recenze
Mortal Blitz

Mortal Blitz - recenze
Mortal Blitz - recenze
14:15, 26.06.2017

Kórejská spoločnosť s dosť pre našinca vtipným názvom Skonec sa už nejaký čas špecializuje na produkciu akčných hier pre virtuálnu realitu a ich prínosom, čo do systému PlayStation a jeho VR helmy, bol nedávno vydaný Mortal Blitz. Nech už sa staviate k podobným akčným FPS konceptom vo VR akokoľvek, tak ako PSVR tak Oculus Rift a HTC Vive by bez tejto produkcie boli polovičné. Horšie to už ale býva s kvalitou jednotlivých hier a či je to aj prípad nami testovaného Mortal Blitz, to si povieme nižšie.

Klik pro zvětšení (Mortal Blitz - recenze)

Nejde tu o žiadny príbehový epos, z ktorého sa vám naježia všetky vlasy na hlave. Dej nás zavedie do vesmírneho prostredia, v ktorom však nemôžete fakticky urobiť ani jeden krok. Týmto sa vám snažím naznačiť, že sa opäť budeme baviť o arkáde so statickým postojom a jediná možnosť v nastaveniach spočíva vo výbere, či budete sedieť alebo stáť. Osobne odporúčam možnosť číslo dva. Jednak to pramení z lepšej schopnosti sa otočiť o 360 stupňov bez toho, aby ste museli stláčať nejaké tlačidlo (či už na klasickom pade alebo na Move ovládačoch), ako tomu bolo napríklad v celkom slušnej hre identického konceptu The Brookhaven Experiment. A navyše má človek celkovo lepší pocit z akcie, ktorú si tu užijete plnými dúškami.

Klik pro zvětšení (Mortal Blitz - recenze)

Samotné státie navyše v tomto prípade dotvára atmosféru aj vďaka akýmsi virtuálnym krytom, za aké sa môžete skryť pomocou pokľaku a naklonenia do strán. Toto je veľké plus u Mortal Blitz, ktoré musím určite pričítať k výslednej známke. Pokiaľ však nemáte dobre nastavený headset či prípadne zle umiestnenú kameru, môže sa z tejto vymoženosti razom stať trhajúce peklo. Navyše, kto má problém sa odosobniť od virtuálnej reality a dosť často má sklon si myslieť, že krabica, za ktorou sa skrýva, skutočne aj existuje, tak môže prísť k menšej domácej katastrofe. Ja sám som sa pri jednom momente snažil ponoriť hlavou za umelú prekážku a úplne som zabudol, že sedím pred skleneným stolíkom, na ktorom následne pristálo moje prekvapené čelo. Aj také je hranie vo VR.

Klik pro zvětšení (Mortal Blitz - recenze)

Poďme teraz na to druhé najdôležitejšie, čo sa musí spomenúť u každej recenzie na nejakú VR hru. Nevoľnosť a umelé vytváranie pohybu pre telo, ktoré v skutočnosti sedí alebo stojí, to je fakt a realita, s akou sa vývojári musia vyrovnávať stoj čo stoj. V tomto spracovaní zvolili pomerne osvedčené sekvenčné pohyby vpred a vzad, čo znamená, že jednoducho napríklad pomocou Move padu namierite tam, kam by ste sa chceli presunúť a následne tam už stojíte. Netreba sa teda báť nijakých žalúdočných problémov. S touto arkádou si vaše telo viacmenej odpočinie a nebude trpieť, aj keď nevylučujem menšie výpadky v tomto smere, ktoré môžu prameniť z niekoľkých frenetických momentov deju. Je to ale zase len individuálne.

Klik pro zvětšení (Mortal Blitz - recenze)

Nie je nutné potom nejako prehnane opisovať arzenál, pomocou akého budete krájať protivníkov. Stvárnením a spracovaním ide striktne o sci-fi záležitosť, ktorú navyše okorení aj možnosť využiť spomalenia, a teda efektu hromadného masakru behom pár stotín sekundy (určite musím spomenúť obligátne vrhanie granátov). Tento akčný aspekt si ideálne treba šetriť na náročnejšie úseky či väčších bossov. Apropo, ak by vás zaujímali mená hlavných hrdinov tejto rýdzej akcie, tak vám nemôžem slúžiť, keďže dej sa nejako pozabudol a jediné, čo som z tej nudnej omáčky a pár viet vyčítal, je fakt, že mužský protagonista sa volá Max a tá druhá vyzerá ako z nepodareného porno filmu. Nie je to ale nijako podstatné, keďže ich siluety zahliadnete skutočne len sporadicky a viac vás bude zabávať pohľad na lietajúce nábojnice.

Klik pro zvětšení (Mortal Blitz - recenze)

Znova budem trošku kategorizovať, keďže Mortal Blitz nie je moja prvá a určite zďaleka ani posledná VR hra tohto razenia. Technická stránka ako aj grafika by sa dala prirovnať k lepšiemu priemeru, čo už veľmi neplatí o zvukoch jednotlivých zbraní či skladieb nesúcich sa pozadím. Najhoršie však z môjho pohľadu odchádza umelá inteligencia. Ak by im niekto rozmlátil hlavu s úmyslom si nabrať trošku šedej hmoty mozgovej, nemali by ani na jeden chudobný kreker. Nepriatelia sú proste tupí jak baganča a nabiehajú vám rovno do rany. Skáču zo strán v snahe vás vyviesť z miery, ale celé je to až moc predvídateľné, čo určite nijako nepodopiera inak celkom slušnú atmosférou katastrofických scenárov niekde na orbite mesiaca. Vrcholom bolo zistenie, že za tých pár hodín, čo som sa snažil to celé nejako uzavrieť, som narátal asi len päť odlišných protivníkov a inak všetko išlo ako cez šablónu. Čo je trošku málo práve u titulu postavenom primárne na jedinej zábavnej náplni, akou je akcia.

Mortal Blitz je priemer vo svojom segmente, ktorý by som s pokojom v duši zostrelil ako kýchajúcu kačku s cholerou. Zachraňuje to však fungujúci systém krytia a pár efektných momentov okolo spomalenia času a streľby. Sú však stále lepšie a lacnejšie varianty než je práve táto. Konkrétne jedna zaznela v druhom odstavci recenzie. Pokiaľ ale máte chuť si dať opäť jednu štandardnú VR zábavku na hodinku či dve, tak je to celkom prijateľné.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti SKONEC Entertainment

Klik pro zvětšení (Mortal Blitz - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro (PSVR)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Mortal Blitz - recenze)

PRŮMĚR
58%
CZECHGAMER
Nevyvážené, ale s pár dobrými nápadmi

CGwillWin