recenze
Birthdays the Beginning

Birthdays the Beginning - recenze
Birthdays the Beginning - recenze
07:19, 15.05.2017

Před pár dny se mi do rukou dostala hra Birthdays the Beginning, kterou jsem zaregistroval již před poměrně dlouhou dobou a ihned upoutala moji pozornost. Mělo se totiž jednat o, mojí maličkostí, oblíbený žánr sandboxu, okořeněný o strategické prvky a jistou formu simulátoru života. Navíc fakt, že za hrou stojí autor populárního kousku Harvest Moon, Yasuhiro Wada, ještě více nahlodal moji zvědavost, takže se nyní vrhněme střemhlav do recenze toho, jak nakonec tento nadějný projekt dopadl.

Klik pro zvětšení (Birthdays the Beginning - recenze)

Klima, důležitá to věc

Ihned po spuštění hry se vás ujme záhadná červená postavička, která vás formou poměrně obsáhlého tutoriálu provede základy hry. Jak zjistíte, vaším úkolem nebude nic jiného, než na zcela prázdné ploše založit život a udržet jej pokud možno co nejdelší dobu. Na počátku všeho stojí malý svět a jediným vaším nástrojem jsou možnosti zvedání a klesání terénu. Pomocí těchto dvou prvků začnete vytvářet váš první ekosystém a vězte, že se jedná vždy o razantní kroky. Každá vaše akce tohoto typu má totiž veliký vliv na celkovýcharakter podnebí, a tím pádem i na podmínky vhodné k rozvoji života. Budete tak tvořit hory, moře, říčky a všelijaké další útvary, díky kterým ovnlivníte teplotu a vlhkost, jakožto velmi důležité faktory pro další postup.

Klik pro zvětšení (Birthdays the Beginning - recenze)

Budujeme a čas letí

Vaše postavička disponuje určitým počtem bodů energie, které se zvyšují s každou nově dosaženou úrovní. Tyto body můžete investovat do jednotlivých úprav terénu a dojdou-li vám, je možné je okamžitě dočerpat použitím některého ze spotřebních předmětů, které jsou dostupné z „konstrukčního“ menu v tzv. Micro režimu. Režimy jsou ve hře dva – Micro a Macro. Jak již názvy napovídají, v Macro režimu se pohled na mapu oddálí a jste schopni posouvat čas kupředu, zatímco ve stavebním Micro režimu je čas pozastaven a tak tento mód slouží pouze k úpravám vašeho světa. Posun času v Macro režimu lze též použít pro dočerpání bodů v případě klasického toku času. V případě zrychleného totiž dochází k odčerpávání bodů, stejně tak jako při samotné stavbě.

Klik pro zvětšení (Birthdays the Beginning - recenze)

Ne každá změna je vítaná

Jakmile zvládnete základy ovládání, váš průvodce vás zahrne prvními úkoly. Těmi je obvykle „vypěstování“ nějakých těch prvních forem života, jakými jsou mořští koráli, řasy či primitivní medůzy, které budou stát na úplném začátku vašeho vývojového stromu. Pro každý úspěšný „chov“ je nutno splnit přesné podmínky, za kterých se jsou tvorové a rostliny schopni jednak narodit a jednak množit. Některé druhy tak mají rády teplé mělčiny, jiným zase budete musit vyhloubit pořádnou podmořskou jeskyni, ve které se budou cítit dobře a odmění vás svojí rostoucí populací. Přehled o jednotlivých druzích máte v Macro režimu, kde lze nalézt vývoj vašeho světa co se počtu jednotlivých tvorů týče i styl vývoje (pokles, nárůst, nebezpečí vyhynutí atd.). Tomuto logu je nutno věnovat pozornost, jelikož se pouze prakticky z něj dozvíte, jak si ve hře vlastně stojíte. Úkoly pomalu ale jistě stupňují svoji obtížnost a časem vám tak nebude stačit pouze vyhloubit díru, zalít ji vodou a čekat co se stane. Přijdou tak opět na řadu nástroje pro úpravu terénu, nicméně zde již musíte dávat pozor dvojnásob, jelikož druhy, které vám již zvesela vegetují, mohou začít mít problémy se svým vlastním biomem a nezřídka mi po nějakém neopatrném zásahu vyhynula celá generace pečlivě piplaných potvůrek. Díky tomuto faktoru se titul, který na mě zpočátku působil jako zábavička pro děti, změnil na tuhou výzvu, kdy mi sem tam uletělo i nějaké to vulgárnější slovíčko. Však, co jiného říct, když přijdete o kompletní generaci tečkovaných medůz, do kterých jste chvíli předtím nacpali veškeré bonusové předměty?

Klik pro zvětšení (Birthdays the Beginning - recenze)

Vychytávky pro chov

Když už je řeč o předmětech, tak těch vám bude do vínku dáno také několik, přičemž nové se vždy generují v rámci posunu času na vaší mapě. V inventáři naleznete evoluční předměty, díky kterým se z vašich současných druhů vyvinou nějaké ty, Darwinovsky řečeno, vyšší. Případně tu máte mutační předmět, díky kterému dojde ke křížení a následnému zrození zcela nového druhu. Některými speciálními předměty poté můžete globálně změnit klima o nějaký ten stupínek atd. Jednotlivé předměty se od sebe liší způsobem použití, přičemž nekteré lze využít pouze v daných situacích, jiné trvá nějakou dobu nabít, takže je nutno pečlivě zvážit, do kterého druhu „investovat“ a jakou cestou se vydat. Postupem času se propracujete i k předmětům, díky kterým si budete moci „vysadit“ i nějaký ten dávno vyhynulý druh a pokusit se mu vrátit zašlou slávu. Rostliny jsou sice fajn, ale až se vám po světě budou prohánět dinosauři, poznáte ten pravý pocit uspokojení z dobře vykonané práce. To si ovšem budete muset připravit pár hodin volného času, jelikož na vaše objevení a zdokumentování čeká celkem 292 tvorů a rostlin. Kromě klasického příběhového režimu ve hře naleznete i deset samostatných misí, ve kterých budete muset přivést na svět předem dané dinosaury, a to v šibeničním termínu. Navíc si lze spustit i volný režim a hrát, jak se vám zlíbí.

Klik pro zvětšení (Birthdays the Beginning - recenze)

Žije si to svým životem

Menším nedostatkem, na který jsem během hraní narazil, byl fakt, že se o své druhy nemůžete nijak starat. Vaší jedinou starostí je totiž nového tvora zadokumentovat a poté se o něj již nijak nestaráte. Je pravdou, že by vzhledem k rozrůstajícím se počtům dinosauří a ostatní populace bylo nejspíše poměrně obtížné vše stíhat, nicméně alespoň nějaká menší interakce by neškodila. Herním začátečníkům i pokročilým matadorům rozhodně doporučuji neponechat nic náhodě a projít si výuku skrz na skrz, jelikož mechanik sice na první pohled není nikterak mnoho, nicméně pro perfektní zvládnutí a hladký postup hrou je nutné vždy vše dokonale sladit a vliv na celkové prostředí může mít i sebemenší změna. Hru však mohu s klidným srdcem doporučit i těm, kterým se již přehršel akčních nářezů přejedl a dali by si rádi něco klidnějšího. U Birthdays the Beginning čas příjemně ubíhá a jedná se tak po delší době o svěží vánek v žánru pískovišť.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Reef Entertainment

Klik pro zvětšení (Birthdays the Beginning - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Birthdays the Beginning - recenze)

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Evoluce zábavnou formou. Není nad to si vyrobit svůj vlastní Jurský park!

CGwillWin