recenze
Obliteracers

Obliteracers - recenze
Obliteracers - recenze
08:56, 21.08.2016

Již od prvních screenshotů ze hry Obliteracers, kterou mají na svědomí vývojáři z Varkian Empire, mi bylo jasné, že tento kousek mi vzhledem ke své náplni padne do noty. Okamžitě jsem si vybavil nesčetné skvělé zážitky, kterých se mi dostalo v podání titulů jako Mashed, Micro Machines a to jsem si prostě nemohl nechat ujít.

Klik pro zvětšení (Obliteracers - recenze)

Lokální chaos, ideální stav

Roztomilá kreslená grafika, multiplayerové režimy a spousta powerupů, to vše dělá z Obliteracers hříčku, která podobně smýšlející hráče jako jsem já rozhodně chytne za srdce. Jak jsem již ze začátku zmínil již roky ošlehanou hru Mashed, tak stejně jako v ní hraaje hlavní prim lokální hra více hráčů. Pakliže se ve vaší blízkosti nachází pár týpků či lepších poloviček, kterým hraní není naprosto cizí, nebojte se je oslovit a zapojit do hry. Je totiž nutno říci, že hru si v tomto režimu užijete rozhodně nejvíce. Nechci tím samozřejmě říci, že online stojí za starou bačkoru nebo že si sólisté nevyhrají, ale obě z těchto možností mají určité rezervy a navíc je u nich mnohem větší šance, že vás titul po poměrně krátké době začne nudit.

Klik pro zvětšení (Obliteracers - recenze)

Závoď, střílej, taktizuj

Co se týče herní náplně, ta je ve všech režimech téměř totožná. Zkrátka jde o to, dojet se svým bláznivým vozítkem do cíle na co nejvyšší pozici. To by u závodní hry nebylo nic až tak divného, nicméně v Obliteracers se připravte na to, že mnohem více než váš závodnický sklil bude prověřeny vaše schopnosti taktizovat a bojovat se sbíranými zbraněmi, které dokáží vašim protivníkům řádně zatopit. Jak je u podobných her zvykem, i zde se veškeré "závodění" odehrává na jedné obrazovce, přičemž kamera zabírá vždy (nebo se o to alespoň snaží) střed závodního pole. Jakmile se některé z vozidel dostane mimo obrazovku, tzn. všichni ostatní mu ujedou, poté následuje penalizace. Ta se liší dle zvoleného herního režimu, takže zatímco v některých závodech pro vás vyjetí z obrazovky bude znamenat automaticky konečnou pro dílčí kolo, tak u některých dojde ke zpětnému nahození na trať, samo sebou, že na poslední pozici. Taktika zde hraje také svoji roli. Někdy se zkrátka vyplatí držet se zpátky a nebýt odbouchnut soupeřem, který zrovna sebere rakety naváděné na prvního borce v poli. Body sbíráte také jednotlivými útoky na ostatní závodníky, takže teoreticky nemusíte jednotlivá kola nikdy dokončit na první pozici, a přesto se dá zvítězit. Vezmeme-li v potaz, že maximálně se po jedné obrazovce může prohánět až 16 vozítek, dokážete si zajisté představit, jaký masakr se asi bude konat. Ale o tom tyto hry přece primárně jsou, tudíž na neustálý chaos ve zběsilém tempu si stěžovat rozhodně nelze.

Klik pro zvětšení (Obliteracers - recenze)

Mnoho možností úprav

Zatímco v režimu hry pro jednoho hráče lze zvolit striktně nalajnovanou kariéru v podobě setu závodů, ve kterých vám umístění na bedně odemyká postup k dalším tratím, u lokálního mulťáku je tomu jinak. Zde velice dobře funguje systém modifikátorů, díky kterým si lze závod upravit zcela k obrazu svému. Můžete kupříkladu upravit povrch tak, aby více klouzal a hráči tak museli projevit větší schopnost driftování oproti singl režimu, kde auta či tanky téměř vůbec nekloužou a dokáže je ukočírovat skutečně téměř každý. Případně můžete eliminovat určité zbraně nebo nastavit odrážení vozidel jedno od druhého, čímž si klasický gameplay také pěkně okořeníte.

Klik pro zvětšení (Obliteracers - recenze)

Párty je tu, co si dneska dáme?

Je nutné si uvědomit, na koho primárně tato hra cílí. Rozhodně se jedná o tzv. párty hraní, takže sejde-li se u vás pár kamarádů, které byste rádi mezi popíjením a pojídáním různých pochutin rádi pobavili, Obliteracers bude výbornou volbou. V případě, že si budete chtít jen tak nezávazně sami zazávodit, raději bych volil ve vodách některých z klasických závodních her, jelikož o čistém závodění to tu až tak úplně není. Na druhou stranu, máte-li doma nějaké potomky, kterým ještě série Need for Speed či vážnější kousky jako Project Cars zatím nejsou přímo určeny, nechte je tento kousek vyzkoušet. Jelikož je pro ně úspěchem závod vůbec nějak dokončit, lze očekávat, že se také budou bavit královsky. Inu, a jste-li doma jediný pařan a rád hrajete ve více hráčích online, také se v Obliteracers svým způsobem najdete. Sice zde chybí jakýkoliv prvek motivace proč jezdit neustále další a další závody, na takové to chvilkové vyblbnutí se určitě hra hodí také.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Deck13 Interactive

Klik pro zvětšení (Obliteracers - recenze)

Recenzovaná verze: PS4

DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Obliteracers je povedená party hra, která zabaví především hráče na jedné konzoli, zato královsky. Taktika, zbraně, bláznivá vozidla, to vše tvoří dokonalý mix perfektní šílené záležitosti!

CGwillWin