recenze
Watch_dogs 2

Watch_dogs 2 - recenze
Watch_dogs 2 - recenze
08:45, 22.11.2016

Když mi bylo nabídnuto recenzovat druhé pokračování Watch_dogs, musel jsem šéfredaktora předem upozornit, že mě hra opravdu odpuzuje. První díl jsem nehrál z několika různých důvodů. Druhý díl mě odpuzoval svými přehnaně "cool" trailery, které vypadaly, že hra ty nesmysly věří sama sobě. No a i přes tohle všechno se mi na mém Xbox One instalovala hra Watch_dogs 2. Tak schválně, líbí se mi?

Jelikož jste určitě číslovku hodnocení už viděli, tak je všechno venku a nějaké překvápko se nekoná. Příběhově se vžijeme do postavy Marcuse Hollowaye, který v hackerském světě vystupuje jako Retr0. V úvodní misi se s ním vloupáme do datacentra, které spravuje systém ctOS. To je takový městský "Velký bratr", který vše hlídá a prakticky ví o vašem zločinu ještě, než ho uděláte. Marcus vymaže svůj trestní rejstřík a svou identitu. Tímto pěkným kouskem si zajistí vstup do hackerské skupiny DedSec. Ta si hraje na takové Robiny Hoody a jejím cílem je sestřelit společnost Blume, jenž ctOS provozuje.

Klik pro zvětšení (Watch_dogs 2 - recenze)

Že tím šlápnou na kuří oko jeho majiteli, je více než jasné a příběh se postupně odkrývá. A není vůbec špatný. Dočkáme se zvratů, které srazí DedSec na kolena, ale také pěkných akcí. To vše v duchu "hacktivismu". Asi nejdůležitější věcí co mě potěšila, že hra se vážně nebere. Ačkoliv to vypadá, že postavy, tomu všemu co dělají, věří smrtelně. Vy nemůžete a ani to hra po vás nechce. Její parodování našeho světa je trefené. Zdejší Google se jmenuje Nudle a ve svém telefonu najdete Nudle Maps, které slouží jako herní mapa. Velký kopanec do rozkroku tu dostane také oblíbená "pseudocírkev" Scientologie. Ta tu má celou sadu hlavních misí a je naprosto výborná. Jedna z bočních aktivit je zase variace na Uber. Že si herní soundtrack rozšiřujete nacházením písniček pomocí aplikace, která připomíná Shazam, je také vtipné. Collectibles v podobě "selfíček" u různých pamětihodností, to už je krásný šťouch do téhle moderní stupidity.

Samotná hra by se snadno dala zaměnit s GTA. Až podezřele podobně vypadající svět a pohyb v něm. Tentokráte s reálně vypadajícím San Franciscem, kde nepřijdete o nejznámější místa, která znáte z fotek. To co hru odlišuje jsou vaše "fígle", jenž vám váš chytrý hackerský telefon umožňuje. Poslouchat cizí hovory a číst cizí zprávy časem omrzí, ale vykrádání jejich účtů, to neomrzí nikdy. V závislosti kam a na koho míříte, se vám pod LB (L1) objeví kontextová nabídka všeho, co dokážete s příslušným objektem dělat. Můžete přehodit semafory, nastražit výbuch hydrantu nebo nalákat protivníka divným zvukem k trafostanici a pak ho elektrikou omráčit. Je to taková forma "magie". Schopnosti si rozšiřujete v celkem obsáhlém stromu dovedností, což není nic jiného, než appka ve vašem mobilu.

Klik pro zvětšení (Watch_dogs 2 - recenze)

Za Research Pointy si v ní upgradujete schopnosti. Zmíněné body získáváte levelováním anebo nacházením po světě. Levelování tu také není běžné. Namísto XP tu sbíráte Followery k vaší organizaci a za milníky dostanete nějaký počet Research Pointů. Jelikož dneska o nic jiného než o Followery nejde, přijde mi to jako vtipná volba. Mnohem zajímavější je nacházet body v herním světě. Ono totiž není tak těžké je najít, ale spíše se k nim dostat. Tady nastává z mého pohledu asi nejzábavnější část hry. Něco, čemu říkám "enviromentální puzzly". Nejste žádný skákací Assassín a ani nemáte batmanovský hák. Jste celkem šikovný hacker, který obstojně zvládá parkour, ale jen tak na střechu domu nevyšplháte. A v tom je to hlavní řešení spousty z puzzlů.

Klik pro zvětšení (Watch_dogs 2 - recenze)

Někdy stačí, že najdete v okolí vysokozdvižnou plošinu a na dálku si s ní přijedete. Někdy musíte použít svého dálkově ovládaného drona, aby hacknul počítač a získal klíč, kterým se dostanete do budovy. Nebo dojedete svým RC Jumperem (dvoukolové skákací autíčko) ventilační šachtou a seberete balíček s penězi. Obrovsky zábavné a u spousty míst jsem ocenil kreativitu tvůrců v tom, jak vše poskládali dohromady. Na vrchol k tomu jsou zde puzzly s přesměrováním kabeláže. Aktivujete terminál a na domech se vám zobrazí vedení. Musíte přepínat křížení linek, abyste vedení dostali tam, kam potřebujete. Párkrát jsem se u řešení celkem zapotil a neskutečně mě bavilo. Je toho spousta. Nesmím ještě zapomenout, že základním způsobem řešení misí je dostávat se do kamer a mezi nimi přepínat a hackovat na dálku. Některé mise se dají celé udělat prakticky z bezpečí a pouze "na dálku".

Klik pro zvětšení (Watch_dogs 2 - recenze)

Tím se dostávám k jedné věci, která mi opravdu ve hře nesedí. Tím je možnost zabíjet. Neberte mě jako nějakého hyperkorektního ochránce světa, ale tady to působí prostě úplně mimo. Nejste kriminálníci jako v GTA nebo Mafii. Tady jste hacktivisté a pobíhání se samopalem mi přijde divné. Ne, že bych některé mise tak z lenosti neřešil. Ale kdyby se autoři kousli pořádně a vraždění ze hry odstranili úplně, mohla působit ještě propracovaněji a vystoupit z řady. Stealth je tu velice zábavný (i když hra občas podvádí) a raději vždy volím tichou cestu. Škoda jen, že se nepřátelé rychle z omráčení zvedají a často to vede k následnému masakru. Stejně "mimo" působí různé gangy po městě. Jejich vliv na příběh je nulový, pouze slouží jako překážka v bočních aktivitách (hledání peněz, upgrade bodů).

A když už vytahuji věci, které mě nenadchly. Tak další z nich je chování vozidel. Je to takový pokus/omyl. Některá auta mají chování, kde bych nic nevytkl, a některá působí jak vznášedla. Samozřejmě, takový Prius (velmi oblíbené auto v reálném San F.) se nebude chovat jak sportovní auto, ale jeho jízdní model je úplně mimo. Motorky jsou celkem ok a jsou mým oblíbeným prostředkem. Jde tu také jezdit na lodích. Letadlo ani vrtulník jsem zatím nezkoušel ani najít. Asi neznám hru s otevřeným světem, kde by nebyly jako nepovinná aktivita nějaké závody. Skoro mi to přijde jako klišé tohoto žánru a u většiny her se jim vyhýbám. Tady Watch_dogs 2 mají jedno malé plus, protože přidali závody létajících dronů, které jsou prostě něco jiného a zajímavého. Proletět trať v daném časovém limitu chce notnou dávku šikovnosti a orientace.

Herního obsahu je ve hře opravdu dostatek. Hlavních misí je solidní počet a ještě jsem ke konci nedošel, protože tak polovina mého herního času probíhala tak, že jsem se věnoval všemu možnému - jen ne hlavním misím. Samotné boční mise mají vždy také nějaký svůj kratší příběh a zejména testování hacku bankomatů mě dost bavilo. Oznámit frajerovi, že zaplatil alimenty na rok dopředu hodně pobavilo. K tomu všemu máte navíc závody, "uber", hledání lokací a bodů pro upgrady a máte dostatek zábavy na desítky hodin. Škoda jen, že na startu hry je multiplayer rozbitý. Ten umožňuje jak kooperativní hraní, tak další věci, ale jeho "seamless" podoba je aktuálně vypnutá, protože hra najednou začala neúnosně lagovat. Snad to brzo opraví.

Klik pro zvětšení (Watch_dogs 2 - recenze)

Technické zpracování není třeba nějak rozepisovat. Hra běží velmi solidně na Xbox One. Sem tam jsem zahlédl nějaký tearing a při rychlých honičkách se párkrát hra úplně zastavila, aby něco doloadovala. Je to nepříjemné, ale nic z čeho bych měl hru odepisovat. Naopak mě mile potěšilo, že za celou dobu hra ani jednou nespadla, což je neduh, který se objevuje v poslední době nějak často u jiných her. Grafika neurazí a tak nějak vypadá standardně pro tenhle typ her na stávajícím hardware. Dynamické počasí je příjemná věc a samotné město je výborně vymodelováno. Soundtrack se povedl a v appce na telefonu si pustíte playlist dle své chuti (pozn. bohužel z toho důvodu také přiložená videa mají výpadky zvuku - kvůli autorským právům na písničky).

Klik pro zvětšení (Watch_dogs 2 - recenze)

Ve výsledku jsem hrou opravdu mile překvapen. Podařilo se mi oprostit od té hipsterské povahy, která byla na hře prezentovaná a mě odpuzovala. Našel jsem v ní spoustu humoru a trefné kritiky dnešního světa. Příběh bych nazval "Hackerskou pohádkou", protože to zase tak moc s realitou nabourávání do systémů společného nemá, ale jako hratelnost funguje. Moc chytře využívá dnešních obav, jak všichni naše data zneužívají (což je pravda, ale zároveň jim je ochotně poskytujeme). Pokud chcete něco podobného jako GTA, kde dostanete do rukou úplně jiné hračky, ale zase netoužíte létat po domech jako Batman, tak jsou Watch_dogs 2 velmi dobrou a zábavnou volbou.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Watch_dogs 2 - recenze)

Recenzovaná verze: Xbox One

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Hackerská pohádka v GTA provedení, která překvapí šikovnými puzzly a notnou dávkou humoru.

CGwillWin