recenze
Culdcept Revolt

Culdcept Revolt - recenze
Culdcept Revolt - recenze
14:23, 13.07.2018

Pri záujme testovať nový Culdcept som si v pamäti prehrával tie stovky hodín strávených u prvého dielu. Písal sa rok 1999 a žáner ťahových stratégií bol v tak mladých plienkach, že nebolo ešte nutné vôbec prebaľovať, či mazať zadok krémom. Pôvodný projekt firmy OmiyaSoft vyšiel dva roky po premiére cez SEGA Saturn aj na konzole PlayStation a práve tam som sa s jeho kvalitou stretol vôbec prvýkrát. Boli to krásne časy a interaktívne boje plné krásy a taktiky. Dnes mám o nejaký ten šedivý vlas viac, ale spomínaný záujem o nedávno vydaný sequel prvej časti to nijako neznížilo. Status exkluzivity na handheld Nintendo 3DS to vlastne umocnil, keďže bolo možné testovať kdekoľvek sa mi len zachce. Toto som si teda nemohol nechať uplávať. Už len z úcty k predlohe a chuti vám prinášať kvalitné testy na menej známe značky, kam sa už dnes bohužiaľ Culdcept radí.

Inšpiráciou pre vznik tejto série bola populárna kartová hra Magic: The Gathering a ešte populárnejšie Monopoly.

Klik pro zvětšení (Culdcept Revolt - recenze)

Naposledy sa táto séria ozvala ešte pred desiatimi rokmi, kedy vyšiel projekt Culdcept Saga, toho času exkluzívne na Xbox 360. Koncept sa však v žiadnej zo starších či novších verzií tejto IP nikdy nemenil, čo je určite dobre. Predstavte si obrovskú šachovnicu, po akej sa môžu určití hrdinovia pohybovať v ľubovoľných smeroch (vďaka hodu kockou) tak, ako napríklad počas bežného hrania nejakej doskovej zábavy. Spomínaná interaktívna šachovnica potom disponuje hromadou špeciálnych miest a bodov, ktorých dosiahnutie pridáva vašim hrdinom určité výhody, či naopak neočakávané nevýhody. Ako základ by vám to mohlo stačiť na vysvetlenie samotnej náplne práce a uznávam, že takto na papieri by to znelo dosť fádne. Avšak čaro série Culdcept spočíva vo vyvolávaní špeciálnych ochrancov spomínaných políčok šachovnice, ktorých v prípade novej časti tejto série narátame až do počtu 200 kusov.

Každý z vašich ochrancov môže ponúknuť niekoľko unikátnych útočných a obranných schopností.

Klik pro zvětšení (Culdcept Revolt - recenze)

Boje prebiehajú tak nielen medzi hlavnou skupinkou hrdinov, ale aj medzi ich dodatočne vyvolanými ochrancami. Pravidlá, ktoré potom združujú všetky cesty ako využívať taktické prvky hrateľnosti, sú podrobne vysvetľované v každej kapitole separátne. Nebudem sa tu teraz púšťať do ich obsiahleho rozboru, keďže by sme tu spoločne pri tom ešte viac zostarli, každopádne ich zákony majú logický podklad a pochopiť ich nie je nič prehnane zložité (na všetko je tu predsa tutorial). Jednotlivé akčné prvky, a teda nielen pohyb po spomínanej šachovnici, sa vykonáva pomocou sady kariet. Tých je celkovo v hre cez 450 kusov a každá karta disponuje svojou vlastnou animáciou a dôležitosťou pre súboje s ohľadom na ochrancov. Nanešťastie ich funkčnosť už nie je tak dopodrobna vysvetľovaná samotnou hrou, a tak to chce trošku skúseností, než sa vám jednotlivé balíčky "trikov" správne dostanú pod kožu. Pokiaľ vás však koncept Culdceptu opantá a zaujme, nebude to žiadny problém.

Dejová linka bola vždy okrajovou záležitosťou a nič sa v tomto smere nemení ani v tejto časti.

Klik pro zvětšení (Culdcept Revolt - recenze)

Príbeh je opäť to najslabšie, čo by som mohol vyhodiť na svetlo. V zásade tu nie je žiadna snaha o výpravnú zložku a jediné, čo sledujete medzi taktickými súbojmi, sú krátke a strohé dialógy. Z nich je sem tam badať snahu o vtip s japonským prívlastkom, ale ak to všetko budete doslova odsúvať bokom, o nič epické sa neochudobníte. Culdcept Revolt ponúka aj zaujímavý online multiplayer, ktorý aj napriek systému Nintendo 3DS funguje viac ako dobre. Môžete sa tak skúsiť pomerať s hráčmi milujúcimi taktické bitky, a to v rámci celého sveta. Kto by dal prednosť offline režimu kooperácie a verzus modusu, aj toto je v hre prítomné, avšak bez funkcie Download Play, čo znamená, že je nutné vlastniť dve kópie hry, aby ste si mohli zahrať s kamarátom. Culdcept bol vždy atraktívny aj vďaka umelecky pojatým kresbám na kartách, čo sa v jeho poslednej verzii nijako nevymyká realite. Karty sú krásne ilustrované tak ako aj ich sprievodné animácie, až sa mi derie na jazyk nejaké romantické slovíčko. Oveľa horšie je už na tom zvuková stránka, ktorá pre vývojárov nebola evidentne primárnym cieľom, čo sa ale dá v tomto žánre odpustiť.

Nový Culdcept, ktorý je aj podľa samotných autorov priamym pokračovaním čo do vzniku tejto série, nakoniec neprináša nič nové a operuje na vlne nápadov z minulého storočia. Pre znalcov ťahových stratégií vo svete doskových hier to teda nebude nič objavné, ale ako doplnok v období sucha a zlepšenie rozhľadu vo sfére hernej histórie je to určite vhodná voľba. Nakoniec som sa zase aj ja presvedčil, že detstvo skresľuje úsudok a to, do čoho sme boli diví ako deti, nás už dnes skutočne nemusí baviť tak ako kedysi.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti NIS America, Inc.

Klik pro zvětšení (Culdcept Revolt - recenze)

Recenzovaná verzia: New Nintendo 3DS
DOBRÉ
65%
CZECHGAMER
Slušné oživenie legendy vo vreckovej forme

CGwillWin