recenze
The Brookhaven Experiment

The Brookhaven Experiment - recenze
The Brookhaven Experiment - recenze
16:26, 15.11.2016

Spoločnosť Phosphor Games by sme len s obtiažami mohli zaradiť medzi nejakú vývojársku elitu, keďže za ich doterajšou tvorbou stoja viacmenej len menšie hry pre tablety a zopár nepodarených pokusov preraziť na konzolách či PC. Ich najväčší úspech sa bezpochyby môže pripnúť na hruď tohtoročnému VR hitu The Brookhaven Experiment, ktorý si dokázal získať srdcia majiteľov heliem od HTC a Oculusu. To všetko je už tak trocha minulosť úvodu tohto roka a keďže aj konzola PS4 nedávno vkročila do vôd virtuálnej reality, nechcela firma Phospor Games len tak ochudobniť potencionálny trh o svoj hororový zážitok. Ako náš odborník na adrenalínové výjazdy do temných kútov interakcie som sa podujal na otestovanie ich práce a tu je výsledok.

Výborná atmosféra a hektický gameplay.

Klik pro zvětšení (The Brookhaven Experiment - recenze)

Od tohto experimentu neočakávajte aj cez moje slová chvály z úvodu nejaké AAA orgie. The Brookhaven Experiment je klasická arkáda, v ktorej sa hráč ocitne pevne zabetónovaný v jednej z desiatich misií a jeho jedinou úlohou je prežiť. Vďaka samotnému PSVR a podpory pohybovej technológie Move sa môžete vcítiť do úlohy samozvaného hrdinu stojaceho ako tenká linka medzi zbytkom ľudstva a šialene znetvorených bytostí. Ak ste milovníci akýchsi zombie hier z telefónov, môže vám byť práve táto hra skutočne povedomá. Jej jediné a značné čaro totižto spočíva práve v technológii, ktorá ju prenáša prostredníctvom vás do hutnej atmosféry ako zo skutočného filmu o prežití medzi monštrami.

Páči sa mi systém získavania zbraní a ostatných predmetov.

Klik pro zvětšení (The Brookhaven Experiment - recenze)

Do jednej ruky si zoberiete svetelnú lamu s obmedzenou kapacitou batérie a do druhej jednu z pätice zaujímavých foriem likvidácie protivníkov. V arzenály tak postupne nájdete klasické automatické ručné zbrane a čím bystrejšie bude vaše oko pri prehľadávaní okolia, o to silnejšia puška sa môže ocitnúť vo vašej spotenej dlani (dokonca je tu možnosť aj vrhania granátov alebo pokladania mín). Variácií na akýsi strom vylepšení je tu viac, keďže napríklad ja sám som si na vlastnú zbraň pripol prívesok pre šťastie a hneď sa mi lepšie mierilo. Každá aréna, v ktorej máte plnú schopnosť sa otočiť o 360 stupňov (u PSVR je to však problém, keďže kamera sníma len 180 stupňový uhol a ak ste k nej chrbtom, vaše Move nefungujú a je nutné sa preto otáčať len tlačítkom), vás bude stáť niekoľko desiatok minút plných strachu a nervov.

Move funguje našťastie celkom slušne čo do možností, keďže bez neho hru nepustíte.

Rôzne druhy monštier sa k vám približujú vždy odlišným spôsobom a tak je aj nutné, aby hráč vedel strategicky vyrátať čas, za aký sa môže otočiť smerom k nepriateľovi tak, aby ho bol schopný poslať dole a nebol nečakane prekvapený napríklad odzadu. Čím dlhšie strávite v hre, o to jednoduchší pre vás tento postup bude a môžete si užívať skutočné a často brutálne zabíjačkové hody. Grafická stránka je v medziach súčasného VR štandardu a z neho určite nevybočuje ani zvuk. Zvlášť tajomné kroky veštiac problémy sú pri hraní veľkou pomocou a návodom na akú stranu sa treba otočiť. Okrem spomínanej taktiky je nutné dávať pozor na stav nábojov, pretože pokiaľ si miniete všetku muníciu ešte pred vyčistením danej úrovne, ostane vám len jediný záchranný kruh, a to mačeta v pravej ruke. S ňou síce môžete podrezať pár základných zombie ale väčšie monštrá už nemáte šancu zložiť mávaním ruky.

Štyri stupne náročnosti nech sú výzvou pre každú sortu hráčov!

Klik pro zvětšení (The Brookhaven Experiment - recenze)

The Brookhaven Experiment vo verzii pre PSVR je hra schopná vás vydesiť a ponúknuť skutočnú tiesnivú atmosféru tlaku hôrd nepriateľov valiacich sa na vás z každého rohu. Má potenciál stať sa nutnou kúpou pre majiteľov virtuálnej reality a určite ho ja osobne odporúčam už na štartovnej cene cca 15 Eur. Po absolvovaní niekoľkohodinovej kampane sa môžete zabávať vlnami súperov v klasickej horde a skúšať tak prekonať svoje či iné skóre. Opakujem, že nejde o vysoko rozpočtovú projekciu snov, avšak v takom spracovaní, aké ju prezentuje, je určite správnou voľbou pre nadšencov a milovníkov hororu vo VR. Zopár nápadov zažitých počas príbehu je priamo úžasných ale rovnaká je aj porcia pocitu lacnosti, ktorá potom jasne ukazuje, do akej kategórie by sme tento projekt mali radiť. To zábavné, čo som si z toho celého odniesol, sa vyšplhalo na nasledujúcu známku a to zaslúžene.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Phosphorgames

Klik pro zvětšení (The Brookhaven Experiment - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 (VR)
DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Podarená vec z lacného kraja

CGwillWin