recenze
Toukiden 2

Toukiden 2 - recenze
Toukiden 2 - recenze
06:21, 23.04.2017

Viac ako tri roky smerom naspäť v kalendári sa exkluzívne pre obe prenosné konzole od SONY, a teda PSP a PSVita, vyrobila na zákazku striktná akčná sekačka, ktorá ako keby vypadla z oka sérii Dynasty Warriors. Jej názov vám asi nič konkrétne nepovie, aj keď sa ako Toukiden: The Age of Demons nakoniec prepracovala aj na dospelé platformy a možno ste o ňu nevedomky zavadili pri hľadaní zliav na store, každopádne dala priestor záujmu o druhý diel, ktorý práve v týchto týždňoch doputoval aj k našim lokalizáciou ochudobneným brehom a dosť rapídne zmenil koncept. Toukiden 2 sa okrem všetkých PlayStation zariadení rozhodol skúsiť svoje šťastie dokonca aj na PC a dnes nastal deň jeho súdu pod našou prísnou lupou.

Monster Hunter klony sa v Japonsku rodia ako huby po daždi, ale ani polovici z nich sa nepodarí dosiahnuť nejakej popularity.

Klik pro zvětšení (Toukiden 2 - recenze)

Spoločnosť Koei Tecmo sa logicky už dlho pokúša stvoriť nejakú životaschopnú konkurenciu pre populárnu sériu Monster Hunter, ktorá dokáže doslova kakať zlaté tehly a to pri vydaní každej jednej svojej časti. Možno aj z tohto dôvodu sa inak zaujímavá IP Toukiden dočkala pokračovania a to v štýle lovenia veľkých démonov. Ústredná dejová linka nie je nič, z čoho by ste museli vyťahovať vreckovky, je totižto poskladaná z jednoduchej anabázy "Démoni versus Ľudstvo". Na strane dobra sa ocitáte práve ako člen lovcov rôznych monštruóznych bytostí a ako samuraj schopný uchopiť ako oceľ tak aj mágiu musíte zastaviť príval utečencov zo samotného pekla.

Patríte k nováčikom tejto série a nemáte znalosti z prvého dielu? To by vám nemalo brániť užiť si dvojku a skočiť do nej rovnými nohami.

Klik pro zvětšení (Toukiden 2 - recenze)

Spoločnosť Omega Force, ktorá sa podujala na spracovaní tejto loveckej a kooperačnej RPG, evidentne zapracovala na posune od prvého dielu, čoho si hráč všimne hneď v úvodnej hodinke. Premiérovo sa totižto mapa otvorila do akéhosi sandboxu, kde si jedinec môže prejsť osemnásťhodinovým príbehom a zároveň skúmať rôzne členitý terén, ktorý využívajú monštrá ako svoju dočasnú domovinu. Práve tu sa zastavím a v krátkosti vzdám hold vývojárom za unikátne posunutie žánru akýchsi kópií spomínaného Monster Hunter-a. Ten, ako aj stovka jeho klonov, hráčov väčšinou obmedzuje na vybranie konkrétnej misie a následne putovanie koridorom na miesto, kde musia skoliť danú obludu alebo pozbierať suroviny. V prípade Toukiden 2 toto však padá, keďže otvorený svet vám servíruje rôzne lokácie ako na dlani a budete sa tak presúvať skutočne rozmanitým svetom plným stavieb či lesnej plochy bez toho, aby ste neustále narážali do virtuálnych stien. Ten pocit je badať a zvyšuje atraktívnosť hry.

Mapa je síce celá dostupná už od začiatku, ale určité oblasti sú zahalené smrteľnou hmlou z Oni duší, cez ktorú sa môžete pohybovať len určitý čas než vás zabije.

Klik pro zvětšení (Toukiden 2 - recenze)

Práve celková voľnosť a prístupnosť je alfou a omegou lepšieho pocitu pri hraní. Už nemusíte dookola zbierať EXP body len na misiách, ktoré sú jednoduchšie a dajú vám aspoň trošku odmeny za cenu monotónnosti. Ak potrebujete nejakú konkrétnu surovinu, tak stačí len vybehnúť za bránu svojej dedinky a naskytne sa vám hneď niekoľko možností ako rýchlo dosiahnuť svojho cieľa, či si len tak navýšiť level u vlastného charakteru. Odpadá aj zdĺhavé cestovanie na väčšie vzdialenosti, za čo môžeme vďačiť vybraným prístupovým bodom, medzi ktorými sa rýchlo presuniete na požadovanú pozíciu a nestrácate tak čas ani tempo záujmu. Orientácia v teréne si vyžaduje značnú skúsenosť a nie vždy viete, kam máte presne ísť a to aj cez fakt, že v rohu vám je k dispozícii miniatúrna mapka. Aj keď hlavná dejová linka nedokáže naplniť dve desiatky hodín, plne to zachraňujú postranné úlohy a zbieranie bonusov, ktoré vás môže dostať až na hranicu 40 hodín čistého času.

V prípade zvolenia multiplayeru, a teda kooperácie, už nemôžete očakávať otvorenú mapu a všetko sa uzamkne do tradičných koridorov.

Klik pro zvětšení (Toukiden 2 - recenze)

Stručne sa teraz opriem o bojový koncept a postup vylepšovania charakterov. Hráč má k dispozícii rôzne varianty ako pristupovať k likvidácii menších či väčších démonov. Môže prepínať medzi klasickou sečnou zbraňou a kombinovať ju s magickými zaklínadlami, alebo sa striktne spoľahnúť na špeciálne zručnosti získané z mŕtvych duší takzvaných Mitamas. Tých je v hre cez 200 a umožňujú rapídne navýšenie vašej bojovej pripravenosti. Celý proces levelovania nakoniec spočíva v investícii duší, čo je vec dobre známa zo série Souls či paradoxne najväčšieho a nedávneho hitu Tecmo Koei, a teda hry Nioh, ktoré pomáhajú zväčšovať level. Zaujímavosťou je určite fakt, že spomínané duše Mitamas sú z časti založené na príbehu reálnych osobností japonskej histórie, čo docenia milovníci okolo východnej kultúry. Celkovo vám aj oni sprístupnia až jedenásť bojových štýlov, s akými môžete vybaviť svoju postavu a pod číslovkou 11 musíme zoradiť aj počet zbraní. Tie sa už potom delia na klasické meče, pušky, nože, kopije a tak ďalej. Ak si myslíte, že ich používanie je obmedzené len na stlačenie jedného jediného gombíku, budete na omyle. Strieľať z luku je o dosť náročnejšie než sekať mečom a práve preto sa od hráčov vyžaduje um a zručnosť pri ich zvládnutí.

Kamera ide dosť často na nervy...

Klik pro zvětšení (Toukiden 2 - recenze)

Medzi ďalšiu zaujímavú novinku v tejto sérii určite radíme komplexne pokrytú kooperáciu zo strany hladkého priebehu plnenia misií. Nech už sa do boja vyberiete v plnej zostave alebo po boku umelej inteligencie, hra sa nikdy nezruší na základe faktu, že by sa počas hrania niekto odpojil. Dokonca je možné sa do hry dostať aj pri už rozbehnutej akcii, kde jednoducho reálny hráč nahradí umelú inteligenciu a stane tak po boku svojich kamarátov. Toto všetko funguje na výbornú a dodáva to zase punc kvality pre Toukiden 2. Čo však asi neohúri, je technická stránka. Fakt, že táto hra vyšla aj po boku PlayStation 3 verzie, vám už musí napovedať, že úroveň grafiky nie je nijako vysoko posadená. Animácie samotných postáv určite neurazia, ale všetko naokolo, vrátane prevedenia démonov, je dosť slabé a často to uberá na inak zaujímavej atmosfére. Človek by si myslel, že klasické videoscény, ktoré majú uviesť diváka do deja, by mohli aspoň trocha toto mínus vyvážiť, avšak v tomto prípade sa nič také nekoná a aj keď dabing postáv sa dá zniesť a má svoje kvality, všetko ostatné vrátane hudby mi nijako nesadlo na notu.

Nech už je ako chce. Druhý Toukiden je po stránke hrateľnosti pôvabná záležitosť, ktorú musím odporúčať každému milovníkovi interaktívneho lovu démonov. Servíruje prepracovaný RPG systém, komplikovaný ale zábavný boj a dobre fungujúcu kooperáciu za každých nepriaznivých okolností. Nebyť zlej kamery, ktorá sa často točí okolo vás ako hovno na palici, slabej technickej stránky a nudnej hudby, dral by som finálne číslo oveľa vyššie. Nie, toto síce nie je Monster Hunter, ale napriek tomu si ide svojou cestou a dokáže pobaviť v určitých bodoch oveľa viac.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti KOEI TECMO

Klik pro zvětšení (Toukiden 2 - recenze)

Recenzovaná verzia: PS4

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Toukiden 2 - recenze)

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Prepracovaná hra, ktorá však naráža hlavou do nízkeho rozpočtu

CGwillWin