recenze
Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze
Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze
19:03, 12.11.2017

Dnes vám přinášíme čtivo především pro fanoušky parádní akční dobrodružné záležitosti Horizon Zero Dawn, která na počátku letošního způsobila velmi pozitivní poprask na videoherním trhu, konkrétně na platformě PlayStation 4. Je to již však dlouhá doba, kdy jsme, pro mnohé hráče velmi sympatickou, hlavní hrdinku Aloy proháněli po rozlehlém světě a tak je na čase, aby vývojáři Guerilla Games uvolnili nějaký ten dodatečný obsah. No, a ten právě v těchto dnech přichází na naše obrazovky v podobě DLC The Frozen Wilds. Pojďme se tedy podívat, na co se lze těšit a zdali autoři dodatečnou investici okolo pěti stovek dokáží obhájit.

Klik pro zvětšení (Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze)

Zamrzlá a pekelně nebezpečná země

Celá zápletka rozšíření se nyní točí okolo kmene Banuk, který obývá zcela novou herní lokaci nazvanou The Cut, která jak již název DLC napovídá, je zcela pokrytá ledem a sněhem. Již od počátku hraní lze vypozorovat jisté podobnosti s původním příběhem. Stejně tak i zde hraje hlavní roli „cosi děsivého“, co ovládá robotická zvířata, samosebou v tom negativním slova smyslu. Namísto známé Corruption, která stála za veškerými problémy základní hry, tu nyní budeme mít tu čest postavit se tajemnému Daemonovi a je jen na vás, zdali se dokážete prokousat rozšířením a zjistit o koho nebo co se vlastně jedná a jak to s ním či tím pro jednou skoncovat. Samozřejmě tu nehodlám uvádět žádné spoilery, abyste si příběh mohli pořádně vychutnat. A ihned zkraje musím podotknout, že cesta to nebude vůbec jednoduchá.

Klik pro zvětšení (Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze)

Inovace jsou tu též

Nově totiž budete putovat zónami, které střeží speciální věže se schopnostmi vám solidně zatopit. Primárně bych tedy doporučil vždy se jich co nejrychleji zbavit, jelikož mají neblahý vliv na váš štít a zároveň dokáží opravovat poražené potvory, což vám dokáže způsobit řádné problémy. Ty mohou být i o to větší, pokud se vám podaří narazit na nové protivníky z řad robotické chátry. Vyzdvihl bych především obrovského medvěda, který svým ledovým útokem dokáže nepozorného hráče rázem připravit o kompletní zásobu bodíků zdraví. Druhou potvorou na holení, která nově čeká na to, až jí vyprášíte pláty, je Scorcher, vlčí stvoření, které disponuje minometem, což je také povedená kombinace. Samozřejmě při hraní narazíte i na staré známé nepřátele, které jsou lehce vylepšeny svým novým pánem, takže bude opět o něco těžší se s nimi vypořádat.

Klik pro zvětšení (Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze)

Nový příběh není pro slabochy

Již v tiskové zprávě, která se týkala vydání tohoto rozšíření bylo avizováno, že je vhodné se do nového dobrodružství vrhnout minimálně na úrovni 30 a rozhodně věděli proč. Ihned po spuštění a vstupu do nové lokace jsem byl na svém levelu 34 nemile překvapen a padal jsem k zemi až podezřele často. Ano, pravdou je, že to již nějaký ten pátek bude, kdy jsem měl ovládání a možnosti hry v malíku, nicméně alespoň z tohoto důvodu nejdříve se s titulem opět lehce sžít než zamíříte k novým NPC, které vám zadají první z úkolů hlavní příběhové linky. V rámci úprav došlo i k navýšení maximální možné úrovně, a to z původních 50 na 60. Současně vám bude dána k dispozici i nová várka dovedností, díky kterým si budete moci přijít k novým útokům či urychlení sběru kořisti přímo ze hřbetu ochočeného zvířete, o čemž jsme vás již informovali v jedné z novinek. Ostatní nové skilly nemají nějaký zásadní vliv na hratelnost, nicméně dokáží jisté pasáže decentně ulehčit.

Klik pro zvětšení (Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze)

Technologické orgie pokračují

Co by to bylo za dobrodružství, kdybychom si neužili alespoň pár nových zbraní? Ano, nebojte, jsou tu též. Zastřílet si tak budete moci ze třech nových luků a využít tři nové zbraně pro kontaktní boj. Co se zpracování nové herní mapy týče, těšit se můžete na spoustu horských masivů, přičemž se ne málo úkolů odehrává na jejich vrcholcích, takže si pořádně užijete šplhání po skalách a z některých scenérií se vám zajisté bude tajit dech. Foto režim tak dostane určitě pořádně zabrat. Notnou porci času také strávíte ve sněhových bouřích, při kterých si nedohlédnete ani na špičku nosu a věřte, že souboje v takových podmínkách mají také něco do sebe. Všeobecně by se dalo říci, že sněhové podmínky jsou ve hře ztvárněny téměř realisticky a samozřejmě autoři neopomněli ani na zanechávání stop jak Aloy, tak i okolní robotické zvířeny.

Klik pro zvětšení (Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze)

Povedené uzavření jedné kapitoly

Autorům se bohužel nepovedlo nikterak výrazně zkrátit nahrávací časy, tak mějte na paměti, že budete-li často umírat, poměrně dlouho si počkáte u nahrávacích obrazovek. Tímto neduhem trpěla již původní hra, tak je škoda, že se v této oblasti Guerilla Games nehecnuli a nepokusili se trochu zapracovat i v této oblasti. Jinak je technicky titul stále na výši co se porovnání s konkurencí týče, a to jak ve svém zpracování ze kterého nám v únoru padala brada, tak i minimem bugů a nedostatků, které jsem za celou dobu prakticky vůbec nezaznamenal. DLC The Frozen Wilds tak z mého pohledu naprosto s přehledem splnilo očekávání toho, jak by kvalitní dodatek do příběhového titulu měl vypadat a v porovnání se základní hrou působí velmi dobře. Délka nového dobrodružství si z vašeho času, budete-li se snažit vysbírat a splnit úplně vše co DLC nabízí, ukousne okolo 20 hodin, což je již slušná nálož obsahu, za kterou by se nemusel stydět kdejaký AAA titul. Co se novinek týče, tak určitě potěší, i když jich není tolik. To lze samozřejmě pochopit, když se jedná pouze o nadstavbu již tak kvalitního kousku. Více inovací si vývojáři, předpokládám, nechají do pokračování, kterého se snad jednou v budoucnu dočkáme. Vzhledem k tomu, jak silnou značku dokázali vytvořit, se dá předpokládat, že se jedná o logické vyústění situace. My se každopádně již nyní nemůžeme dočkat.PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze)

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro
SUPER
90%
CZECHGAMER
Sympatický dodatek, který vás přiková k obrazovce na pěkných pár hodin. Kdyby takto vypadala všechna DLC, hráči by byli jistě velice rádi.

CGwillWin