hw
recenze
Nintendo Switch

Nintendo Switch - recenze
Nintendo Switch - recenze
18:40, 05.03.2017

Spoločnosť Nintendo je v nemilosrdnom game biznise už viac ako 127 rokov! Z tohto faktu jednoducho nemôžete vybočiť akoukoľvek negatívnou myšlienkou a tvrdiť, že nevedia, čo robia. Samozrejme, že každý dokáže vyprodukovať množstvo chýb, ale je otázka, do akého stupňa sebareflexie sú potom schopní sa z nich poučiť. Ak by som vám teraz povedal, že Nintendo je práve tá spoločnosť schopná opakovať chybu a zároveň ju skúšať napraviť novým spôsobom, asi by ste moju vetu označili za jemne schizofrenickú. Kto však veľké N pozná a žije s ním od svojho útleho veku tak ako ja, dobre vie ako to myslím. 127 rokov sa pokúšajú zabávať svet na interaktívnej vlne a ani dnes, s kalendárom 2017, tomu nie je inak. Poučili sa z nepodareného WiiU, ktorý narazil na čumák hlavne z pohľadu marketingu a reklamy? Poučili sa z neochoty tretích strán produkovať multiplatformové tituly pre slabší HW? Odpoveďou by mali byť nasledujúce roky v spoločnosti unikátneho stroja menom Switch. Ten sa nám do redakcie dostal na testovanie v deň veľkého a očakávaného launchu a naše dojmy sú tak čerstvé ako vôňa práve narodeného potomka.

Evolúcia Nintenda WiiU v dokonalej forme.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

Zastavme sa teraz hneď u obalu, ktorý je takou jemnou linkou napojenou na cenovú politiku novej mašinky od N. Snáď od čias, kedy som vôbec schopný si vybaviť spomienku na "unboxing" konzole Super Nintendo, nebola krabica tak strohá a jednoduchá. Spomeniete si na zložitosť s akou bolo zabalené Wii či WiiU? V prípade Switch sa nič také nekoná a minimalistický dizajn tohto zariadenia je rovnako adaptovaný na papierovú kolísku, do ktorej ho vývojári uložili. Nie je to samozrejme zrkadlo kvality samotného obsahu, je to však pre mňa skutočne tá nitka vedúca k snahe dať na trh niečo, čo nemusíte od štartu dotovať. Začína to v celku nízkou cenou za samotný Switch, ktorá vás dostane na úroveň cca 300 Eur (u nás si vedia ako vždy prihodiť podľa uváženia pár desiatok navyše) a končí to možno predraženým príslušenstvom, ktoré je z jednej strany opodstatnené ale rovnako bude v budúcich mesiacoch stále tŕňom v oku konzumenta. Tak či onak, tak ako ma sklamal prebal (ten je aj tak nepodstatný, pokiaľ vám kuriér vášho miláčika nenakope pri prevoze párkrát do rozkroku), tak ma potom potešil samotný obsah a celkové prvé dojmy z držania tejto evolúcie konzol.

Mne osobne nevadí absencia MiiVerse (komunikačné fórum z minulej generácie), ktoré aj tak tvorila spleť kreslených obrázkov viac než podstatného obsahu.

Ona evolúcia a nóvum spočíva v hlavnej myšlienke transparentnosti tohto zariadenia. Hrajte bez kompromisov (plus mínus nejaký ten pixel) to isté doma na vašej veľkej TV ako vonku v stovkách doteraz nemožných situáciách. Switch je tablet a ako tablet sa aj správa. Jeho operačný systém je dokonale rýchly a užívateľsky prístupný. Jednoduchosť hlavného menu snáď prekonáva už len sparťanský eShop, ktorý by nemohol byť prehľadnejší ani keby tie hry priamo vyskakovali z obrazovky k vašim nohám. Celková jednoduchosť a svižnosť krásne dokladá koncept hrania kdekoľvek a necháva absolútne zabudnúť na nekonečné vyčkávanie a stratu času u WiiU. V tomto bode musím zložiť obrovskú poklonu k nohám dizajnérov a vývojárov celkovo, keďže nech už máte názor na Nintendo a ich často tvrdohlavú politiku akýkoľvek, práve Switch je presvedčivý argument ich snahy o väčší posun k modernému zákazníkovi. Dnes už nikto nechce čakať na nič. Chcete mať všetko hneď a čo najrýchlejšie. Toto často preváži aj u rozhodovania prečo kúpiť to a vynechať ono. Nintendo Switch pod čiarou kladov a záporov, po boku svojej unikátnosti, jednoducho cieli do stredu moderných trendov a aj keď to samozrejme ešte bude chcieť veľa opráv, môže sa stať pravým tabletom na hranie AAA produkcií a to bez konkurencie.

Lennyho rychlé dojmy

Každý start konzole má své kouzlo a v případě konzolí od Nintenda se za ním schovává i notná dávka překvapení a nejistoty. Zbrusu nový pohled na konzolové hraní je Switch. Tomuhle jsem nemohl odolat a zde je pár mých stručných dojmů z prvních dní s ním. Nebudu tajit, že ten nápad přestat rozlišovat hraní na cestách a doma je mi velice sympatický.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

Když někdo řekne hardware od Nintenda, vybaví se mi vrzající levné plasty. Bylo tomu tak u prvního DSka, bylo tomu tak u prvního 3DSka, o příšerném GamePadu z Wii U mi běhá mráz po zádech. Switch je úplně jinde. Už jeho váha napoví, že tohle je precizně provedené zařízení. Vedle toho jsou maličké Joy-cony lehoučké jako pírka, ale ani nevrznou. Sálá z nich skvělé provedení a hravost.

Všechny varianty jak hrát mají něco do sebe. Se svýma rukama nepotřebuji předražený Pro-controller, ale bohatě mi stačí přibalený grip. Jediné, co je nezvyk, že způsob úchopu je citelně rozdílný mezi handheld stylem a gripem. Člověk má rázem tlačítka jinak daleko od prstů a trvá to pár minut přeorientovat se. Mírně mi vadí, že d-pad není d-pad, ale chápu, proč Nintendo svůj slavný patent vynechalo v případě Switche.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

Překvapivé bylo, že využití ovládání oddělených Joy-conů jsem našel hned během prvního dne. Byl to pokus z legrace, ale při chování nemluvněte na klíně se dá i hrát ;) Výtečnou záležitostí je dock. Měl jsem strach, kam jej umístím, protože mů obývák má konzole už úplně všude. Hle, dock schovaný za TV a přístupný z boku funguje skvěle. Žádné odpojování ovladače neproběhlo, z čehož jsem měl strach, když jej umístím za TV.

Co se týče software, tak zde tleskám. Konečně něco, za co se člověk nemusí stydět. Přehlédné a jednoduché menu, které nehází klacky pod nohy. Bude ještě vyžadovat další úpravy (organizace stažených her, social lepší) a postrádá podstatné funkce (streaming, nahrávání videa), ale jinak dělá to, co má, a hlavně strašně rychle. Velmi mě také překvapila rychlost Download serverů Nintenda, u Wii U se člověk mohl čekáním zbláznit. A vlastně tam se čekalo pořád na něco, tady je vše instantní. Stejně jako zachycení Screenshotů, které je dobré nejen pro sdílení (FB a Twitter), ale už jsem díky němu vyluštil jednu hádanku v Zeldě. Postrádám pouze Daily Log z 3DS nebo nějakou formu trofejí/achivementů, mám rád nějaký "deníček" toho, co jsem odehrál, a tohle mi u Nintenda chybí.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

Co se týče výkonu. Nintendo zde cílí na samo sebe a ne na boj s dvojicí upínající se na Teraflopy. Výkon pohánět nádherný barevný 720p display to má. Upscaling do TV funguje a zase tak příšerně to na velké TV nevypadá. Ale ano, vedle 4K HDR Horizon Zero Dawn to je prostě ošklivé, ale o tom Nintendo není - viz. DS vs. PSP, 3DS vs. Vita. Za sebe jsem byl přesvědčen, že kupuji jenom handheld, ale Zelda mi opět ukázala, že o grafice to není a proháním to i na velké TV. A venku při sluníčku (display za slunce nebude nic moc), u jídleního stolu v kuchyni, v posteli...na zách... tak to bylo snad jasné. Prostě kdekoliv.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

A to bych řekl, že je za mě vše, z těch pár dní dojmů. Samozřejmě nás čeká se Switchem ještě dlouhá cesta. Nintendo musí zahodit vše ostatní. Soustředit se jen na Switch a bude to v suchu. Už teď si v hlavě představuji několik her, které chci hrát na Switchi. Pozvolný start, některé nedodělky, online a další věci musí teď Nintendo řešit a rychle. Zásobovat nás, fanoušky. Protože v tuhle chvíli si Nintendo Switch kupují hlavně zarytí fandové, pro ty masy je třeba udělat ještě dost práce. Ale potenciál tam je.


Friend kódy áno, ale nie navždy, keďže Nintendo chystá pridať možnosť nájsť priateľa aj cez ID či sociálne siete.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

Aby sme ale neodbiehali od hlavnej témy, ktorou je stále hodnotenie výsledného produktu a jeho spracovania. Už viete, že menu je rýchle, nakupovanie digitálnych hier jednoduché a vďaka neprítomnosti regionálneho zámku si môžete stiahnuť čokoľvek z USA, rovnako ako aj z Japonska (niektoré demoverzie logicky nájdete len mimo EU). Joy-Con ovládače (to sú tie dve farebné uši vedľa tabletu) sú presne tak malé ako vyzerajú na fotografiách a aj napriek tomu ma zase raz prekvapila ich proporcia voči mojim rukám. Sú jednoducho to najmenšie, čo kedy bolo vyrobené na ovládanie hier u konzol a PC. Chce to určite trocha cviku než si na ich tvar zvyknete. Aj napriek tomu padnú krásne do dlane a nech už ich máte pripojené k tabletu alebo separátne zasunuté do takzvaného gripu, poslúžia svojej veci v situáciách hrania kdekoľvek. V lietadle, na záhrade, v aute či dokonca na toalete. Jednoduchým stlačením gombíku ich oddelíte od konzole a podáte priateľovi pri multiplayer schéme (tá je samozrejme zatiaľ limitovaná slabším počtom launch hier a neskôr tohto roka bude navyše spoplatnenou službou), všetko intuitívne a bez dodatočného vysvetľovania ako na to. Nebudeme sa tu baviť znova o cenách. Tá je opodstatnená prítomnosťou NFC čítačky, motion kontroly, snímania gest, HD vibrácií či bezdrôtového nabíjania. Všetko krásne zložené do malého kúska pogumovaného plastu.

Dokovacia stanica je v podstate organizátor pre káble, ktorú si skryjete za vašu TV a nebudete sa s ňou musieť ukazovať.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

Poďme teraz na čiastkové zistenia, ktoré vám internet často zahrabe do kvanta zbytočného textu. Aj keď si Switch postavíte hneď vedľa vášho routera, indikácia signálu nebude na plný počet z troch paličiek (chcelo by to doladiť). Práve v polohe spánku si môžete sťahovať hry, nechať automaticky opravovať svoje hry či prijímať pozvánky od priateľov. Nabíjanie trvá pár hodín a výdrž batérie je silne pod tlakom jasu displeja či pripojeniu k internetu (všetko je v tomto prípade o kompromisoch). K tabletu nepripojíte bluetooth sluchadlá, klasické majú vstup zvrchu zariadenia. Vývod chladenia je rovnako na vrchnej časti systému a naopak vstavané reproduktory sídlia na spodnej hrane zo zadnej strany tabletu. Nintendo chytro umiestnilo vstup na micro SD karty pod podpornú nôžku, vďaka ktorej si Switch môžete postaviť na stôl či pevnú plochu a ak práve netočíte trápne video do paródie na telenákup, tak vám tablet bude stáť pekne a nehybne na mieste. Konzola sa ani pri dlhom hraní neprehrieva a jej celková váha navodzuje pocit kvality a honosnosti. Zatiaľ je možné robiť len fotografie z hier, na čo slúži malé tlačidlo na ľavom Joy-cone. Odozva vytvorenia fotky je tak rýchla, že konkurencia v tomto prípade smutno plače v temnom kúte (je to ako facka od karatistu na kokaíne). Detailov by sa našlo viac, ale bolo by hriechom vás pripraviť o ich objavovanie.

Nintendo nikdy po stránke dizajnu nevyrobilo nič tak nádherné a minimalistické zároveň.

Klik pro zvětšení (Nintendo Switch - recenze)

Už som sa stretol s názormi, že Switch má byť vstupenkou do peňaženiek tej skupiny casual hráčov, ktorých stratili pri prechode z Wii na WiiU. Môj pohľad na tento predpoklad je dosť podobný, aj keď Wii svojho času udrelo na trh len s možnosťou hýbania sa u jednoduchých hier. Switch navyše okrem motion funkcií a titulu ako 1-2 Switch ponúka potenciál veľkých značiek ala Zelda, ktoré nebudú po stránke vývoja tak náročné ako súčasné AAA produkcie a zároveň budú schopné využívať unikátne vlastnosti toho malého čierneho zázraku. Záver nášho testu (aspoň čo do pohľadu jedného z dvoch redaktorov) nechám v znamení prevarenej omáčky, ktorou sa plnia všetky tie recenzie na Switch po celom svete. Nintendo musí sypať jednu hru za druhou, aby Switch bol atraktívny pre každého a to dlhšie než len dva roky. Musí peniaze ušetrené na nechuti dotovať príslušenstvo vraziť do vývoja originálnych hier, inak sa môže stať, že zase raz pochová úžasnú myšlienku akou Switch je. Ja som z jeho HW kvalít nadšený a odporúčam kúpu každému, kto nepotrebuje hneď naplniť pamäť desiatkou top hier. Switch už nie je alternatíva k PS4 alebo XOne. Switch je totižto úplne iný vesmír interaktívnej zábavy. Switch je proste Switch. Prepnite sa s ním do éry inovácie a užívajte si hranie kdekoľvek a kedykoľvek.CGwillWin