recenze
Hobo: Tough Life

Hobo: Tough Life - recenze
Hobo: Tough Life - recenze
15:40, 03.08.2017

Viac ako dva roky práce a zlúčenie dvoch malých lokálnych štúdií T4J a Moravia Tales nám prináša prvé regionálne ovocie s netradičným projektom Hobo. Táto simulácia života bezdomovcov sa nedávno dostala von v early access podobe a aj keď na našom webe často podobné "skúšky za tvrdú menu" ignorujeme, nemohli sme domácu tvorbu štúdia Perun Creative nechať bez povšimnutia. Už len pre ten nápad a odhodlanie ho realizovať, vám dnes prinášam hodnotenie súčasného stavu Hobo: Tough Life. Keďže hra nie je vo finálnej fáze, nečakajte záverom žiadne percentá, na tie si budete musieť počkať, až keď tento interaktívny bezdomovec nájde svoj posledný kompót a pošle si ho špinavou ihlou cez pätu do krvného obehu.

Nazdar psychopati...

Klik pro zvětšení (Hobo: Tough Life - recenze)

Žáner survival je v posledných rokoch niečo ako stará ošúchaná LP platňa, ktorej obsah už viac nudí než zabáva. Aj napriek tomu sa ale neustále tento prvok objavuje v rôznych projektoch s rôznym rozpočtom. V prípade práce Perun Creative však musíme konštatovať, že ich cesta žobráka, naprieč simulovanou matkou všetkých miest Prahou, si zaslúži potlesk pre invenciu. Hobo: Tough Life pred vás totižto postaví výzvu v zmysle prežiť po boku priateľov alebo osamotene, v tvrdom prostredí chladných ulíc stovežatej. Začínate v pekne zapáchajúcom a otrhanom kabáte s pár mincami v kapse a zlomenou cigaretou za uchom. Vašim cieľom je skúsiť prežiť čo najdlhšie a pomáhať si ako len budete vedieť. Začnete teda vyberať popolnice (oceňujem ich presnú a dobovú formu), skúšať hľadať pre iných nepotrebné veci v okolí a hlavne žobrať a žobrať a žobrať.

Systém zvyšovania EXP bodov je slušne rozvetvený a napojený na rôzne možnosti.

Klik pro zvětšení (Hobo: Tough Life - recenze)

Ľudové somrovanie je teda alfou a omegou získania peniažkov, ktoré môžete investovať do rôznych atribútov. Ak začne pršať, musíte si zohnať nocľah či kúpiť niečo teplé do žalúdka. Pochybné kompóty nájdené v kontajnery vás nadlho nezasýtia a tak je nutné buď kradnúť alebo skúšať dobrosrdečnosť ostatných. Všetko to, čo som vymenoval, má svoje kľúčové spojenie na akúsi minihru s postrehom. Pomocou kliknutia na myš sa musíte triafať presne tam, kde vám to hra určí, čo môže znamenať pre mnohých značný efekt náhody. Asi toto bol najviac otravný aspekt hneď vedľa množstva technických chýb, ktorým súčasná verzia hry trpí. Rozhovory s okoloidúcimi, v inak dosť pustej a prázdnej mape, sa navyše neskutočne opakujú a ak pominiem fakt, že postavy nemajú dabing (vieme prečo), tak asi najhoršie je na tom práve sterilita ich jednania a opakované dialógy. Nevadila by mi ani tak ich podobnosť čo do výzoru, ak by sem tam pridali niečo nové v texte. Ale dobre, beriem to ako úvod a prísľub do budúcna.

Cigaretka môže pomôcť zvýšiť nádej a alkohol naopak zbúra zábrany.

Klik pro zvětšení (Hobo: Tough Life - recenze)

Pozitívne vidím celkové navrhnutie RPG možností a postupné vývojové stupne zdokonalenia vás ako bezdomovca. Hráč sa môže skúsiť naučiť pouličnému remeslu a pomocou pár predmetov si postaviť drevený prístrešok, kde strávi chladnú a daždivú noc. Zvýšením skúseností v rozhovoroch budete schopní vyžobrať viac peňazí a odlákať pozornosť pre prípadnú krádež. V rýchlosti sa môžete dostať do predajne s vykurovaním a cez dialóg sa tam pekne zohriať alebo si z ingrediencií získaných rôznym rabovaním uvariť nejakú nechutnú šlichtu. Telo bezdomovca je rozdelené do klasických bodov a od hlavy až po päty si ho môžete vyzbrojiť rôznym materiálom, aby presne vyhovoval klimatickým podmienkam. Dynamické počasie je totižto schopné vás poslať pod zem behom pár hodín (zrýchleného času samozrejme) a tak nie je čas na zaháľanie. Testoval som ako striktný singl (čiže uzatvorenú mapu bez prístupu ostatných), tak i maximálny počet spolusomrujúcich a musím povedať, že multiplayer ponúka rôzne formy ako sa v tejto hre dobre zabaviť. Niekedy však na úkor nízkej kvality titulu.

Konzumáciou pokazených jedál si môžete pekne uškodiť a to nevravím len o vašom žalúdku.

Klik pro zvětšení (Hobo: Tough Life - recenze)

Zábava ale končí a začína tam, kde dokážete tolerovať niekoľko závažných nedostatkov. Mesto je prázdne a i tak trpí dojmom stereotypu. Časté chyby sú schopné vám kaziť pracne vybudovaný pocit z dobre odvedenej práce a ani grafická stránka rozhodne neposadí do sanitky žiadneho Majsnerosa s krivým rypákom. Zvuk sa obmedzil na strohé efekty bez spomínaného dabingu a ak si nastavíme zrkadlo voči cene, za akú sa táto predčasná verzia púšťa von, tak musím nutne apelovať na váš zdravý rozum. V tejto fáze vám neodporúčam podporovať nič tretinové (toto sa nedá totižto označiť ani za polovičaté) a ak vám je táto česká hra sympatická, počkajte na jej razantné rozšírenie obsahu, ak k nemu vôbec niekedy dôjde. Nechcem samozrejme nič predpovedať a už vôbec nie urážať autorov, avšak máme svoje skúseností a "Známe své Papenheimské". Cez to všetko držím mladému teamu z Perun Creative palce a ak niekedy svoju jemne zapáchajúcu víziu dovedú do finálneho stavu, rád ju prejdem a udelím hodnotenie.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Perun Creative s.r.o.

Klik pro zvětšení (Hobo: Tough Life - recenze)

Recenzovaná verze: PC (Early Access)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Hobo: Tough Life - recenze)


CGwillWin