recenze
Othello

Othello - recenze
Othello - recenze
09:40, 05.05.2017

Chvíli jsem pátral, jak se vlastně téhle hře říká v češtině, protože jsem ji stoprocentně jako malý hrál. Othello se jí říká od doby, kdy na prodej získal práva Mattel, ale mnohem více ji můžete znát jako Reversi. Což je původní název. Tato stará desková hra se objevila mezi launch tituly na Nintendo Switch v digitální podobě, což je samo o sobě dosti zvláštní. Ale má to zajímavý "twist". Při procházení Wikipedie jsem zjistil, že Reversi byla jedna z úplně prvních videoher pro domácí konzoli, které kdy Nintendo udělalo (1980).

Klik pro zvětšení (Othello - recenze)

Princip hry je celkem jednoduchý a o to hůře se bude vysvětlovat. Hrací disky (oficiální označení z Wiki) na herní ploše jsou z jedné strany bílé a z druhé černé. Přiložením vašeho disku do řady či diagonály, kde je na druhém konci nebo uvnitř řady váš disk, otočíte všechny protivníkovi disky na svou barvu až po váš protilehlý disk. A na řadě je protivník. Tímto způsobem se přetahujete o herní plochu dokud ji celou nezaplníte 64 disky. Čí barva dominuje, ten vyhrál. Samozřejmě se dostanete do pozice, kdy jeden z hráčů nemá možný tah a tak pokračuje hráč, který může hrát. Konec je, až když je celá plocha plná nebo nemohou hrát ani jeden z hráčů.

Klik pro zvětšení (Othello - recenze)

Toť vše, co ve hře najdete. Prostě základní hra Reversi. Můžete hrát proti počítači a nastavit si posuvníkem jeho obtížnost. Nebo si můžete dát souboj s jiným živým člověkem proti sobě díky flexibilitě Nintenda Switch a jeho ovladačů. Co hra naprosto postrádá, jsou online funkcionality. Nějaké ty online turnaje či leaderboardy by nebyly špatný nápad (ano v Reversi probíhá každoroční Mistrovství světa od roku 1977). Ale to je dosti možné, že je omezení ze strany Nintenda, protože Switch zatím službu nemá (ačkoliv online běží - viz. Splatoon 2 Global Test Fire).

Samotné technické provedení je také, jak asi každý očekává, jednoduché. Jedinou výtku bych měl, že nelze posouvat kurzor po obrazovce šipkami ale pouze páčkou, což bývá v některých místech trochu nepřesné a citlivé. U této hry je více přirozené ovládání dotykem. Výsledkem je hra, jenž možná trochu (otázka zda úmyslně) odkazuje na jednu z prvních her na domácí konzoli od Nintenda, ale svůj smysl postrádá. Zvláštně jako placený titul na Nintendu Switch, když asi tak tisíce klonů najdete pro mobilní telefony zdarma.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Othello - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo Switch

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Othello - recenze)

SLABÉ
40%
CZECHGAMER
Těžké hodnotit hru jenž má stovky variací zdarma. Osobně nevidím cílovou skupinu na Nintendo Switch a ani přidanou hodnotu této verze.

CGwillWin