recenze
Troll and I

Troll and I - recenze
Troll and I - recenze
08:39, 07.04.2017

V dnešní recenzi se podíváme na titul, na který jsem se osobně velmi těšil. již od samotného oznámení. Vývojářský tým ze Spiral Games již od začátku prohlašoval, že nás čeká kooperativní dobrodružství, které si budeme moci projít v netradičním páru - s klukem a trollem. Jestli se vše povedlo a já zažil herní orgie, to se již dočtete na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Troll and I - recenze)

Cesta s obrem

Na počátku příběhu je jako obvykle zmar a zkáza. Přebíráte kontrolu nad Ottem, který nachází vypálenou rodnou vesnici a vydává se na svoji dlouhou pouť, na jejímž konci doufá nalézt svoji ztracenou matku. Ve stejnou dobu se zhýralý milionář zamyslí, co by tak ještě mohl ve svém životě upotřebit a má v tom ihned jasno. Do sbírky mu chybí ještě troll. Takto daná příběhová linie samosebou slibuje, že o jednotlivé střety nebude nouze. Otto po chvíli hraní nalezne legendami opředeného trola, se kterým vytvoří přátelskou dvojici a pokračují v cestě spolu. Mezi oběma postavami je možno libovolně přepínat a pouze díky tomuto prvku jste schopni překonávat nástrahy, které jsou vám při průchodu kladeny. Přidejme možnost lokálního kooperativního režimu a máme tu zajímavě vypadající kousek, nebo ne?

Klik pro zvětšení (Troll and I - recenze)

Začíná krize

Samotné zpracování nepůsobí na první pohled nikterak strašlivě. Na skandinávské prostředí se kouká vcelku dobře, pominu-li zběsilé dokreslování okolních, nepříliš vzdálených textur, povětšinou trávy. Hudební doprovod je však vcelku repetitivní a velmi brzy vás začne otravovat. Jak tak cestujete po herním světě, sbíráte suroviny na výrobu šípů, lovíte kance a seznamujete se s hrou, přichází první oříšek v podobě sprintovací mise, kdy utíkáte před ohněm, který vám dýchá na záda. Již v tomto momentu jsem si plně uvědomil, že kamera zabírající hlavního hrdinu není příliš v "cajku". Jen pro představu, tento první běh jsem absolvoval minimálně patnáckrát, a to především díky zoufalé nemožnosti vycentrovat si kameru dle vlastních potřeb, takže tu jsem se zasekl o spadlý strom, tu jsem nedokázal odbočit na rozcestí či zmáčknout QTE tlačítko ve správnou chvíli. Frustrace se tak dostavila poměrně brzy. Po úspěšném absolvování této "mise" jsem v sobě nalezl jakýsi pocit uspokojení, nicméně ten neměl trvat příliš dlouho.

Klik pro zvětšení (Troll and I - recenze)

IQ tykve

Kamera vás nepřestane prudit především u ovládání trolla. S ním, jelikož zabírá notnou část obrazovky díky své velikosti, je dosti složité kamkoliv se přesně trefit a kamera, neustále se schovávající za okolní objekty tomuto příliš nepomáhá. Vzhledem k faktu, že většina puzzlů je založena na vzájemné kooperaci, budete si občas nuceni vypomoci druhým ovladačem, abyste se vůbec dostali dále, jelikož IQ vašeho parťáka také zrovna nestojí za moc. To je bída, co dodat. Navíc je také "prima", že když se váš parťák chce podívat do inventáře, setkáte se zajímavým jevem, kdy vám okénko zabere pořádný kus vaší části obrazovky. Jednou z oblastí, kde by se mohla hodit obrova hrubá síla, jsou souboje Ano, je pravdou, že zatímco Otto je velmi slabý a souboje i s obyčejnými skřety mu dávají poměrně solidně zabrat, tak troll, který kolem sebe dupe jak slon je schopen nepřátele kosit jak na běžícím pásu. I když, to byste se v jeho kůži museli trefovat, takže jsme opět u preciznosti ovládání. Jediným řešením je tak hrát za Otta a nechat potvoru rozsévat zkázu. Na(ne)štěstí, nepřátelé inteligence také příliš nepobrali, takže stačí mydlit jednoho a i když jeho spolubojovník stojí metr od něj, nebojte se, že by se přidal do boje. Tato situace se mi stala nejednou, tak věřte, že i vy si projdete tímto martýriem.

Klik pro zvětšení (Troll and I - recenze)

Ten dělá to a ten zas tohle

Každý z hrdinů tak, jak již bylo řečeno, disponuje specifickými vlastnostmi, ve kterých předčí toho druhého. Otto, ač síly moc nepobral, umí využívat své velikosti a mrštnosti, takže stealth pasáže jsou jeho parketou. Navíc dokáže vyrábět a používat zbraně, což je také jistou výhodou. Trollovi do vínku byla dána extrémní síla a díky své velikosti zvládá manipulaci s obrovskými předměty. Ač je toto rozvrstvení sil poměrně slušně rozděleno, technické zpracování bohužel celu hru nesmyslně sráží. Vypadá to tak, že si autoři naložili zkrátka příliš moc a nezvládli vše odladit tak, aby se ze hry Troll and I stal hráčsky přívětivý titul. Jako "bonus" přičtěme i plnou cenu, za kterou je hra v současné době nabízena. Ta rozhodně nereflektuje zábavnou záležitost, u které byste milerádi ztratili hodiny volného času a byli neustále hnáni příběhem dále. Ten je skutečně velmi nudný, nabitý nezáživnými souboji a nepříliš funkčními mechanizmy, takže se osobně domnívám, že ani nějaké ty budoucí záplaty nezvládnou ze hry Troll and I plnohodnotný titul. Máte-li však po ruce nějakého toho mladšího hráče, dejte koopu s ním šanci, nicméně minimálně počkejte, až alespoň trochu opadne cena, která je nyní skutečně přestřelená.Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Dead Good Media

Klik pro zvětšení (Troll and I - recenze)

Recenzovaná verze: PS4

SLABÉ
40%
CZECHGAMER
Dobrý nápad, ale nepříliš šťastně zpracován. Překousnete-li technické nedostatky a frustraci, pár hodin s trollem asi zvládnete.

CGwillWin