recenze
Ōkami HD

Ōkami HD - recenze
Ōkami HD - recenze
18:26, 28.01.2018

Je to už viac ako dvanásť rokov, čo dala japonská firma Capcom zelenú netradičnému projektu s názvom Ōkami, ktorý vzišiel z ich interného štúdia Clover. Ona netradičnosť sa samozrejme menej zdôrazňovala na tamojšej pôde, ale neskorší úspech tejto akčnej adventúrky, aj v zámorí či u nás, nakoniec posunul úroveň nazerania na hry z krajiny vychádzajúceho slnka o nový stupeň. Ōkami zbieralo dobré známky vtedy ako aj dnes a keďže aktuálne čítate recenziu na jeho už druhý HD remaster, musí vám byť jasné, o akej popularite sa tu bavíme (nech už predaje samotné nikdy nenaplnili očakávania). Je však podobný návrat na súčasné konzole tak potrebný a dôležitý?

Takmer okamžite od vydania originálnej hry Ōkami si internet neustále pýta regulárne pokračovanie. Aktuálne sa šíria fámy, že Okami 2 má na stole populárna spoločnosť PlatinumGames.

Klik pro zvětšení (Ōkami HD - recenze)

Na otázku z prvého odseku našej recenzie vám môžem pokojne odpovedať už teraz. Áno, nech už Ōkami čaká v budúcnosti akékoľvek množstvo portov, vždy ide o osvetu hodnú pozornosti, keďže neexistuje v zásade žiadny iný titul, ktorý by ponúkal takto namiešaný koktail nápadov a servírovaný na netradičnej umeleckej báze. Pokiaľ je pre vás Ōkami novinkou, tak by vás mohla zaujímať podstata jeho zrodu. Pôvodne totižto išlo o hru zameranú na reálne vyobrazeného vlka, ktorý je silno spojený s prírodou. Producenti však v danom nápade nevideli žiadny veľký potenciál a to aj hlavne preto, že chýbala ústredná pointa. Stačilo však pridať umelecký art, premeniť grafiku na akýsi mix akvarelových a drevených prvkov, zamiešať do toho historicky bohatú kultúru samotného Japonska a vo výsledku sa zrazu producentom v Capcom-e otvorili peňaženky.

Zrodila sa bohyňa slnka a vo forme bieleho vlka dostala meno Amaterasu.

Klik pro zvětšení (Ōkami HD - recenze)

Príbeh je nielen odkazom na folklór krajiny vychádzajúceho slnka, ale preberá si aj známe indície z dejín celej Zeme, čo objavia medzi riadkami hlavne skúsení hráči. Rozprávať ďalej na túto tému by bolo kontraproduktívne a to hneď z dvoch dôvodov. Jednak nechcem prezrádzať nič, čo by vám pokazilo auru okolo obsahu celého Ōkami a potom si treba uvedomiť, že táto hra mala debut ešte v roku 2006 a tak nie je dôvod sa ponárať do prehnaných a už dávno známych detailov. Po boku originálneho artu z pohľadu grafickej stránky sa určite musíme teraz zamerať na hrateľnosť. Ōkami si bralo inšpiráciu zo slávnej série The Legend of Zelda a dobre vieme ako si spoločnosť Nintendo rado a hrdo stráži svoje know-how. Napriek tomu sa autorom, netradične spracovaného dobrodružstva s bielym vlkom v hlavnej úlohe, podarilo minimálne vyrovnať spomínanej značke, a to hlavne vďaka postupnosti využívania jednotlivých schopností, aké Amaterasu postupom času získava.

Rok 2008 priniesol aj unikátny Wii port, ktorý umne napasoval schému ovládania z klasiky na Wiimote a prinútil hráčov maľovať rukou do vzduchu.

Klik pro zvětšení (Ōkami HD - recenze)

Ruka v ruke s perfektným ovládaním sa Ōkami postaralo nielen o väčší dôraz na presnosť pri používaní analógu (hráč počas vykonávania interakcie kreslí štetcom rôzne linky priamo na obrazovku tak, aby si odomkol cestu ďalej), ale aj otvorilo studnicu úplne iných a odlišných pocitov počas hrania. Uctievanie pôvodnej verzie je jasné a ja osobne si tu už nemusím ďalej drať drahé plomby, len aby som opakoval dobre známe veci. Ōkami je jednoducho kvalitnou hrou a to na všetkých frontoch. Ako však obstálo v technickej stránke počas najnovšieho HD návratu? Možno to bude znieť divne, ale už verzia pre PlayStation 3 z roku 2012 bola fakticky pripravená na súčasný trend 4K rozlíšenia. Používala totižto technológiu zvanú supersampling, ktorú ale spomínaná konzola nebola logicky schopná preniesť do žiadneho 4K zobrazovača, aké v danej dobe ani komerčne neexistovalo. Dnes už ale máme ako PlayStation 4, tak Xbox One X a tak sa veľkolepý návrat Ōkami s prívlastkom HD konečne môže pochváliť natívnym 4K rozlíšením, aj keď so zámkom na 30 snímkov za sekundu. Napriek tomu toto umelecké dielo vyzerá a hýbe sa priam očarujúco a jedinou prekážkou sú už len prípadne vaše predsudky voči hrám starým dvanásť rokov.

Ako inak najlepšie priblížiť atmosféru japonskej mytológie než cez geniálny zvuk?

Klik pro zvětšení (Ōkami HD - recenze)

Je to presne tak. Ōkami sa nielen krásne hrá, úžasne vyzerá ale navyše vám dávkuje do uší plnú hrsť rôznorodej klasickej hudby z danej oblasti. Všetko sa tu miesi podľa situácií, aké práve prežívate. V boji je dramatizácia oveľa intenzívnejšia než pri obyčajnom hľadaní cesty vpred, ale tá tenká linka medzi takýmito situáciami je rovnako dobre opatrená zvukom ako všetko ostatné. Menšie chybičky bolo badať hlavne u ovládania pri vzdušných útokoch, kedy dochádzalo k latencii a pomalším reakciám nášho huňatého vlka. Dôvodov, prečo sa znova pustiť do Ōkami, je pre znalca tejto hry len málo. Ak si vyložene nepotrpíte na 4K trend a máte toto dielo prejdené odzadu so zaviazanými očami, nie je pre vás nutnosť ho vlastniť aj v prípade PS4 či XOne verzií. Kto však nikdy nemal tú česť s touto rokmi preverenou legendou, nemal by aktuálne váhať ani sekundu a okamžite si ju zadovážiť. Je to presne ten druh zábavy, ktorý sa bude už navždy zapisovať do každej budúcej literatúry o videohrách ako úspešný príklad originality a správneho odstupu od trendov akejkoľvek doby. Ōkami musím označiť za nadčasový produkt a vynechať tak jeho čaro by bolo hriechom.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Ōkami HD - recenze)

Recenzovaná verze: Xbox One X

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Ōkami HD - recenze)

Ceny hry Okami HD srovnáte na Zboží.cz.Klik pro zvětšení (Ōkami HD - recenze)

SUPER
95%
CZECHGAMER
Skvost s názvom Ōkami dostal 4K rozlíšenie a takmer bezchybný remaster

CGwillWin