recenze
STEEP - Road to the Olympics

STEEP - Road to the Olympics - recenze
STEEP - Road to the Olympics - recenze
14:15, 12.02.2018

Je to už viac než rok, čo vám kolega Michal priniesol komplexný pohľad na návrat jazdenia po zasnežených kopcoch v interaktívnej podobe. Spoločnosť Ubisoft sa tak zase skúsila rozvinúť do nového smeru a prilákať zákazníkov hladných po snowboardingu a lyžovaní. Projekt STEEP sa od prvého videa prezentoval ako technicky dokonalé dobrodružstvo na otvorenej mape, kde si môžete robiť, čo sa vám len zachce (v rámci zimných radovánok) a to aj po boku svojich verných priateľov z celého sveta. Výsledok však nakoniec, minimálne v úvode, zrazil akékoľvek nadšenia a hra skončila v šedom priemere, ba až zabudnutí.

Balíček nových výziev nerozširuje samotné kategórie, ale len pridáva záštitu piatich kruhov.

Klik pro zvětšení (STEEP - Road to the Olympics - recenze)

Všetko sa však môže zmeniť ako po mávnutí čarovným prútikom. Stačí si počkať na blížiacu sa zimnú olympiádu v PyeongChangu a narýchlo zložiť dokopy veľkú DLC expanziu, aká zase oživí dávno opustené virtuálne hory hry STEEP. Aj preto aktuálne čítate test rozšírenia s celkovým názvom Road to the Olympics, ktoré by vás skutočne mohlo strčiť späť do tej helikoptéry s logom na rakúsky nápoj, čo dáva krídla. Treba si však ujasniť pár vecí, teda ešte než si začnete hľadať čakany. V zásade sa toto rozšírenie totálne zráža s konceptom pôvodnej hry. STEEP a jeho myšlienka, tak ako ju prezentovali vývojári, bola podporená pocitom voľnosti a skúmania nebezpečných hôr, kde ste si skutočne mohli robiť čo sa vám zachce a s kým sa vám zachce. V tomto bode plnil aj studnicu svojej kvality až po okraj a aj preto nedostával v recenziách väčšiu nálož, než by si možno zaslúžil. Príchod olympiády je však umelo natlačený na dva kopce a to s obsahom deviatich závodov, ktoré sú obsahovou podporou pre režim "staň sa legendou olympiády".

Grafická stránka je nemenná od originálu a to som testoval verziu pre Xbox One X.

Klik pro zvětšení (STEEP - Road to the Olympics - recenze)

Ide o voľbu The Become a Legend, ktorá vám ale neprináša žiadny príbehový bonus. Obsah tejto voľby spočíva vo filmových nahrávkach známych športovcov, ktorí medzi samotnými závodmi vysvetľujú, aké je to náročné brať desať litrov mesačne a zároveň si stíhať strihať nechty kliešťami na kraby. Ide o vatu, ktorá mňa osobne skôr štvala a otravovala než čokoľvek iné a pri jej spustení som si vždy v duchu želal, aby som sa konečne mohol zase spustiť z kopca a hrať. Ak ste už pred týmto DLC hrali, základný podklad obsahu STEEP, tak samotný režim vás bude o to viac otravovať, keďže ide o väčšiu formu tutorialu prepojeného s troma disciplínami do samotnej olympiády. Najväčšou chybou je potom striktné zameranie týchto závodov len na snowboard, a teda kompletne bez lyží, čo bola a je moja milovaná forma rezania snehu do pohára s Martini.

Určitá topornosť pri predvádzaní trikov vo vzduchu a na zemi sa vôbec nevytratila.

Klik pro zvětšení (STEEP - Road to the Olympics - recenze)

Spomínané lyže, pokiaľ ich rovnako máte radšej než dosku, nájdeme až v oblasti Južnej Kórei, a teda na ďalšej hore. Tu si už môžete vyskúšať disciplíny ako Super-G a Obrovský Slalom. Obe sú vysoko náročné a až na menšie nedostatky v oblasti ovládania sú schopné zabaviť aj bez prítomnosti reálnych mien športovcov ako súperov. Dokonca pri vytváraní národnosti vášho hrdinu nie je možné nájsť nič iné než len akýsi náhodný výber vlajok, kde nefiguruje napríklad Slovensko, ale aspoň tam nájdeme Českú republiku a Jamajku. Aj napriek tomu, že tu teda je pár chytľavých disciplín, stále mi vadilo nepresné ovládanie a technická stránka v podobe sekania obrazu. Niekedy to bolo až tak do očí bijúce, že som musel zvoliť reštart daného závodu a skúsiť to jednoducho znova. Je zaujímavé, že The Road to the Olympics vás zoberie aj do oblasti japonských hôr a autori tak do projektu STEEP vložili známy obsah z pôvodnej hry, len v trocha čerstvejšej forme.

STEEP - Road to the Olympics nie je žiadnou plnohodnotnou hrou na základe blížiacej sa olympiády. Je to len menšie obsahové rozšírenie pre základ s grafickou úpravou na motív olympiády. Ak milujete STEEP, rozhodne sa vám bude páčiť, keďže ste sa evidentne naučili ignorovať jeho nemenné nedostatky. Pokiaľ by ste ale uvažovali nad kúpou základu len z popudu možnosti skúsiť bojovať o medaily v PyeongChangu, radšej dajte od toho ruky preč.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (STEEP - Road to the Olympics - recenze)

Recenzovaná verze: Xbox One X

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (STEEP - Road to the Olympics - recenze)

DOBRÉ
66%
CZECHGAMER
Slušné rozvetvenie základu, ale z pohľadu najväčšej športovej udalosti tohto roku to skôr pôsobí polovičato

CGwillWin