recenze
Shovel Knight: Treasure Trove

Shovel Knight: Treasure Trove - recenze
Shovel Knight: Treasure Trove - recenze
06:40, 20.03.2017

Pôvodný Shovel Knight sa ešte v roku 2014 postaral o menší indie šok, keď na základe retro technickej stránky priniesol akýsi klon populárneho Dark Souls v 2D svete. Práve tomuto pomenovaniu dokonalo rozumeli mladší hráči, ktorí naň reflektovali maximálnou finančnou podporou štúdia Yacht Club Games a to raketovo odštartovalo ich vzostup na výslnie. Samozrejme, že Shovel Knight bol v podstate klasickou záležitosťou z 90-tych rokov, ktorú ale spomínané mladšie ročníky nemohli zažiť a tak dokázal zaujať ako staršiu tak aj súčasnú generáciu. Bola to teda trefa do čierneho a samotný úspech tejto IP sa vývojárom chcelo podporovať aj naďalej. Prišili nejaké DLC, dokonca prišla kooperácia s časovou exkluzivitou a aktuálne aj port pre novú konzolu Nintendo Switch. Ten nesie označenie Shovel Knight: Treasure Trove a dnes si z neho vyberieme to, čo ste možno ešte nemali šancu rozobrať a ohodnotiť cez naše bystré očko.

Čo bolo, bolo, zase zomierame v 2D...

Klik pro zvětšení (Shovel Knight: Treasure Trove - recenze)

Nebudem vám tu teraz opisovať to, čo bolo súčasťou originálu spred troch rokov. Myslím, že tomu sa značne venoval náš šéfredaktor vo svojej recenzii, mojou snahou je skôr naviazať na dodatočný obsah tejto definitívnej edície. Treasure Trove totižto v sebe združuje pôvodnú kampaň, ktorá sa skrýva za novým názvom. Rovnako tam nájdete expanziu Plague of Shadows, kde preberáte ústrednú postavu Plague Knighta. Ten vás môže zabaviť aj po boku kamaráta v kooperačnej akcii pre dvoch, avšak hlavnou časťou samotného portu je DLC Specter of Torment, ktoré je konečnou bodkou za týmto fenoménom a ešte neohlásená kampaň, ktorú si Yacht Club necháva ako eso v rukáve (nikde nie je napísané, či sa naozaj dostane von). Specter of Torment je ale možný argument, prečo sa znova raz vrátiť s lopatou v ruke a skúsiť vykopať nejaký ten žiarivý poklad.

Definitívna edícia obsahuje aj Shovel Knight: Battle Mode, čo je lokálny kompetitívny multiplayer pre štyroch hráčov.

Klik pro zvětšení (Shovel Knight: Treasure Trove - recenze)

Poďme ale na samotný stôl plný dobrôt, ktoré ponúka široká škála bojovníkov s odlišnou výzvou a dôrazom kladeným na vás hráčov. Počas pár hodín, ktoré vám môže táto expanzia zabrať, sa tak budete pedantne pripravovať na každú jednu misiu, kde zomrieť môžete opäť kedykoľvek. Grafická stránka ostáva nemenná oproti originálu a hlavnou novinkou je určite používanie portálu, ktorý nahradil klasickú mapu. Takto si preto hráč môže vždy vybrať na aké dobrodružstvo sa vyberie skôr a nemusí sa spoliehať na vopred stanovený rozvrh. Specter Knight ako ústredný hrdina používa kosu čoby svoju hlavnú zbraň, čím sa vývojárom podarilo priniesť zmeny v hrateľnosti oproti stroho pojatému DLC Plague of Shadows. Táto postava síce nie je tak vysadená na skákanie hore dole, ale zato si viac užíva používanie kosáku, ktorým je schopná zdolať aj zdanlivo neprekonateľné prekážky. Hlavným trikom je takzvaný Dash Slash, kde hráč môže v sekunde prekonať veľkú vzdialenosť na mape a seknúť tak súpera bez akéhokoľvek rizika z vlastného zranenia. Autorom sa tak podarilo značne posunúť inak dobre nastavenú hrateľnosť zase o kúsok ďalej.

Tak ako základná verzia, aj tá definitívna je plná epickej a uhrančivej hudby.

Klik pro zvětšení (Shovel Knight: Treasure Trove - recenze)

Len pripomínam, že si spoločne opisujeme najnovší prídavok s podtitulom Specter of Torment, ktorý vám ponúkne desať špeciálnych úrovní plných nástrah a potencionálnej smrti. Zomierať sa teda bude a ako veľa, no to už bude záležať na vás. Systém hromadenia pokladov, ktorý je vašou zárukou možnosti neustále zomierať a ostávať na danej pozícii, sa nijako z hry nevytratil a kto si na neho zvykol už v základnej verzii, bude u tohto portu ako doma. Fanúšikov jemných RPG prvkov môžem zase upokojiť informáciou o zbieraní unikátnych pokladov, ktoré vám budú schopné navýšiť stav energie či sily čarovania. Switch verzia má mesačnú exkluzivitu voči zbytku scény, čo určite nie je dôvod ku kúpe samotnej konzole, ale minimálne je to motivácia na zakúpenie hry na tento unikátny a prenosný stroj. Kooperácia je možná aj pomocou Joy-kon ovládačov, čo dáva príležitosť zomierať kdekoľvek vás len napadne a aj keď po grafickej stránke titul nedoznal žiadnej úpravy, celkový level dizajn poteší milovníkov klasických 2D hitov rokov minulých, kde je možné skúšať objaviť tajné miestnosti plné cenností či porozprávať sa s nejakou tou NPC postavou.Záverečnou notou musím teda udrieť na tú správnu strunu. Hodnotenie prispôsobujem číslu, ktoré svojho času vyniesol kolega pri recenzii na základnú verziu a pridávam kus svojho pohľadu voči dodatočnému obsahu a prídavkom, ktoré mňa osobne náramne potešili, aj keď svojou dĺžkou nepatria medzi nejaké ohromujúce argumenty. Shovel Knight: Treasure Trove však stále sľubuje jedno neoznámené DLC a v spojení s hore spomenutými faktami udeľujem tejto hre štyri zlaté lopaty z piatich. Kde inde si môžete užiť poctivú akčnú RPG v krásnej pixel grafike aj po boku priateľov a mať z toho pocit ako keby ste sa vrátili do detstva?

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Shovel Knight: Treasure Trove - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo Switch

SUPER
90%
CZECHGAMER
Brúsime diamant do takmer dokonalej formy

CGwillWin