recenze
Manual Samuel

Manual Samuel - recenze
Manual Samuel - recenze
10:00, 11.10.2016

Zamysleli ste sa niekedy nad tým aké náročné by bolo fungovať ako ľudská bytosť bez nejakého automatického pilota, čo za vás tak akosi robí všetko plynule, bez vašej dodatočnej kontroly? Od mala sme sa učili krôčik po krôčiku chodiť a jesť, spať a zájsť si prípadne na toaletu bez toho, aby sme sa pritom ušpinili alebo spadli po hlave do záchodu. Čím starší sme boli, o to viac prirodzené nám prišlo vykonávať základné úkony úplne bez prípravy či nejakého dlhého premýšľania. Stali sa z nás v tomto ohľade akési robotické stroje, čo môžu vykonávať viacero úkonov naraz bez toho, aby si zároveň nemohli popremýšľať nad bytím a zmyslom života. Čo ak by vám však túto vymoženosť ľudstva šmahom ruky niekto odobral a odkázal vás na akúsi formu manuálneho ovládania svojho tela?

Na 24 hodín sa z vás stane plnohodnotná mŕtvola na špagátikoch!

Klik pro zvětšení (Manual Samuel - recenze)

Spoločnosť Perfectly ParaNormal’s prichádza na trh s šialenou adventúrou menom Manual Samuel, ktorá uvedie hráča do kritickej situácie bohatého synáčika, čo sa narodil so striebornou lyžičkou v puse a nikdy nemusel vykonávať žiadnu manuálnu prácu. Krutým osudom mu je však zrážka s nákladným vozidlom a jeho následné uvrhnutie do temnoty krutého pekla. Tu sa náš Sam stretáva so samotnou smrtkou, ktorá je tak trocha divná. Nosí sveter s podivným sloganom na hrudi, na holej lebke má nasadenú čiapku šiltom dozadu a snaží sa spraviť náročný trik na skateboarde. Smrť vidí v našom nešťastnom Samuelovi vzácnu diamantovú dušu a ponúkne mu obchod, aký sa neodmieta. Ak dokáže vydržať celý jeden deň v pozícii plne manuálnej osobnosti, smrtka mu vráti späť život a on môže opäť vkročiť medzi žijúcu populáciu. Ak však zlyhá, poputuje razom rovno do obývacej izby samotného Lucifera, aby mu slúžil do konca večnosti. Samuel bez váhania dvakrát mrkne na znak súhlasu.

Bizarná schéma ovládania robí z tejto hry niečo výnimočné.

Klik pro zvětšení (Manual Samuel - recenze)

Konceptom sa tu bavíme a kreslenej 2D adventúrke s akčnými sekvenciami, ktorú sa budete musieť snažiť ovládať čo najplynulejšie, ak s ňou nechcete stráviť dvojnásobok času. Každá jedna končatina nášho hrdinu je pripevnená k nitke vedúcej priamo do gamepadu vašej konzole. Dať nohu pred nohu môže byť preto oveľa viac náročnejšie než by sa zdalo a tým samotná zábava len začína. Človek potrebuje dýchať, potrebuje mrkať, aby sa mu oči čistili od prachu a potrebuje používať nielen dolné končatiny ale samozrejme aj tie horné. No a teraz si predstavte, že si náš Samuel sadne do auta a bude sa snažiť dostať z domu do práce bez toho, aby po ceste zrazil čo i len jednu nemohúcu a pomalú babičku. Auto má manuálne radenie a tak sa musíte neustále snažiť v zrkadlovom obraze samého seba preradiť rýchlosť cez spojku a pridaním plynu rozbehnúť auto (ako keby som sa učil hrať na bicie). Ak prudko trhnete volantom, Samuelovi odletí hlava a zlomí si krk ako keď niekto šliapne na halúzku. Nemôže zomrieť, ale čím viac takýchto chýb hráč spraví, o to viac ich potom musí čo najrýchlejšie odstrániť, aby bol pripravený vykonávať ďalšiu bežnú činnosť. Nebudem tu chodiť okolo horúcej kaše, ovládať túto adventúrku je šialenejšie než by ste si mysleli.

Kto by mal pocit, že potrebuje pomôcť, môže skúsiť režim kooperácie.

Klik pro zvětšení (Manual Samuel - recenze)

Nikdy som nič podobné nehral, takže mňa každá nová kapitola v hre tiahla a chcel som ju zvládnuť čo najlepšie len čo budem schopný. Bohužiaľ určité momenty sú natoľko náročné na naučenie postupu, že pri nich strávite, tak ako ja, veľa času a možno sa vám potom celý tento nezvyčajný nápad sprotiví (minimálne akčnejšie sekvencie, kde musíte čo najrýchlejšie reagovať tak ako hra diktuje, sú dosť nepríjemné a verím, že pri nich niekto razantne vybuchne). Našťastie to všetko kryje príjemná grafická stránka a art celkovo, ktorý dodáva váhu jednotlivým vtipom, za čo určite môže aj zvuková stopa a hlavne výpravný dabing ústredného hlasu s anglickým akcentom. Uvedomujem si, že ak vám nižšie prezentovaný videozáznam nášho testovania príde bizarne šialený sám o sebe, nemusíte dostať na hru akúkoľvek chuť. Avšak kedy ste naposledy mohli zažiť ten pocit ovládať nejakú ľudskú bytosť v jeho najprimitívnejších základoch? Nanešťastie som narazil na akési pôrodné bolesti hry, ktorá ešte nebola oficiálne vydaná, a tak sa mi v jednej kapitole opakovane stalo, že hra padla do hlavného menu a ja som musel ísť daný úsek pekne od začiatku. Dúfam, že to vývojári čo najrýchlejšie odstránia a konzument už na tento problém nenarazí. Inak je však po technickej stránke všetko v maximálnom poriadku.

Páči sa mi ako je interakcia prepojená s neskoršími rozhodnutiami, ktoré vám môžu pomôcť pri kritických momentoch.

Manual Samuel vám čo do dĺžky hrania nezaberie ani štyri hodinky, avšak ak sa rozhodnete si hrou prejsť cez kooperačný režim, môže sa tento čas zmeniť. V ňom totižto každý jeden úkon Samuela musíte nastaviť na konkrétne tlačidlá u dvoch ovládačov a tu si už viete asi domyslieť aké náročné môže byť ovládanie jednej postavy v hre cez dvoch hráčov. Zábava je však patričnou odmenou a úspešné prejdenie celým príbehom dostatočnou satisfakciou. Komu by záležalo na svojom dokonalom štýle ovládania hlavného hrdinu, môže si následne skúsiť jednotlivé epizódy aj v režime s meraním času a získať tak špeciálne odmeny. Za necelých desať euro je táto arkáda určená pre každého, kto by sa chcel trocha netradične pobaviť a ja som jeden z tých prvých, kto vám ju odporúča všetkými desiatimi. Garantujem vám jedinečný a nevídaný zážitok, posilnený značnou dávkou humoru.

Výpravný dabing pomáha celku ako krásny prvok motivácie vidieť viac.

Klik pro zvětšení (Manual Samuel - recenze)

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Premier

Klik pro zvětšení (Manual Samuel - recenze)

Recenzovaná verzia: PS4
SUPER
90%
CZECHGAMER
Adventúra s prvkami simulácie a šialeným humorom? Do tohto chcete rozhodne investovať!

CGwillWin