pre fanúšikov seriálu a komu nepadne už od pohľadu do nôty, tak sa v jeho sterilnej aure utopí skôr, než by si možno myslel. Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory však asi ani necieli na nejaký neprebádaný ostrov s neočakávanými zákazníkmi, a preto jeho vnútornosti vyzerajú tak, ako vyzerajú (stačí sa pozrieť na akýkoľvek obrázok v tejto recenzii). Skalní fans teda budú ako doma. Každá jedna príšerka je im plne k dispozícii v kompletnom prevedení a okrem sledovania jej vývoja a jeho ovplyvňovania sa samozrejme môžu utápať v nekonečných štatistikách z bojového poľa.

Počet digimonov vo vašom držaní je závislý od veľkosti pamäte. Silnejšie tvory zaberú logicky viac miesta a naopak.

Klik pro zvětšení (Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory - recenze)

Spomínaná pamäť je vôbec celkovo zaujímavý prvok v tejto hre. Počas súbojov vám neumožní priamo zapojiť viac než tri príšerky súčasne, a tak je nutné používať aspoň minimálne znalosti o schopnostiach vášho tímu. V praxi to potom vyzerá ako dilema medzi výberom jedného silného člena na úkor počtu, alebo páru slabších v záujme presily. Toto sa autorom podarilo slušne vybalansovať a aj keď poriadnu výzvu zažijete až pri veľkých konfliktoch na bojisku, stále je to niečo, čo zvyšuje kvalitu celej hry. Aby to ale nebolo len o vyberaní silnejších a slabších (opis si môžete aplikovať aj na útoky a obranu), tak často nastane situácia, kedy je nutné správne voliť taktiku aj vo sfére šachovnicového pohybu počas bojov. Tieto situácie vyvstanú pri súboji s presilou, kedy musíte najprv rozmýšľať a kalkulovať niekoľko ťahov dopredu, aby ste boli schopní postupne zvrátiť nepriaznivé počty. Výška môjho konečného hodnotenia je priamo naviazaná na tieto osviežujúce a logické body hrateľnosti.

Nový Digimon nezabúda ani na príbeh a ako inak je plný digitálneho pozadia.

Klik pro zvětšení (Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory - recenze)

Dejová linka nás privádza do školského prostredia. Študenti tu sú plne prepojení s akousi modernou verziou internetu, ktorá nesie označenie Eden. Tá je však od istého času kompromitovaná a dochádza v nej k závažných digitálnym zločinom, vrátane krádeží identít. Ako agilný člen študentskej komunity nechcete nechať celú vec len tak v rukách kompetentných a preto spúšťate pátranie po skupine hackerov s názvom Hudie, ktorá sa snaží zachovať bezpečnosť celého Edenu. Príbehu sa nedá uprieť enormná snaha o klasický humor, avšak opäť to celé naráža na šablónu anime predlohy, ktorá mne osobne až tak nesadla, čo ale neznamená, že to vo vašom prípade bude podobné. Oveľa väčší problém však vidím v nutnosti dokončiť aj bočné úlohy, bez ktorých sa hlavný dej vôbec nepohne vpred. Tento aspekt úplne popiera zmysel postranných misií a zvlášť ak vám poviem, že v tejto hre je to často o zdĺhavom opakovaní identických bojových sekvencií. Tu už potom nepomôže ani vyššie spomínaná rýchlosť boja.

Mapa hry, aj jej zmenšená verzia, je totálne neprehľadná a často neviete, kam sa máte vybrať.

Séria Digimon Story dostala dôstojné pokračovanie, aké zaujme najviac skúsených znalcov predlohy. Z časti sa jedná o sviežu ťahovú RPG s dušou, ktorej jednoduchosť vôbec neškodí samotnej zábave, avšak je tu dostatok nelogických hlúpostí, ktoré to celé zase zrážajú dole. Pokojne môžem zabudnúť na špecifický humor, ktorý jednému sadne do nôty a druhému nie, avšak zlej orientácii na mape a totálne neatraktívnemu prostrediu už musím prikladať váhu. Celkovo sa tak vývojári z Media Vision dokázali zavďačiť znalcom, ale zároveň im nachystali pár nepríjemných prekvapení, aké nepotešia nikoho.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Digimon Story: Cyber Sleuth - Hacker's Memory - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

DOBRÉ
60%
CZECHGAMER
Digitálne príšerky sa vrátili v priemernom spracovaní

CGwillWin