recenze
Earthlock: Festival of Magic

Earthlock: Festival of Magic - recenze
Earthlock: Festival of Magic - recenze
08:08, 08.04.2017

Nestává se každý den, že člověk narazí na JRPG vyrobené na západě (takže spíš WJRPG?), takže když se mi do ruky dostal Earthlock: Festival of Magic, byl jsem mile překvapen. Jako jedna z x+1 dalších her, které jsem letos nebo loni recenzoval i ta dnešní si na svůj vývoj přivydělala na starém dobrém kickstarteru, avšak na rozdíl od takového Tormentu, jím Earthlock prošel bez masivnějšího povšimnutí. Vývojáři prostě sesbírali svých cca 180 000 babek od fanoušků, hru s jejich pomocí zdárně dokončili a my, kteří jsme o ní doteď ani nevěděli, si ji můžeme zahrát.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

První co člověka po zapnutí trkne je pěkný grafický kabátek, který svou stylyzací tak trochu připomíná kreslené filmy od Walta Disneyho, což je jednoznačně plus pro každého, kdo má rád Lvího Králem, Aladina a podobné záležitosti. Druhá věc co ho trkne je fakt, že dialogy nejsou nadabované. Jelikož se jedná o indie počin, není to nic neobvyklého, na druhou stranu, hra není zrovna extrémně upovídaná, takže si myslím, že to mohli tvůrci trochu hecnout, a najmout pár dabérů, což by hře rozhodně jedině pomohlo. Ale nebudeme si stěžovat, i tak je hra z audiovizuální hlediska hra parádní.

Grafika víří vícero pastelovými barvičkami než příbytek cikánské vědmy, herní svět je našlapán roztodivnými stvořeními, jako Hogbunny - kříženec králíka a prasátka, nad jehož magickou roztomilostí zjihne srdce nejedné dívky, obří megakrabové, ropuší piráti, smějící se ohnivá cibule a tak vůbec. Vše si drží sympatický nadhled a humor hře rozhodně není cizí a ač to není žádná velká taškařice, u které se budete bez ustání za břicho popadat, a spíše se u ní budete jen tak zlehka (zato často) usmívat, vůbec to nevadí. Takže úvodní pocity jednoznačně pozitivní.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Co se příběhu týče, zpočátku máme dvě hlavní dějové linii, které se nepřekvapivě po pár hodinách hraní spojí v jednu. Vojanda Ivory je dcera generála, který ji přes její akademické úspěchy a ambice drží v životě tak trochu zkrátka, a tak se tato emancipovaná dívenka rozhodne, že otci ukáže, že bejby nebude sedět v koutě a ukradne armádní letoun a se svým Stormdogem vyletí na první pořádné dobrodrůžo. Vetešník Amon se strýcem Banjem, pochybným křížencem kladivouna a člověka, při hledání pokladů narazí na artefakt pradávné civilizace, jenž jim místo peněz přinese jen spoustu potíží. Milého strýčka unesou neznámí ozbrojenci a Amon se tak musí vydat na cestu spolu s králíčkoprasátkem Gnartem, aby svého rodinného příslušníka dostal ze spárů podivného kultu, dozvěděl se pravdu o artefaktu, spojil se s Ivory, po pádu svého letounu naopak přišla o svého psa, potkali několik dalších postaviček a nakonec se společně zasloužili o nikdy nekončící blaho celého světa. Nic menšího jsme ani nečekali.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Hratelných postav je celkem šest, což je vysoké číslo leda pokud se bavíme o vhodném počtu prstů nebo velikosti poprsí, ale na druhou stranu od Earthlocku těžko můžeme čekat stejný rozsah jako od posledního Final Fantasy nebo Xenoblade Chronicles, takže to budeme brát v klidu. Na druhou stranu, všechny postavy úplně rozdílné a tak skromný počet herních charakterů zase tolik nevadí. Vývoj postav funguje zajímavě a jednoduše zároveň, při každé nabyté úrovni dostanete jeden talentový bodík, který můžete utratit v gridu talentů, který se skládá z talentových slotů.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Sloty jsou trojího typu, talent (zlepšuje některé ze základních statistik - síla, rychlost, atd.), perk (zpravidla nějaký zajímavější modifikátor, například 25%ní odolnost vůči ohni) a skill (schopnost použitelná v soubojích) a vždy můžete využít pouze slot, který je v gridu vedle již zaplněného slotu. Skilly, talenty i perky najdete různě poschovávané po světě, většinou něco zajímavějšího vypadne ze souboje s bossem, ale není to úplně pravidlem, občas se vyplatí i hledat skryté bedničky. Při vkládání perků i všeho ostatního do gridu se nemusíte se bát žádných velkých dilemat, Earthlock umožňuje vyměnit zvolený talent za jiný stejného typu, takže můžete experimentovat co hrdlo ráčí, dokud nenajdete vhodné kombinace pro jednotlivé charaktery. Takhle napsané to zní trochu krklolomně, ale při hraní je vše opravdu intuitivní. Osobně můžu doporučit co nejdříve odemknout všechny sloty pro skilly, ať máte v boji z čeho vybírat.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Protože na nehledě na takřka dětskou atmosféru a grafiku je hra hlavně založená na soubojích a vězte, že ty větší budou vyžadovat řádnou dávku taktiky, abyste z nich vyšli jako vítězové. Boje jsou dle standardů žánru tahové, vlevo stojí vaše bizarní skupinka hrdinů, vpravo voje ještě divnějších nepřátel, prostě pokud jste někdy hráli jakékoliv jiné JRPG, umíte si to představit. Každá postava má svojí sadu útoků/kouzel a dva bojové postoje, které určují, jaké schopnosti vám jsou aktuálně k dispozici, například Amon má postoj Thief, ve kterém útočí na blízko a může krást předměty a Blaster, ve kterém používá pušku a různé typy munice.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Změna postoje vás však připraví o tah, takže je potřeba dobře dobře promyslet, jestli změna opravdu něco přinese. Je vcelku hloupé, že mimo souboj si nemůžete vybrat váš počáteční postoj, takže vždy začínáte tak, jak jsme u poslední bitky skončili. Většina nepřátel má nějaká silné a slabé stránky, například nemrtvé nejlépe zmrtvíte pomocí léčivých kouzel, kytkám zase moc nevadí zásahy způsobující krvácení atd, vše je pěkně přehledně zapsáno v bestiáři, poté co nepřítele poprvé porazíte a doporučuji ho čas od času navštívit a trochu si hru ulehčit. Není totiž nic horšího, než když se hře umřete.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Earthlock je totiž jednou z mála her, které se neukládají automaticky a tak nedoporučuji hru začínat hrát pokud nevíte jestli máte na hraní dostatek času. Naopak vřele vás vyzvu k ukládání svého herního progressu, kdykoliv je to možné, protože míst, které ukládání umoňují zas tak moc není. A je k vzteku, když umřete a pak celou lokaci musíte procházet znovu kvůli vlastní lenosti následované neschopností. Naštěstí vývojáři ukázali, že milosrdenství jim není úplně cizí a před většinou velkých bossů, kde je riziko úmrtí markantně vyšší, se vyskytuje ukládací žabák.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Ti fungují i jakožto waypointy, ze kterých se můžete teleportovat do své tajné základny. Na ní můžete dělat několik hrdinských volnočasových aktivit, z nich tou nejdůležitější je zahradničení. Z rostlin, vyprodukovaných na vaší zahrádce sbíráte suroviny, které využijete při výrobě munice a lektvarů a protože typů munice je spousta, nějakou tu chvíli u agrokultury určitě strávíte. Kromě hraní si na hospodáře můžete na své základně craftit talenty nebo nakupovat předměty u Frogboye, což je jedna z mála postav, které mají něco na prodej.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

To je pro mne jedno z největších zklamání na celé hře, ve hře celou dobu sbíráte předměty a peníze, nicméně prašule můžete využít jen sporadicky a všechny zajímavější předměty ve hře musíte najít a nejde si je koupit. A bohužel si nejde koupit ani ty méně zajímavé, což je jak by řekl Joey - pruďák. Osobně mě trochu zabolela de facto úplná absence jakýchkoliv vedlejších questů, občas vám někdo nějaký menší úkol dá, jako dones mi duše 25 backerů, ale to se za celou hru stane jenom párkrát. Takže jediné co můžete dělat je jít dle hlavní linie, grindovat levely v soubojích s respawnujícími se nepříteli nebo rozvíjet místní zemědělství.

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Ale až na to nemám hře co vytknout. Díky své atmosféře a spoustě bitek hra tvoří ideální mix mezi odpočinkovou hrou a výzvou, takže se hodí na taková ta sobotní odpoledne, kdy se chcete prostě pobavit a nic moc neřešit. Nebudete si rvát vlasy jako u Dark Souls, ale ani se při hraní nebudete cítit jako na maratonu My Little Pony. Earthlock obsahuje i několik povedených mechanik, jako zmíněný talentový grid, nebo třeba pouta mezi postavami, která vznikají pokud často bojují vedle sebe, která poskytují dodatečné výhody v bitvách, takže i zkušeného hráče (J)RPG dokáže hra zaujmout. Škoda je jen vysoké ceny, protože v českém PS Storu vyjde kolem jednoto tisíce, což na indie hru není zrovna málo. Na druhou stranu nabízí Earthlock solidní herní čas kolem dvaceti hodin. Takže pokud si chcete zahrát západní JRPG s pohádkovou atmosférou, nevtíravým humorem a spoustou soubojů, je Earthlock: Festival of Magic jasnou volbou.

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti Snowcastle games

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )

Recenzovaná verze: PS4

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Pohádkové JRPG, které nevzniklo v zemi zapadajícího slunce dokáže díky sympatickému mixu humoru a nelehkých soubojů pobavit a zabavit na hodně dlouho.

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Earthlock: Festival of Magic - recenze )


CGwillWin