recenze
Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration

Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze
Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze
09:18, 18.10.2016

Letos je to přesně 20 let od vydání vůbec prvního dílu Tomb Raider. Pamatuji si, jak jsem se před téměř dvaceti lety dostal k tomuto kousku a zanechal ve mně pár vzpomínek. A vzhledem k mým pubertálním létům, jednou z nich byl obdiv k Lařiným vnadám, které byly tehdy snad s každým novým dílem mohutnější (naštěstí poslední díly už vývojáři volí umírněnější proporce – jestli je to dobře nebo ne, nechme raději být). Především si mě vývojáři získali na tehdejší dobu propracovanou hratelností, hezkou grafikou a špetkou té zábavnosti.

A nyní, tedy v roce 2016, čekám netrpělivě (a nejspíše nejsem sám) na to, co už majitelé Xboxu One dostali v loňském roce, nebo PCčkáři letos v lednu. Ano, my vlastnící PlayStation 4 jsme si na příchod nejnovějšího Lařina dobrodružství Rise of the Tomb Raider museli rok počkat kvůli zákulisním hrátkám businessmanů.Za vývojem stojí vývojáři ze studia Cristal Dinamics (i když na port pro PlayStation 4 bylo pověřeno externí studio Nixxes Software) a svůj hlas a tělo propůjčila Laře Croft britská herečka Camilla Luddington. Zmíněná časová prodleva nám však přináší krom standardní hry také veškerý vydaný stahovatelný obsah a pochopitelně něco navíc - v edici nesoucí název Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration.

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Honba za nesmrtelností

Děj Rise of the Tomb Raider navazuje na tři roky starý počin Tomb Raider, jenž byl rebootem této série. Po tom, co Lara zažila na tajemném ostrově Yamatai, se z ní stala ostřílená žena, která se ničeho nebojí. Tato nebojácnost a touha po napravení si neprávem pošramocené reputace ji přivedla na dávné proroctví, které se snažil najít už i její otec, který za to draze zaplatil. S Larou se tedy vydáte najít starověké město Kibetz - na mrazivou Sibiř. Město, které skrývá poklad v podobě nesmrtelnosti. V patách vám však je dobře financovaná organizace Trinity, a proto svádíte boj s žoldáky ale i samotnou nehostinnou přírodou a zvířaty. Nejde jen o akční adventůru v blockbusterovém podání, obsahuje i otevřenější lokace k průzkumu a nezbytný crafting.

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Asi není dál potřeba rozebírat základní příběhovou kampaň, která už byla podrobena kritice (spíše chvále) několikrát. Však se můžete přesvědčit v našich recenzích na Xbox One a PC verzi hry. Jen pár slovy tuto hollywoodskou jízdu ohodnotím. Srovnávání Uncharted a Rise of the Tomb Raider se přímo nabízí, ale každý jde svojí cestou a podmaňuje si hráče jinak. Obě hry patří k tomu hodně dobrému v žánru akčních adventůr, jen Rise of Tomb Raider nabízí místy více volnosti, crafting a orientuje se na survival prvky.

Pokud vám však kampaň rychle utekla, můžete zkusit využít jednoho z příběhových rozšíření – Baba Yaga: The Temple of the Witch, ve kterém půjdete po stopách starodávné čarodějnice, abyste odhalili její tajemství. Nebo se v rozšíření Cold Darkness Awakened vydat do speciálního ruského zařízení, kde unikl virus, který mění lidi v krvežíznivé zombie, a vašim cílem bude nejen přežít ale plnit i speciální úkoly - jako třeba osvobodit vězně, zajistit tři věže apod.

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Boj o přežití!

Jedno z dalších rozšíření, jehož jsme se v průběhu roku dočkali, bylo Endurance. Jde o herní mód orientující se vysloveně na boj o přežití v zasněžené a nehostinné přírodě. Abyste přežili, musíte se občas zahřát u ohně a najíst. Tyto dva elementy si musíte hlídat na každém kroku, a přitom se snažíte najít artefakty v kobkách anebo bojovat s nepřáteli. Abyste však obstáli, musíte si vyrobit nějakou tu pořádnou výbavu, což sebou nese shánění surovin.

Novinkou, kterou se může pyšnit právě příchod Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration, je možnost kooperace v tomto herním módu. Buď můžete s kamarádem anebo využijete možnosti matchmakingu, a zkusíte štěstí při přežití v divočině s někým neznámým. S kámošem je to fajn, protože se v klidu domluvíte a jdete společnou cestou, která vás baví. Trochu horší je to u neznámých přeživších, kteří mnohdy nekomunikují a je to spíše o tom, kdo se komu bude podřizovat. Osobně jsem měl vždy smůlu (až na jednu výjimku), a do kooperace se dostal s hráči, jenž si hráli na hrdiny a sólovali, což mělo za následek brzkou smrt.

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Vítejte u Croftů

Další odměnou za čekání je nový režim Blood Ties, ve kterém se podíváte na panství Croftů. První část je čistě explorativní a občas budete řešit nějakou tu hádanku. V lehce ponuré atmosféře se s Larou snažíte objevit všechna tajemství jejich noblesního domu. Krom toho, musíte najít dokumenty, jež dokazují, že vám toto sídlo náleží, což zvládnete zhruba za hodinku. V druhé části, nesoucí název Lara's Nightmare, průzkum vystřídá čistokrevná akce. Sídlo Croftů napadli zrádní démoni a musíte je všechny pozabíjet, a přitom splnit pár výzev. Tato část je sice vcelku zábavná, ale mnohem víc jsem si užil první část, která mi dala prostor poohlédnout se v architektonicky dobře vytvořeném panství.

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Ale co víc, Cristal Dinamics přináší možnost si tento režim (alespoň první část – fakt neplatí pro příběhovou kampaň či cokoliv jiného) užít na vlastní oči. Aktuálně nejnovější technologický přírůstek Sony na trhu nesoucí název PlayStation VR najde své uplatnění. Vzhledem k faktu, že jednu virtuální realitu v redakci máme, jsme tuto možnost hned vyzkoušeli. A naše pocity? Při nasazení této virtuální reality na hlavu rázem Laru nevidíme z pohledu třetí osoby, ale vnoříme se přímo do jejího těla a zkoumáme panství z pohledu osoby první. Sídlo je najednou nalajnované a my se můžeme pohybovat bodově po těchto připravených cestách (podobně jako třeba ve 3D pohledu v Google maps). A kdykoliv se zastavíme, můžeme se rozhlížet - kdekoliv se nám zamane. Po technické stránce to vypadá hrozně hezky a máte pocit, že jste skutečně Lara u sebe doma. Po dohrání se může naskytnout myšlenka, že jde o vkusně odvedené DLC ukazující možnosti nové technologie.

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Proč hrát vše ještě jednou?

Tuhle otázku si můžete položit po dohrání. A nejspíše si odpovím, že je proč to zopakovat, ale s měsíčním odstupem. Tedy až za necelý měsíc vstoupí na trh vymakanější PlayStation Pro možňující rozlišení 4k. Budete si moci užít mrazivé sibiřské dobrodružství ještě jednou - buď v rozlišení 4k nebo při rozlišení 1080p s frekvencí 60 snímků za vteřinu. Anebo rozlišení 1080p, frekvence 30 snímků za sekundu, ale maximální detaily. Sám jsem zvědav, jaké budou rozdíly v herním zážitku při těchto rozličných možnostech vyobrazení.

No, ale i bez možnosti výběru.. nyní jsem s grafickým provedením maximálně spokojen. Už loni na Xbox One hra patřila k těm, na které se moc hezky dívalo. A tuhle větu mohu říci i nyní, protože doznala i drobného zlepšení rozlišení na 1080p, a jsou upraveny některé detaily. Kdyby takhle vypadaly všechny hry, vůbec bych se nezlobil. Jen by bylo ještě těžší se od hraní odtrhnout.

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Vyplatilo se čekat?

Jestli řešíte dilema, zda nákup Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration odložit na neurčito nebo jej nezakoupit kvůli ročnímu embargu na PlayStation 4, asi budete ochuzení o fajn zážitek. Krom příběhové kampaně dostanete i veškerý stahovatelný obsah, a něco navíc včetně podpory pro nejnovější technologii.

Osobně si myslím, že jde o hodně nabušenou edici, u které strávíte spoustu hodin. Po dohrání příběhu se můžete věnovat buď survival herním módům nebo se můžete podívat k Laře domů (a to i na vlastní oči). A za pár týdnů bude tato hra snad zas o něco hezčí díky 4k rozlišení.Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration - recenze)

Recenzovaná verzia: PS4
SUPER
95%
CZECHGAMER
Celý rok museli majitelé PlayStation 4 čekat na to, co si mohli užívat hráči Xboxů nebo PCčkáři. Sice to bylo nepříjemné, ale i tak to určitě stojí za to. Prostě Lara Croft, jak má být!

CGwillWin