recenze
PlayStation VR Worlds

PlayStation VR Worlds - recenze
PlayStation VR Worlds - recenze
07:55, 27.10.2016

Po tom, ako sme vám do poslednej skrutky rozobrali kvality nastupujúcej generácie virtuálnej reality od spoločnosti SONY, sa postupne spoločne prepracujeme k jednotlivým štartovným hrám, ktoré ako už tušíte nesú znaky pôrodných bolestí, čo nie každého presvedčia o kúpe danej periférie. PSVR je bezpochyby kus dobre a rozumne poskladanej techniky a jeho možnosti sa výrobca snaží už na štarte prezentovať aj akousi kolekciou technologických minihier pod názvom PlayStation VR Worlds. Päť špeciálne navrhnutých zážitkov snažiacich sa navodiť virtuálne dobrodružstvo v rôznych formách si teraz v krátkosti zhodnotíme a zosumarizujeme.

VR Worlds je v podstate druhý demo disk predávaný za prehnanú sumu.

Klik pro zvětšení (PlayStation VR Worlds - recenze)

London Heist

Začneme rovno tým najzaujímavejším z tejto špeciálne upečenej VR kolekcie, a to zábavkou menom London Heist. Tá sa stala, čo do PR reklamných spotov, asi najviac preferovanou značkou, keďže do istej miery reprezentuje snahu vývojárov o prenos ľudskej bytosti do adrenalínom vykreslenej situácie, ktorú v bežnom živote našťastie nikdy väčšina z vás nezažije. Počas tridsiatich minút gameplay zážitku sa pekne usadení doma na stoličke s Move ovládačmi v ruke pokúsite prežiť mučenie zo strany plešatého poskoka mafiánov a ešte pri tom zažijete nebezpečnú naháňačku v aute či lúpež vzácneho diamantu. Grafická stránka v spojení so zábavnou interakciou (zapálenie cigary a vyfukovanie dymu je unikátna vec) a podarenými akčnými sekvenciami robí z tohto dema skutočnú porciu kvalitnej ale nanešťastie krátkej zábavy.

Move nefunguje dokonalo tak ako u iných hier.

Klik pro zvětšení (PlayStation VR Worlds - recenze)

Ocean Descent

Z drsného prostredia nasiaknutého strelným prachom a aurou problémov sa presúvame pod morskú hladinu. Ocean Descent je druhou najzaujímavejšou minihrou tejto kolekcie, a to aj napriek faktu, že neoplýva žiadnou interakciou zo strany hráča. Posadíte sa do kovovej klietky a v nej vás v dvoch desať minútových ukážkach spustia až na samotné morské dno. Zažijete príjemný kontakt s obyvateľmi slanej vody, ktorí sa vám s radosťou predvedú rovno pred očami ale rovnako si môžete prežiť drsný zážitok s útokom obrovského žraloka. V kombinácii s kvalitným ozvučením sa skutočne môže zdať, že v tom ste namočení a ako prezentácia vašej novej hračky (PSVR) pred prípadnou zvedavou návštevou je práve Ocean Descent ideálna voľba. Len sedíte a obdivujete bez toho, aby vám prišlo prípadne zle od žalúdka. Pripomínam však, že toto demo je opäť súčasťou platenej hry.

To najchutnejšie je za nami a ideme na chrupavky.

Klik pro zvětšení (PlayStation VR Worlds - recenze)

Scavenger’s Odyssey

Neoprén sa nám pekne suší na vyhriatom radiátore a kolekcia minihier nás presúva do chladného scif-fi vesmíru s generovanými protivníkmi. Na rovinu, tam kde nám z predchádzajúcich dvoch hier nebolo vôbec nič, sa v prípade hrania Scavenger’s Odyssey od prvej minúty dostavia problémy. Autori do hry implementovali schému plného free pohybu a tak sa v akomsi robotovi v tvare pavúka presúvate v 360 stupňovej rovine po vesmírnej stanici vrátane voľného priestoru. Pomocou dvoch zbraní likvidujete nebezpečný hmyz a snažíte sa zachovať hrdinskú tvár počas nepríjemných pocitov, čo hýbu s vaším žalúdkom. Kto by sa odvážil toto demo dohrať do konca, už len aby videl ako je samotný koncept nezábavný a nezaujímavý, tak má u mňa fľašku švédskych kvapiek na tráviaci trakt. Nestojí to vôbec za to, to vám hneď s kľudným svedomím podpíšem.

Kto má problémy s krkom, tak nech nasledujúcu zábavku radšej vynechá.

Klik pro zvětšení (PlayStation VR Worlds - recenze)

Danger Ball

Spomínate si ako prišli na trh s perifériou Kinect všetky tie Xbox 360 hry? Potili sme sa pri tanečných hlúpostiach ako keby každou minútou mal zazvoniť u dverí zástupca jednej z talentových šou západu. Strápňovali sme sa na herných výstavách po boku pôvabných slečien, len aby sme si mohli odniesť zbytočnú fotografiu a kus hanby. Danger Ball pracuje presne na rovnakom princípe tak ako spomínané arkády pre Kinect. Sedíte pred PS kamerou a pomocou pohybu hlavy sa snažíte odraziť letiacu loptu za chrbát protivníka. Ide vlastne o futuristický Pong s pár zábavnými momentami, ktoré však vôbec nereprezentujú samotnú technológiu PSVR, a preto nemôžem toto demo vôbec zradiť pred "útok žraloka" či nebodaj "mafiánsku poviedku" vyššie. Navyše mi pri dlhšom testovaní Danger Ball pekne pohlo so stavcami, keď som sa snažil odraziť falšom vrhnutú loptu a vrazil som hlavou do rohu gauča.

To najhoršie som si nechal na koniec...

Klik pro zvětšení (PlayStation VR Worlds - recenze)

VR Luge

Záverečná bodka našej VR kolekcie sa odohráva v polohe ležiacej, aj keď len v rámci samotného konceptu. Sediac na stoličke ste virtuálne umiestnení na pohyblivú dosku a vrhnutí dolu kopcom cez nebezpečne vyzerajúcu premávku plnú menších či väčších automobilov v pohybe. Vašou jedinou úlohou je pomocou hlavy a jej pohybu nasmerovať dráhu jazdy tak, aby ste nenarážali do neviditeľných stien naokolo, či nebodaj nevleteli pod kolesá vozidiel. Takto na papieri to možno znie celkom zaujímavo, avšak realita je ďaleko pred očakávaním. VR Luge je absolútne nefungujúca arkáda, z ktorej sa vám jednak dvihne žalúdok a potom sa na ňu nedá vôbec pozerať, keďže grafická úroveň ide ruka v ruke s pocitom hrateľnosti, ktorý je na bode mrazu. Toto sa vôbec nepodarilo a zmena by nenastala ani v prípade, že by ste si mohli vyskúšať jazdu bez VR helmy s ovládačom v ruke.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (PlayStation VR Worlds - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 (VR)
PRŮMĚR
50%
CZECHGAMER
Kolekcia, čo sa oplatí kúpiť len v prípade veľkej zľavy

CGwillWin