recenze
Nioh

Nioh - recenze
Nioh - recenze
09:00, 02.02.2017

Celých päť rokov pred vydaním prvej časti série Souls od FromSoftware (čiže v čase, kedy tunajší hráč ani len netušil o čo ide a čo sa na neho z východu vlastne chystá vtrhnúť) sa začal vývoj dnešnej novinky. Tá zastupuje trend návratov náročných hier z retro čias, ktoré svojmu okoliu nedarujú nič zadarmo a pohnú žlčou aj ostrieľaným harcovníkom. Titul Nioh však potreboval celých trinásť roztrhaných kalendárov, aby sa dočkal svojho dokončenia a môžeme ďakovať len bohu (čítaj ako SONY), že bolo ochotné zainvestovať do novej exkluzivity a podať tak pomocnú ruku vlastníkovi licencie z Koei Tecmo. Rok 2004 je už len minulosť, avšak nedokončený scenár kultového japonského režiséra Akiru Kurosawu, na ktorom je postavený príbeh pre tento titul, tak ožíva v originálnej forme akčnej hardcore RPG. Tá právom a dlho niesla označenie čierneho koňa úvodu roku 2017, čo si dnes spoločne potvrdíme formou našej aktuálnej recenzie.

Zabudnite na Dark Souls, Nioh si ide vlastnou cestou!

Klik pro zvětšení (Nioh - recenze)

Aj keď za ten dlhý čas, čo sa hra snažila posunúť k nejakej forme vydania, lietal vývoj od jednej firme k druhej, mohol teoreticky nastať rozkol v zámere jej duše a konceptu, čo sa ale našťastie nestalo. Nakoniec nebol Nioh definitívne zrušený a jeho posledným a zásadným stvoriteľom sa stal paradoxne Team Ninja. Niekdajší autori legendárnej série Ninja Gaiden, ktorá sa vo svojich ranných dieloch dala s prehľadom nazvať po čertoch náročnou, sa práve s týmto dielom vracajú na scénu po neúspešnom pokuse s Ninja Gaiden 3: Razor's Edge. Hneď v úvode nášho článku im musím hodiť k nohám všetky klobúky čo máme doma, keďže takýto návrat by si určite želala každá potencionálne zronená spoločnosť. Dosť bolo ale nariekania nad minulosťou, je načase pozrieť sa v pred, aj keď nie tak úplne. Príbeh z pera Kurosawu nás totižto privádza do šestnásteho storočia. Ocitáme sa v úlohe moreplavca Williama Adamsa, ktorý sa stal vôbec prvým anglickým občanom, ktorý dosiahol brehy Japonska.

Akira Kurosawa, autor nezabudnuteľných snímkov Seven Samurai či Yojimbo, sa dočkal realizácie svojej tvorby devätnásť rokov po vlastnej smrti.

Klik pro zvětšení (Nioh - recenze)

Dej je síce založený na reálnych historických postavách a udalostiach, ale po vzore fikcie si ohýba fakty tak ako mu to vyhovuje. A preto je zo spomínaného moreplavca zrazu samuraj a prostredie chladnej ocele spravodlivosti sa stáva súčasťou nepredvídateľnej mágie a čarov. Nioh je fantasy hra s tou najtemnejšou aurou akú som kedy vôbec v nejakej forme videohry mal možnosť vidieť a nie je to len z dôvodu jej vysokej obtiažnosti, ktorú na svojho majiteľa nonstop kladie. Je mi úplne jasné, že z videí či demo verzií sa nielen novinári ale aj samotní hráči neubránili nutkaniu porovnávať tento titul so sériou Souls, avšak po skúsenostiach s definitívnou verziou vás môžem ubezpečiť o tom, že Nioh má svoju vlastnú cestu a tú si razí nekompromisným spôsobom. Na otázku, či je rovnako náročný ako napríklad Dark Souls III, by som odpovedal jasne: niekoľkonásobne viac. Dôkazom nech sú moje krvou podliate očné bielka a fialové hánky na rukách. Bojový koncept je totižto poskladaný na úplne iných základoch, než ktoré FromSoftware použilo pre svoju tvorbu.

Zmierte sa s tým, že budete zomierať a to dosť, avšak každá smrť má svoj dôvod a z neho môže následne vyplynúť rast vašich skúseností.

Klik pro zvětšení (Nioh - recenze)

V tomto prípade namiešali totižto koktail, ktorý vám za štandardných okolností bude chutiť celých 100 hodín a to si k tejto razantnej cifre rovno pripočítajte individuálnu snahu o maximálny level, či splnenie všetkých postranných úloh (je ich tu viac než dosť a výškou požiadaviek na hráča nijako nešetria). Aj s ich podporou je príbeh rozvetvený do viacerých kapitol a onen údaj o čase sa môže meniť v závislosti od toho, ako sa vám bude dariť v súbojoch s náročnými a prepracovanými bossmi (ich artová stránka je čarovná a často až hororová). Každý z nich sa dá pochopiteľne zdolať, avšak vyžaduje si to podrobné skúmanie pohybov a ich taktiky, prípadne skúsiť online kooperáciu. To je dôvod, prečo budete často zomierať, ale zároveň je to pre vás zdravá motivácia na tréning, prehľadávanie štruktúr máp a získavanie vzácnych predmetov, ktoré nemusia vypadnúť len z tých najsilnejších (ich vzácnosť je rozumne delená farebnými odtieňmi).

Apropo zbrane a inventár celkovo by sa po stránke štatistík dal s úspechom prirovnať k sérii Diablo, čiže nie každý nižší atribút a červené číslo automaticky znamená, že by ste predmet mali predať či nebodaj zahodiť. Systém navyšovania levelu potom nie je nepodobný sérii Souls, čiže za každé zabitie obdržíte určitý počet bodov. Tie je nutné dopraviť do špeciálneho modlitebného save stánku, kde si ich môžete vymeniť za pridelenie dielov do klasického RPG vývojového stromu. Ak po ceste tam skonáte, máte jeden pokus si pre tieto exp znova prísť, ale samozrejme sa vám do cesty znova postavia súperi, ktorých ste už predtým zneškodnili. Nikde inde sa nemôžete uložiť ani si garantovať zachovanie nahromadeného pokladu (toto neplatí pre zbrane a inventár celkovo).

Trinásť rokov vo vývoji a žiaden zub času?

Klik pro zvětšení (Nioh - recenze)

Hlavný hrdina môže aktívne používať až 4 základné zbrane. Z toho dve sú sečné a zvyšné naopak strelné. V praxi to potom znamená, že váš chrbát napríklad zdobí luk a starodávna mušketa a naopak na páse máte dva smrtiace samurajské meče. Možností na kombinovanie je tu veľa. Zoberte si len to, že okrem spomínaného náradia si do rúk môžete strčiť sekeru, kopiju, vrhacie dýky, hviezdice, zápalné bomby a tým zoznam len tak nekončí (pripočítajte si do toho ešte extra delenú muníciu či šípy). Každá z hlavných zbraní má svoju vlastnú vývojovú cestu, ktorej sa hráč skôr či neskôr musí začať venovať. Dôvodom je neustále stúpajúca obtiažnosť, ktorú môžete zvládnuť len s dostatočnou znalosťou rozličných kombo ťahov. S nimi ste schopní napríklad vytrhnúť súperovi zbraň z ruky a popraviť ho bez následkov na vaše zdravie (často na vás bude dotierať aj viac protivníkov naraz a toto je spôsob ako si zaručiť imunitu voči ranám bez krytu). Toto je aj jeden z mnohých dôvodov, prečo je Nioh unikátny. Zoberte si len držanie a postoj meča, ktorý môžete aktívne meniť a zároveň tak navyšovať svoju útočnú silu či naopak obranu. Vývojári síce ponúkajú obsiahly tutorial, ale väčšinu vecí si hráč nakoniec musí objaviť a zistiť sám. Ako bolo v mojom prípade pochopenie množstva lekárničiek, ktoré sa vždy objavujú len v počte vami nájdených zelených škriatkov. Ich pozícia pre každú kapitolu je neznáma a je nutné mapy dobre prehľadať, aby ste si v náročnom boji mohli aspoň trošku pomôcť. Budete to potrebovať. Takouto formou Team Ninja krásne spojil motiváciu hľadať pomocné prvky s užitočnosťou a poznaním.

O kvalitný hudobný sprievod sa postaral Yugo Kanno, pre ktorého to bola len druhá hra v kariére. Tou prvou bola PS3 exkluzivita Rain z roku 2013.

Klik pro zvětšení (Nioh - recenze)

Postúpme teraz o krok viac k technickej stránke. Na tú by sa z pochopiteľných dôvodov mohol spýtať každý, keďže Nioh nebol zrovna jednoducho vyvíjanou záležitosťou a označiť jeho produkciu za problematickú je slabé slovo. Napriek tomu je grafická stránka bez zjavných nedostatkov a plne stelesňuje atmosféru a koncept akčnej RPG, ktorej základy stoja na možno pre niekoho prehnanej náročnosti. William výzorom a hlavne účesom ako keby vypadol z oka poľskému kolegovi z rádu zaklínačov, čo môže možno trocha zvádzať aj potencionálnych záujemcov o prípadnú kúpu tejto hry k dojmu, že dostanú nejaký klon Wiedzmina. Opak by bol však pravdou. Nielen koncept, ale aj celá aura okolo fantasy artu hry, je úplne na inej vlne než u série Witcher, čo každý jasne pochopí z obrazového materiálu aj v našej recenzii.

Záver celého príbehu sa nedá označiť nijako inak než maximálne epický a hodný filmovej predlohy od Kurosawu.

Počas dlhého testovania som narazil na minimum problémov práve okolo technickej stránky. Keď zalovím v pamäti, tak v podstate len raz mi začal zrniť obraz pod HUD ikonkami v rohu TV. Nastavenie umožňuje zvoliť hneď niekoľko foriem spojených so snímkovaním. Pokiaľ hráte cez Playstation 4 PRO (vlastníte 4K telku), máte šancu si aj vďaka jeho vyššiemu výkonu užiť ostrejšie textúry či plynulé vykresľovanie. Kto dáva viac prednosť stabilnému FPS, dostane rovnako priestor na presné definovanie svojich potrieb. V celkovom súčte však Nioh beží a vyzerá na každé nastavenie pekne a nevidím dôvod, prečo ho zrážať práve v dôsledku grafiky. Faktom ostáva, že nenachádzam vlastne ani jeden dôvod na zníženie našej tradičnej hodnotiacej formulky.

Klik pro zvětšení (Nioh - recenze)

Uvedomujem si, že náročnosť hier typu Darks Souls a Nioh nie je určená pre každého, avšak v segmente, ktorý tieto značky reprezentujú, je Nioh jednoducho u stropu kvality a drží ho tam desiatka možností ako si ho užívať. Už len snaha autorov byť iný od konkurencie prináša napríklad originálne časti multiplayer schémy, kde v prípade tejto hry môžete napríklad byť naverbovaný do akýchsi klanov a práve pre nich potom plniť zvláštne úlohy. Je toho ešte veľa, čo nám Nioh môže ponúknuť tento rok a verím, že prídavné DLC expanzie ho posunú do statusu legendy. Kto by to bol kedy povedal, že sa dočkáme akejsi svojsky pojatej cesty európskeho samuraja, za ktorou bude blázniť celý herný svet. Koei Tecmo má v tejto značke potenciál na úžasnú sériu, len ho nepremárniť.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Nioh - recenze)

Recenzovaná verze: PS4
☆ TOP ☆
100%
CZECHGAMER
Kandidát na hru roka 2017!

CGwillWin