hw
Správa o stave videoherného priemyslu na Slovensku

Správa o stave videoherného priemyslu na Slovensku
15:12, 03.08.2017

Slovensko figuruje v ponímaní produkcie hier na konci chvostu a to či už sa na danú vec pozeráte očami Európana alebo zbytku sveta. Stále sa však dá povedať, že to v tejto krajine rastie smerom hore a rok čo rok sa objavuje niečo zaujímavé, čo si dovolí strčiť nos aj mimo vlastné hranice.

Tento rok prebehol výskum organizácie SGDA (Slovak Game Developers Association), ktorý nám dnes prináša zaujímavé výsledky s ohľadom na rastúci herný trh na slovensku. Nižšie nájdete podrobný graf o novinkách za posledný rok a aj predmetnú tlačovú správu.

Tvorcovia počítačových a digitálnych hier posúvajú vpred hranice nového média pre rozprávanie príbehov, obraty zo slovenských projektov tento rok prevýšia sumu 33 miliónov eur.

Klik pro zvětšení (Správa o stave videoherného priemyslu na Slovensku)

Bratislava – Slovenská asociácia herných vývojárov (SGDA) vydala správu o stave herného priemyslu, z ktorej vyplýva, že tvorba počítačových a digitálnych hier je mimoriadne atraktívne kreatívne odvetvie s nízkym prahom pre vstup, avšak s vysokou mierou konkurencie na svetovom trhu. Tento rok podľa odhadov vyplývajúcich z vôbec prvého prieskumu presiahne obrat z predaja počítačových a digitálnych hier vytvorených slovenskými tvorcami sumu 33 miliónov eur.

„Tvorba počítačových a digitálnych hier má na Slovensku mimoriadne dlhú tradíciu siahajúcu do 80-tych rokov. Na trhu pôsobia subjekty schopné uspieť v mimoriadne tvrdej konkurencii a zaradiť sa svojou tvorbou po boku svetovej špičky,“ povedal prezident asociácie SGDA Marián Ferko.

Na Slovensku sa tvorbe počítačových a digitálnych hier venuje 28 spoločností a kreatívnych dielní rôznej veľkosti, pričom najväčšia z nich zamestnáva takmer 200 profesionálov. Na západnom Slovensku (najmä v Bratislave) pôsobí 61 % z nich, na východnom Slovensku (prevažne v Košiciach) 28 % a na strednom Slovensku pôsobia 3 % zo spoločností. Viac ako polovica spoločností pôsobí na trhu dlhšie ako päť rokov.

Počas svojej existencie vytvorili spolu 415 digitálnych hier distribuovaných celosvetovo na všetkých dostupných platformách vrátane okuliarov virtuálnej reality a všetky spoločnosti sú pripravené na príchod nových platforiem. Na viacerých projektoch naraz pracuje 46 % spoločností, 71 % pritom bez žiadnej podpory tretích strán alebo vydavateľa. Všetky vytvorené projekty sú určené na svetový trh.

Klik pro zvětšení (Správa o stave videoherného priemyslu na Slovensku)

Všetky spoločnosti zamestnávajú spolu 541 profesionálov pokrývajúcich všetky disciplíny technického aj umeleckého charakteru, pričom pätinu tvoria ženy a 8 % zamestnaných sú cudzinci.

“Vydanie výsledkov prvého prieskumu je veľký míľnik pre celý slovenský video herný priemysel. Ako jedno z mála kreatívnych odvetví je priamo hnané technológiami, ale ťaží takisto aj z otvorenosti a zdieľaní skúseností, z čoho profitujú skúsené tímy aj začínajúci tvorcovia,” dodáva Ferko. “Herný priemysel napreduje míľovými krokmi a teší nás, že aj u nás existujú spoločnosti, ktoré investujú svoj čas do rozvoja a vzdelávania mladých a ukazujú im, že dráha herného vývojára je legitímnou kariérou.”

Obrat slovenských tvorcov počítačových a digitálnych hier za posledné tri roky vzrástol o 14 % a z roka na rok stúpa. Neustále rastúci trh a nové príležitosti pomôžu na Slovensku tento rok vytvoriť 80 nových pracovných miest. Celosvetový obrat herného priemyslu sa tento rok odhaduje na 108,9 miliárd dolárov*.

Slovak Game Developers Association združuje herných vývojárov a tvorcov digitálnych hier, háji ich záujmy na domácej pôde a dáva si za úlohu budovať povedomie o tvorbe počítačových a digitálnych hier, propagovať domácu tvorbu na zahraničnej scéne, vyjednávať so strategickými partnermi a takisto prinášať príležitosti bližšie herným tvorcom. Viac informácií nájdete na stránkach: www.sgda.sk


DALŠÍ

CGwillWin