recenze
LEGO Worlds

LEGO Worlds - recenze
LEGO Worlds - recenze
07:51, 22.03.2017

Dnes tu máme něco pro fanoušky kostiček. Ne však těch Minecraftových, ale těch s nápisem LEGO. Ano, vývojáři z Traveler's Tales si pro nás totiž nachystali novou záležitost, nad kterou srdce zaplesá každému, komu tyto kostky učarovaly a dodnes má po šuplících stále rozházeny mnohé poklady z dílny dánského výrobce. Hra LEGO Worlds na to jde, narozdíl od klasických Lego her, trochu jinak. Již na počátku zmíněný Minecraft, který svou popularitou dodnes zastiňuje i mnohem ambicióznější projekty, stál rozhodně tvůrcům alespoň zčásti modelem a již na počátku recenze je nutno říci, že je to rozhodně dobře. Titul vyšel původně na PC v programu Early Access, kde strávil zhruba dva roky, tak se pojďme podívat, jak se vydařila jeho konverze na konzole.

 Klik pro zvětšení (LEGO Worlds - recenze)

Valíme po kostkách

Hra, ač se jedná o plnohodnotný sandbox, disponuje i nějakým tím příběhem. Na začátku jste svědky situace, kdy je vesmírná loď vašeho hrdiny ve vesmíru poškozena meteoritem a vy se nekontrolovatelně řítíte k povrchu nejbližší planety. Postupem času vás hra vede pěkně za ručičku a popisuje jednotlivé herní mechaniky. Jako první se zaměří na tvorbu vlastní postavy, poté na inventář, speciální předměty a tak dále. Vaším cílem poté bude na vaší pouti nalézt celkem 100 zlatých kostek, čímž získáte maximální level ve hře a budete moci začít konstruovat vlastní světy. Tato cesta však nebude nikterak krátká a počítejte s tím, že titul LEGO Worlds vás o pěkných pár hodin života obere. Nejedná se však o nic negativního. Jak již název napovídá, hlavní roli zde hrají světy, a že jich je!

 Klik pro zvětšení (LEGO Worlds - recenze)

Neuvěřitelná variabilita

Každý ze světů (planet), je procedurálně generován pomocí unikátního číselného kódu, díky kterému je možno vytvořit skutečně obrovské množství kombinací povrchů, na kterých si budete moci hrát. Co nás tedy během toulek po kostkových světech čeká? Ve zkratce - můžete dělat naprosto vše, co chcete. Cokoliv, co jste kdy z kostek postavili v reálu, je možné vytvořit i virtuálně ve hře. K tomu však budete potřebovat ty správné součásti, takže je nutno postupně odemykat zvláštní nástroje, které vám ke zisku těchto kostek pomohou. Celá hra je protkána questy, za jejichž plnění jste po zásluze odměňováni, ať již herní měnou, speciálními předměty nebo zlatými kostkami, které slouží k jakémusi "levelování" vaší postavy. A jak si tak levelujete, otevírají se vám vykutálené nástroje k ovlivňování stavby a povahy světa. Jako první si kupříkladu odemknete zařízení, díky kterému můžete vše, na co narazíte, oskenovat, uložit si do knihovny a poté kdykoliv a kdekoliv duplikovat. Dále dostanete k dispozici kopírovací nástroj, s jehož pomocí si lze zkopírovat celé budovy a poté si je umístit, kde se vám nebo NPC postavám, zadávajícím vám rozličné úkoly, líbit. Pistole metající barvy také není k zahození, avšak abych vše neprozradil, na zbytek arzenálu si raději přijďte sami.

Klik pro zvětšení (LEGO Worlds - recenze)

Nějaké ty úkoly

Jednotlivé kontinenty, které navštívíte, oplývají bujným životem. Jak jsem již zmínil NPC s questy je přehršel, takže bezcílné toulání jen tak nehrozí. Narazíte také na spoustu zvířat, která neváhají vysypat pár zlaťáků za mrkev či ořechy. Postavičkám se občas zachce fotografie s nějakou tou vzácnější potvůrkou a všemu nasazuje korunu náhodné zjevování "zloděje", kterého když chytíte, získáte speciální LEGO dílky. Ke splnění některých questů bude nutno navštívit i předešlé světy, například kvůli sběru potřebných surovin. Samostatnou kapitolou jsou obří truhly, které bývají zpravidla zakopány pod zemí a jsou znázorněny žlutýmy světelnými sloupy, vyzařujícími až do nebes. V každé z nich poté objevíte nějakou tu vychytávku nebo rovnou opět zlatou kostku. Vřele proto doporučuji kutat jak to jen půjde a důkladně procházet dungeony, jelikož odměna bude vskutku sladká. Je jen na vás jak se pod zem dostanete. Zvolit můžete nástroj na úpravu terénu, speciální vrtací auto, pneumatické kladivo nebo za vás práci udělá pár bomb. Opět, téměř nekonečně možností, jak se s prostředím poprat.

Klik pro zvětšení (LEGO Worlds - recenze)

Pocta jednotlivým sériím

Variabilita prostředí, to je tím hlavním lákadlem, které mě táhlo hrou prakticky bez přestání. Narazíte totiž na všechna myslitelná univerza, kterými LEGO v minulosti či současnosti disponuje. Vydáte se tak mezi dinosaury, na pirátské ostrovy nebo na divoký západ. Ne příliš lákavě působí prostředí skládky, oproti tomu svět z řady Lego City působí v kombinaci se strašidelným lesem skutečně parádně. Rádi se potápíte? Žádné strachy, vody je všude dost. Náhodný generátor světů funguje na jedničku. Stačí zkrátka naskočit do rakety, nějaký si nechat vyrobit a vyrazit vstříc novým dobrodružstvím. Průzkum a neustálá zvědavost, co že to tam zase bude, je hlavním hnacím motorem tohoto kousku a vše je extrémně zábavné. Nemusím ani dodávat, že z pohledu našeho synka, šel konečně Ratchet i "Marveláci" stranou a hraje se pouze LEGO Worlds. Hře na atraktivitě dodává opět i lokální multiplayer na rozdělené obrazovce, kterému tentokráte zdárně sekunduje i ten online. Připojit se tak můžete do světa svého kamaráda a tvořit společně. Je jenom smůla, že se nelze připojovat náhodně, což je ovšem vcelku logické, jelikož byste o své království mohlli díky "ohleduplnosti" některého návštěvníka co nevidět přijít.

Klik pro zvětšení (LEGO Worlds - recenze)

Nějaké nedokonalosti jsou tu také?
 

Když už bych měl titulu něco vytknout, byla by to bezesporu občas zlobivá kamera, se kterou lze sice snadno zoomovat a otáčet, nicméně v korunách stromů nebo v zemi vám ani to nijak extra nepomůže. Druhým relativně palčivým problémem je i poměrně nepřehledná orientace v menu předmětů poté, co jich nasbíráte několik desítek. Nalézt tu správnou věc poté zabere i několik desítek sekund, takže alespoň nějaké kategorie navíc vývojáři vymyslet mohli. Obydlenější světy poté dávají systému celkem zabrat, takže občas narazíte na pomalé doskakování kusů mapy, které neodstranil ani první patch, nicméně doufám, že v některém z dalších se dočkáme i zlepšení optimalizace, jelikož se nejedná o žádnou závratně velkou hru. To by z výčtu negativ bylo asi vše. Každopádně tu nyní máme velice solidní hříčku, ve které se dokonale vyblbnou jak malí, tak i velcí hráči, kteří rádi tvoří a objevují doposud nepoznané. Jako bonus přičtěme kompletní českou lokalizaci formou titulků, které sice nebyly zahrnuty v novinářské verzi, nicméně vzhledem ke snadné angličtině nepředpokládám, že by v naší mateřštině měly nastat nějaké vážnější trable s překladem.Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (LEGO Worlds - recenze)

Recenzovaná verze: PS4
SUPER
90%
CZECHGAMER
Perfektní pískoviště, ve kterém si na své přijdou všechny hráčské generace. Kdo by neměl rád LEGO kostičky i s pár muškami?

CGwillWin