recenze
One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition

One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze
One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze
09:00, 17.12.2017

Zase musím oprášiť stroj času, aby sme sa spoločne preniesli do roku 2013, kedy sa na scéne objavil ďalší z desiatok dielov herného spracovania populárnej anime One Piece. Tá svojou bizarnou animovanou stránkou dokázala z časti preraziť aj v našich končinách a preto sa niej e čomu čudovať, že si producenti z Bandai Namco (áno, toto je správne poradie názvov firmy, aj keď to väčšina píše a hovorí úplne naopak) nezabudli vyžiadať lokalizáciu pre port World Red aj v rámci nášho regióna. Koncom tohto leta sa tak na scéne ukázala akčná adventúrka s dlhým pomenovaním One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition, aby skúsila šťastie na systémoch PlayStation 4, Nintendo Switch a PC. Musel som si teda utrieť spotené čelo, dovtedy orosené náročným obdobím letných testov nespočetného množstva hier, a hodiť lupou aj po tridsiatomšiestom spracovaní sveta One Pice do videohry.

Pokiaľ sa medzi vami nájdu pamätníci pôvodnej časti, nebudú asi z tohto portu nijako odviazaní.

Klik pro zvětšení (One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze)

Je to presne tak! Nič zásadné sa v obsahovej zložke nemení a honosný nápis "Deluxe Edition" môžme kategorizovať do sekcie reklamných sloganov bez hlbšej pointy. Píšeme však aj pre neznalých danej témy, z čoho vyplýva moja povinnosť začať pitvať One Piece kúsok po kúsku. Tak ako originálna hra z 3DS, PS3 či WiiU, tak ani tento port nemá anglický dabing. Všetka komunikácia logicky prebieha formou otvárania pusy naprázdno, ktorú nám približujú titulky počas filmových vložiek. Po grafickej stránke si určite prívlastok Deluxe musíme opäť pripomenúť. Nie nadarmo som stále fungujúci handheld Nintendo 3DS uviedol na prvom mieste. Táto akčná zábava sa totižto vôbec prvýkrát objavila práve tam a všetky nasledujúce porty so sebou tak museli logicky niesť jeden obrovský grafický deficit. V prípade najnovšej remaster edície sa vývojárom síce podarilo značne obrúsiť hrany a priniesť obstojné rozlíšenie 1080P obohatené o zdokonalené tiene a celkovo lepšie pôsobiace postavy v pohybe. Avšak stále to vo výsledku indikuje úplne iný pôvod a cieľ, ktorý mala táto značka stanovený.

Najväčším zásahom bolo vylepšenie snímkovania, ktoré bolo u pôvodnej verzie terčom kritiky.

Klik pro zvětšení (One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze)

Zabudnime teraz na technickú minulosť a zub času. Na akési rozmazané fotografie na pozadí a neostré textúry objektov. Obsah je predsa vždy to dôležitejšie a rozhodujúce. One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition sa delí do dvoch foriem. Jedna reprezentuje klasický singl režim, a teda príbeh ako taký, a druhá sa striktne venuje bojom v aréne. Battle Coliseum vám tak ponúkne šancu si to opäť rozdať s každým bosom, ktorého ste stretli počas kampane alebo si zmerať sily s návalom hôrd nepriateľov. Tento modus nie je, čo do IP One Piece, v žiadnej pozícii premiéry a skalný fanúšikovia ho už majú dobre naučený. Ako je ale na tom príbeh samotný? Ten sa točí v nekonečnom kruhu udalostí okolo notoricky známeho mesta Trans Town, ktoré je základňou pre vašu skupinu hrdinov. S ňou potom vyrážate za dobrodružstvom do akýchsi kapitol silne pripomínajúc udalosti z anime predlohy. V nich máte za úlohou sa väčšinou dopátrať cez rozhovory ku konkrétne NPC postave a tej následne zlomiť väz. Tu začína tá pravá zábava, ktorá je stavebným kameňom aj finálneho a hodnotiaceho čísla.

Vytvoriť si môžete až 9-člennú skupinu, z ktorej priamo v boji využívate vždy len trojicu.

Klik pro zvětšení (One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze)

Prevedenie boja a využívanie odlišných schopností pre jednotlivé charaktery je uspokojujúcim zážitkom. Nech už budete plniť postranné alebo hlavné úlohy, každá v zásade ponúka boj ako taký a ten je proste zábavným spestrením inak nudného obsahu. Čím viac bojov pretavíte na úspech, alebo splníte úloh, o to väčšia finančná sumička vám skončí na konte. Tá je potom prepojená na možnosť rozširovania tovaru v Trans Town, čo nás oblúkom napája na hrateľnosť priamo vedúcu zase k súbojom. Autorom nedávalo problém si dať dve a dve dohromady a videli potenciál v tom, čo táto hra jednoducho má dobre zvládnuté už z iných herných spracovaní (36 častí ťa nepustí). V určitom bode to dokonca možno Namco až jemne prehnalo, keď napojilo nutnosť rozšíriť mesto v závislosti na postupe hlavného deja. Toto môže pár ľudí odradiť od pokračovania v príbehu, zvlášť ak ich nechytí hromadenie peňazí a ich investície do obchodov. To však našťastie nebol môj prípad a aj preto teraz čítate to, čo čítate. Bavilo ma rozšíriť obchody s rybárskym príslušenstvom (lov rýb nemôže v tejto sérii nikdy chýbať), ako aj ponuku a pestrosť reštaurácií.

Nebude vám robiť problém pochopiť čo sa tam deje, len vás to asi veľmi nechytí za srdce.

Klik pro zvětšení (One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze)

Nepatrím k milovníkom tejto značky a jej atmosféra mi vždy prišla šialene nezaujímavá, každopádne som ochotný pristúpiť na fakt, že niekomu je svojský humor u One Piece blízky a dokonca ho snáď miluje. Unlimited World Red je svojej predlohe v tomto ohľade dosť verný, aj keď by som od japonskej produkcie čakal možno väčší tlak na bizarné scény. Tak či onak strana skalných dostane to, čo chce a nový konzument sa prinajmenšom letmo zamyslí nad svojím vkusom a možno všeličo zažité z minulosti prehodnotí. Znalci budú poznať postavy ako také, a to vrátane nepriateľov. Ich dialógy sú nenáročné a pasujú do akčne pojatého konceptu a bojov. Všetky tie negatíva hore uvedené, ako je nuda v pozadí a fádna omáčka v podobe technickej stránky, sa môžu rozplynúť pri spomenutí kooperatívneho režimu na jednej obrazovke. Tu sa zo zaujímavosti musím zastaviť. Vášmu kolegovi je totižto daná schopnosť neporaziteľnosti a tak sa môžete príbehom presekať bez jedinej straty života, čo asi malo prinútiť aj menej zdatných jedincov, aby sa do hry poriadne zahryzli.

Remaster sa pýši súhrnom v podobe 50 DLC, ale neskočte nikomu na toto ohromujúce číslo, keďže z väčšej časti ide len o klobúky a slipy pre hlavné postavy. Kto nehral pôvodné dielo a chýba mu k životu trochu klasickej kultúry z krajiny vychádzajúceho slnka, mohla by byť toto tá správna voľba. Pre ostatných ale musím zdvihnúť menší varovný prst. Predsa len máme v súčasnosti na scéne oveľa lepšie protiklady a aj keď možno nie sú natoľko originálne šialené ako práve univerzum One Piece, na kvalite nijako netratia.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (One Piece Unlimited World Red Deluxe Edition - recenze)

DOBRÉ
61%
CZECHGAMER
Uspokojujúce boje, avšak zbytok je značne limitovaný pôvodnou verziou

CGwillWin