recenze
Nioh - Dragon of the North

Nioh - Dragon of the North - recenze
Nioh - Dragon of the North - recenze
08:24, 18.05.2017

Začiatkom tohto roka na nás z japonského dovozu zhodili jednu slušnú a dosť neočakávanú akčnú RPG bombu, ktorú spoločnosť Koei Tecmo, po komplikovanom a viac ako desaťročnom vývoji, nakoniec dokázalo za pomoci skúseného Team Ninja dotvoriť k obrazu svojmu. Určite už dobre viete, že je reč o brutálne náročnom a exkluzívnom SONY zážitku, ktorý poznáte pod názvom Nioh. Nenápadný príbeh o neohrozenom samurajovi sa behom chvíle stal pre Koei najlepším vývozným artiklom ich bohatej histórie a zaujal nielen fanúšikov série Dark Souls, ale aj úplne nový segment konzumentov. Naše dojmy ste si mohli už dávnejšie prečítať v nadšenej recenzii, z ktorej si Nioh odniesol maximálnu možnú známku a keďže aktuálne projekt obdržal aj svoje prvé DLC rozšírenie, muselo byť hneď každému jasné, že si nenecháme utiecť príležitosť ho pre vás zhodnotiť a podať adekvátne odporúčania či naopak.

Nioh: Dragon of the North je prvá z troch plánovaných expanzií, ktoré na nás vývojári ešte len chystajú.

Klik pro zvětšení (Nioh - Dragon of the North - recenze)

V podtitule Dragon of the North, ktorý mimochodom majiteľov PS4 bude separátne stáť necelých desať dolárov, nás hlavný hrdina William zavedie do úplne novej oblasti, ktorá navyše nadväzuje aj na nedokončenú linku príbehu z hlavnej hry. Ako to už tak býva, samotná nová mapa nie je žiadnou dovolenkovou destináciou, kde by sme si mohli vymáchať svoje trenky o kameň a troška zašpásovať s tamojšími dievčatami, ba naopak. Náš samuraj má znova plné meče krvi a pod označením "drak severu" stretáva úhlavného nepriateľa lorda menom Masamune Date a jeho početných prisluhovačov. Nadšencov do hry Nioh teda hneď na štarte poteší možnosť začať postupne skúmať úplne nový a rozľahlý región, čo je defacto asi to najpodstatnejšie po boku faktu, že všetky tie známe a démonické chrámy, ktoré ste milovali v základnej verzii, vám teraz Team Ninja servíruje s rovnako vyváženou hrateľnosťou a nie vôbec poskromne.

Pri testovaní tohto prídavku som si zase raz potvrdil fakt, prečo je Nioh po umeleckej stránke tak jedinečným a neopakovateľným dielom hodným obdivu.

Klik pro zvětšení (Nioh - Dragon of the North - recenze)

Aj v DLC si môžete brúsiť zuby na úchylne dokonalých súperov, ktorých koncept pramení z kombinácie duchov (v japonsku známych ako Yokai), démonov a ľudí. Výsledok potom už ani nie je nutné dodatočne rozvádzať nejakým komentárom, stačí sa pozrieť na obrázok vyššie a musí vám byť jasné o čom je reč. Mám pre každého, kto ešte nedohral hlavnú kampaň a brúsil si zuby práve na Dragon of the North, zlú správu. Nie je možné spustiť jeho obsah bez toho, aby ste prešli ústredný príbeh, čo je logické a pochopíte to práve až po zakúpení tejto expanzie. Dôvodom nie je nejaká prehnaná náročnosť vyžadujúca vysoký level u hlavnej postavy, ale práve prepojenie na scenár a jeho zásadné nosné body, čo musí prijať každý, kto stále aktívne bojuje v tomto neopakovateľnom RPG dobrodružstve. Bohužiaľ nie je však všetko dokonalé a mám aj ja sám pár zásadných výhrad voči nastaveniu náročnosti. Ten, kto už prešiel raz celý Nioh a má aj dostatok hodín v New Game +, preletí týmto rozšírením viacmenej s jednou nohou za chrbtom. Ak však niekto spustí DLC v stave, kedy len ukončil hlavný dej, čaká ho značné peklo plné frustrácie. Ideálne je teda začať hrať rozšírenie niekde medzi týmito dvoma časovými osami. Len tak si ho užijete na plné obrátky.

Náznak negativity určite nájde veľa hráčov aj u záverečnej sekvencie, ktorá príbeh utne až prehnane náhlo tak, aby nechala priestor ďalším avizovaným prídavkom. Inak nie je nič, čo by mne osobne bránilo v odporúčaniach a túto desať dolárovú investíciu vám teda rád odobrím. Grafika, hudba, súperi, RPG schéma, hrateľnosť, atmosféra, nové zbrane, brnenia, to všetko si neuberá na kvalite voči základnej verzii a to je dobre.

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Nioh - Dragon of the North - recenze)

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Nioh - Dragon of the North - recenze)

Recenzovaná verze: PS4

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Nioh - Dragon of the North - recenze)

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Kazí to hlavne záver príbehu a jemná nevyváženosť náročnosti

CGwillWin