recenze
Embers of Mirrim

Embers of Mirrim - recenze
Embers of Mirrim - recenze
07:50, 10.06.2017

Nastal čas na další recenzi a tentokráte se podíváme na plošinovku Embers of Mirrim z dílny Creative Bytes Studios, která se pokusí vnést trochu toho svěžího vánku do žánru, který poslední dobou lehce přešlapuje na místě. Zdali byla volba vývojářů, skloubit herní principy skákaček dob dávno minulých s puzzle prvky, krokem správným směrem, to už zjistíte na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Embers of Mirrim - recenze)

Klik pro zvětšení (Embers of Mirrim - recenze)

Dvě stránky, jedno tělo

Na začátku všeho je hráči představen základ celé hry v podobě dvou koček. Každá z nich představuje jednu rasu – Mir a Rim – nebo chcete-li, dobro a zlo. S každou z nich se musíte postupně dostat do chrámu, přičemž si osaháte všechny herní mechaniky včetně specifických prvků, kterými disponuje vždy pouze konkrétní kočka. Během rituálu poté dojde ke spojení obou elementů a tím je stvoření vaší herní postavy dokonáno. U příběhu nečekejte žádnout extrémní hloubku, nicméně určitá linka, která je umně doplňována předělovými scénami, tu je.

Klik pro zvětšení (Embers of Mirrim - recenze)

Oku lahodící zpracování

První, co vás po spuštění hry pravděpodobně zaujme, bude grafické ztvárnění. Ač se jedná prakticky o obyčejnou 2D plošinovku a sem tam na vás vykoukne nějaký 2,5D prvek, vše vypadá naprosto úchvatně. Ať již jde o zpracování vody či lesů na pozadí, stále je nač se dívat a co obdivovat. Samozřejmě, nejedná se o žádný fotorealizmus, každopádně do fantasy zasazení se toto zpracování hodí vskutku parádně. Nutno dodat, že prvotní „wow“ efekt postupem času odezní, jelikož si všimnete, že autoři v této oblasti bohužel nevymysleli příliš mnoho prvků, takže se jednotlivá prostředí sice budou měnit, nicméně jejich design bude velmi podobný jako v předchozích úrovních.

Klik pro zvětšení (Embers of Mirrim - recenze)

Rychlé palce, to je základ

Vaším úkolem bude tedy proskákat a proběhnout všechny herní úrovně. Aby to nebylo tak snadné, ke slovu se dostávají speciální schopnosti, které řádně prověří vaše palce na analogových páčkách. Nejstěžejnějším bodem Embers of Mirrim je bezesporu řešení hádanek pomocí „rozdvojení“ postavy. Zní to divně, nicméně vězte, že vaši kočku zkrátka můžete rozdělit na její původní dva elementy, které poté využijete ať již sólo nebo dohromady. Inu, ne, že můžete, ale budete muset. Bez perfektního zvládnutí ovládání se totiž ve hře nikam neposunete a zůstanete viset na místě. Ano, umírat budete, na to je nutno se připravit. Naštěstí je hra fér a checkpointy nejsou nikdy rozmístěny příliš daleko od sebe. Analogy tedy využijete tak, že po rozdělení postav ovládáte levým „světlou“ a pravým „tmavou“ kočku. Každá z nich má schopnost aktivace svých (stejně barevných) tlačítek, vystřelovacích praků či kanónů a navíc vám budou stát v cestě i specifické cestičky, po kterých se s jinou postavou zkrátka nevydáte. Musíte tak vhodně naplánovat postup, jestli je lepší zůstat v hlavní formě, popřípadě vypustit jednu či rovnou obě poloviny Mirrima. Nejpalčivějším problémem bude pro hráče pravděpodobně čas. Každá z polovin totiž má omezenou dobu, po kterou může poletovat prostorem a nedojde-li během letu k „dobití“ energie, poloviny se automaticky spojí v jedno tělo a můžete začít řešit obrazovku znovu. Některé části hry jsou oproti poklidnému řešení hádanek akčnější, takže se projedete například na obřím netvorovi, budete zdrhat před nenasytným pavoukem nebo se skrývat ve stínech před potvorou, která se vás chystá sežrat. Pravdou je, že občas je to skutečně boj o desetinky sekundy, každopádně musím říci, že i když jsem některé pasáže musel opakovat do zblbnutí, nikdy se nedostavil pocit zmaru, který by vystřídalo vzteklé vypnutí hry. Naopak, úspěšné vyřešení hádanky mělo vždy velmi pozitivní efekt na mé nervy.

Klik pro zvětšení (Embers of Mirrim - recenze)

Cink, cink, cink!

Jste-li v hlavní nerozdělené formě, můžete nalézt také bonusy v podobě štítů, takže poté při střetu se smrtícím bodem přijdete pouze o tento štít a vražedný bude až druhý kontakt. Při svých toulkách narazíte na spoustu přátel stejného živočišného druhu, které zachráníte a mimo jiné si za každého odnesete i trofej. Když už je řeč o trofejích, tak těch si zde užijete do sytosti. Cinkají obrazně řečeno na každém kroku, takže si každý může trochu vylepšit svoje statistiky. Na platinu dosáhnete po nějakých šesti hodinkách, a to především díky možnosti opakovat pouze zvolené levely pro vysbírání všeho, co jste minuli během prvního průchodu. Suma sumárum, máme tu povedené překvapení, které mi udělalo skutečnou radost a hraní jsem si skvěle užíval. Dejte kočkám šanci i vy!

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Reverb Communications

Klik pro zvětšení (Embers of Mirrim - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Embers of Mirrim - recenze)

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Perfektní oddychovka se zajímavě řešenými puzzly. Obrňte se trpělivostí a vrhněte se do ní po hlavě!

CGwillWin