recenze
Serious Sam VR: The Last Hope

Serious Sam VR: The Last Hope - recenze
Serious Sam VR: The Last Hope - recenze
09:23, 20.11.2016

Jestli je VR na něco stoprocentně stavěné, jsou to kromě simulátorů a zážitkových věcí také arkádové střílečky ve stylu starých automatů se světelnou pistolí, do kterých jsme kdysi jako kluci strkali nastřádané pětikoruny. Ten pocit, mít v ruce „reálný“ kvér a spoléhat na vlastní ruce a zápěstí, je s myší nesrovnatelný. Proto se her tohoto typu pro VR vyrojily desítky na zdejší poměry vcelku rychle, ale kvalitních kousků je poskrovnu. Dnes recenzovaný Serious Sam VR: The Last Hope (sic v Early Access) mezi ně ale rozhodně patří!

Původní Serious Sam byl svého času snad první hra, kterou v mém okolí hrál každý, kdo na to měl a ti ostatní šli s prosíkem za rodiči s všelijakými falešnými důvody, proč příslušný stroj pořídit. Kdo to nerozjel, byl prostě out. Před těmi patnácti lety se moje čtrnáctileté já s kamarády naprosto rozplývalo nad kosením stovek fantasmagorických kreatur a bezhlavý týpek s bombami místo rukou a svým typickým řevem se stal snad všem známou ikonou. Od té doby si Croateam od hlavní série Serious Sam odskočil snad jen jednou s The Talos Principle. The Last Hope ale není regulérní čtvrtý díl, nýbrž prostý spin off, ovšem je to levoboček opravdu výživný.

Klik pro zvětšení (Serious Sam VR: The Last Hope - recenze)

Předně je třeba podotknout, že se nejedná o hotový produkt, hra je stále v Early Access a vydání plné verze je podle tvrzení vývojářů plánováno někdy na jaro léto příštího roku. S tím se samozřejmě pojí řada nepříjemností a tou nejokatější je poměr cena versus obsah. Úvodní menu hry momentálně nabízí dvě planety z pěti, každá obsahuje asi pět lokací - pokud nebudete umírat, jste s nimi hotovi za maximálně tři čtvrtě hodiny, což je ta 37 euro (Steam) vcelku rána. Hru tak můžu vychválit, jak se mi zlíbí (to teprve přijde), ale osobně bych se hodně dlouho rozhodoval, zda mi to za to stojí. Každopádně…

Klik pro zvětšení (Serious Sam VR: The Last Hope - recenze)

…jsem se u Serious Sam VR bavil, jako nikdy předtím. Rozhodně ne v tomto žánru VR her, pokud pomineme ultra realistické Onward a trochu obsáhlejší Hover Junkers. Pokud máte rádi stylovost a humor vyhnané do extrému, budete se královsky bavit. Sam je charakterově hodně podobný Dukovi a má stejně vydatné hlášky, ať už na vás, své fiktivní kolegy, tak i na vývojáře. Jednotlivé lokace vám připomenou klasická místa série (bez Egypta by to snad ani nešlo) a vašimi nepřáteli bude spousta starých známých a pár nových kousků, včetně obřích bossů, z nichž hlavně magnetická anomálie na konci druhé planety mi svou frenetičností připomněla, proč je VR poblíž okna špatný nápad.

Klik pro zvětšení (Serious Sam VR: The Last Hope - recenze)

Zbraně jsou opravdovým kořením každé arkádové střílečky založené na vlnách nepřátel a v Serious Sam VR jsou tím hlavním, proč se ke hře i v jejím rozdělaném stavu vracím. Jsou obří. Jsou přehnané v každém směru, vypadají fantasticky a jsou obří. Váš obývák je otevřené pouštní prostranství s palmami a ruinami obydlí dávných civilizací, vy mácháte dvoumetrovými rotačáky na všechny strany a cítíte se jako polobůh destrukce. Najdete zde všechno, od motorové pily, pistolí, přes brokovnice (i dvouhlavňové), útočné pušky různých druhů, klasický mafiánský Tommy gun, raketomet, lasery, kanón, až po zmiňovaný rotační kulomet, všechny se stejným vizuálem, jako v původní sérii, v nadživotní velikosti. Na velikosti záleží.

Klik pro zvětšení (Serious Sam VR: The Last Hope - recenze)

Technicky se jedná o vypilovaný kousek. Osobně jsem nenarazil na jediný bug, hra mi ani jednou nespadla, vše se chovalo tak, jak má a vůbec bych neřekl, že se jedná (podle tvrzení tvůrců) o alfa verzi. Vizuálně si SS VR vede na místní poměry skvěle, nepřátelé jsou i na dálku rozpoznatelní navzdory slabému rozlišení dnešních VR headsetů, zbraně vypadají perfektně a vyzdvihnout musím hlavně překlad pozice a úhlu ovladače do hry, od první chvíle jsem neměl problém trefovat nepřátele ani na větší vzdálenosti, což není z mé zkušenosti úplně normální. Kvalitní audio je už jen třešničkou na dortu.

Klik pro zvětšení (Serious Sam VR: The Last Hope - recenze)

Jsem Croateamu za Serious Sam VR: The Last Hope bezmezně vděčný. Kuchtí zde opravdu něco výjimečného a nebýt notně nadsazené ceny Early Access, doporučil bych snad i všemi deseti. VR je a bude ještě pár let prémiovým trhem, kde se platí za hodinu obsahu několikanásobně více (navrch nad tisíc euro za headset a dalších minimálně tisíc za potřebnou mašinu), ale za současnou cenu nedokončeného spin offu si i tak můžete pořídit minimálně dvě podobně kvalitní dokončené tituly. Je to na vás.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Croateam

Klik pro zvětšení (Serious Sam VR: The Last Hope - recenze)

Recenzovaná verze: PC
SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Momentálně celkem drahý špás, v hotovém stavu ale berte všemi deseti!

CGwillWin