recenze
Star Ocean: Integrity and Faithlessness

Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze
Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze
08:05, 24.07.2016

Sériu Star Ocean môžeme s kľudným svedomím zavesiť na zlatý klinec žánru Japonských RPG a pre istotu ju ešte prekryť huňatým karmínovým gobelínom, aby sa nám neprášilo na tých päť doteraz vydaných dielov, ktoré sa tradujú už od roku 1996 až dodnes. Slovo tradícia by sa dalo rovnako s úspechom pričleniť práve aj tejto IP z dielne slávnej spoločnosti Square Enix, avšak treba byť obozretný a dvakrát si premyslieť, či sa za ňou náhodou neskrýva niečo skazené v snahe priživiť sa na rokmi overenej značke. U Square Enix by to nebolo nič nové. Stačí sa pozrieť na ich cirkusové kúsky, ktoré predvádza s ešte slávnejšou sériou Final Fantasy. Avšak od firmy tri-Ace, ktorá stála za každým dielom Star Ocean, tak nejak očakávam niečo viac. Práve piaty diel a výsledok ich práce sa nedávno konečne dočkal komplexnej lokalizácie a s podtitulom Integrity and Faithlessness dorazil na PS4, to všetko s trojmesačným meškaním oproti domácemu Japonsku. Oplatí sa do neho investovať drahocenný čas a vaše nemenej vážené financie alebo nastáva doba definitívneho zlomu žánru, ktorý už roky zomiera na smäd po inovácii a originálnych prvkoch? Na to si dáme odpoveď v našej recenzii.

Chcel by som vidieť celkový rozpočet tejto hry, možno by nám to veľa vecí ozrejmilo.

Klik pro zvětšení (Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze)

Ešte než začneme pitvať a ozrejmíme si zopár pre mňa závažných faktov, treba si ujasniť pár vecí. Piaty Star Ocean vznikol v rámci vývoja na staručkú PS3 a následne ho tri-Ace portoval pre PS4 (séria nikdy nebola exkluzívnou značkou pre jeden stroj, avšak jej história už zaznamenala niečo podobné u dielu Blue Sphere pre Game Boy Color). Z tohto pohľadu bolo jasné, že hráči nemôžu očakávať po technickej stránke nejaké grafické orgie prekladané úžasnými efektami či dokonalým svetlom a ostrými hranami na každom predmete. Aj preto sa moje prísne oko dívalo na Star Ocean: Integrity and Faithlessness ako na klasický port, nech už jeho zázemie bolo akokoľvek SONY exkluzívne. Na moje prekvapenie sa aj napriek tomu zdá, že vývojárom sa podaril celkom príjemný prerod na next-gen a priniesli minimálne slušne zvládnuté pozadia, z ktorých jasne vynikne krásne realistické počasie ako mraky na oblohe či zasnežené pahorky hôr. Toto dáva hre slušný atribút atmosféry a vytvára tak spojnicu medzi niečím starým a novým bez toho, aby sa tu niekto snažil dodatočne a nasilu pridávať niečo, čo v hre nikdy nemalo byť, len aby sme dodali dôraz samotnému portu (zažili sme to už u iných značiek a nikdy to nedopadlo dobre). Keď už som začal trocha netradične grafikou, tak ju samozrejme môžeme aj rozvinúť ďalej.

Klik pro zvětšení (Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze)

Animácie postáv, nech už vznikali na PS3 alebo nie, sú aj na jej pomery neskutočne zastaralé. Tu ako keby sa niekto zasekol o desať rokov naspäť a uspokojil sa s tým, že Star Ocean nikdy nemal prepracované pohyby hlavných postáv, a tak prečo sa s tým teraz otravovať. Dáme tam drevených panákov so skrutkovačom v zadku, nech sa kĺžu po zemi ako keby mali na nohách korčule. Presne tento efekt vás napadne pri pohľade na strnulý beh cez čiastočne otvorenú krajinu, ktorá sa bohužiaľ rovnako nemôže pochváliť nejakým prehnane prepracovaným vrstvením detailov a interakcie. Mapa je rozdelená klasicky do niekoľkých ročných období, a teda sneh strieda púšť a tú zase trávnatá plocha či jaskyňa. V každej jednej je veľké a menšie mesto a vašou úlohou je behať hore dole ako splašený zajac a plniť banálne napísané misie. Hnacím motorom pre systém levelovania je tu samozrejme boj, ktorý sa našťastie vyznačuje hojnou porciou kvality a tak môžeme spraviť jasnú bodku za grafikou s vetou, že zo skaly sa krv žmýkať nedá, aj keď v prípade Integrity and Faithlessness je jasne cítiť benevolencia, ktorá panovala pri vývoji jej technickej stránky.

Strom schopností a boje, to je to, čo som vždy na tejto sérii obdivoval.

Klik pro zvětšení (Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze)

Už vieme, že oku sa tu moc radosti nedostane a ak nebudete 24 hodín nehybne čumieť na západ slnka po boku svojej kompánie, nezažijete veľký závan romantiky. Nevadí, dáme teraz nohu vpred do oveľa príjemnejších vôd nového "Hviezdneho oceánu". Riedko obývaná krajina je plná nebezpečných nástrah v podobe súperov, ktorí túžia po vašej krvi. Hra ich automaticky generuje na rôzne oblasti a čím viac EXP bodov chcete nazbierať, o to viac by ste mali prepadnúť fóbii z nekončiacich súbojov. Tie sú už tradične akčného rázu s vopred naprogramovanými útokmi. Každá z postáv môže mať štyri hlavné útoky, o ktorých sile rozhodujete vy. Odomknete nejaký z nich a ten klasicky priradíte na dané tlačidlo (krátke alebo dlhé stlačenie potom určuje poradie). Z tohto si na zadok asi nesadnete ale našťastie je piaty Star Ocean oveľa komplexnejšou záležitosťou a boje sú prirodzené bez rušivých momentov. Okrem EXP bodov a peňazí (nákup zbraní či brnenia je vec jasná) totižto získavate notoricky známe modré krištály, za ktoré naopak môžete otvárať zaujímavé schopnosti a povolania pre všetky svoje postavy (počas boja si môžete medzi nimi dokonca prepínať), ktoré potom rozširujú aj obsah už spomínanej strohej mapy. Chcete loviť ryby? Chcete ťažiť nerastné suroviny? Zbierať bylinky? Variť chutné jedlá? Nič nie je nemožné a čím viac krištáľov do svojej vášne napumpujete, o to väčší prísun surovín vás počas putovania krajinami čaká. Tento aspekt hry milujem a je už dobre známy aj z dielov minulých.

Cítil som sa ako kuchár, čo ráno skoro vstane a ide na trh pre čerstvé suroviny.

Klik pro zvětšení (Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze)

Tak ako sa bojmi automaticky zvyšuje level u vašich útokov, tak sa vylepšovaním povolania otvárajú nové recepty a možné kombinácie predmetov. Fakt, prečo som u tejto hry vydržal, bol podmienený cieľom uvariť každý jeden recept v hre. Vyžadovalo si to v prvom rade farmárčenie krištáľov a potom aj zháňanie všetkých ingrediencií do kuchyne. Bavilo ma to a za to dávam palec hore pre tri-Ace, pretože nebyť toho, asi by sa im moc moje finálne číslo nepozdávalo. Okrem overených postupov sa však piata časť série Star Ocean dočkala aj novinky. Tá je tu zastúpená akýmsi automatickým systémom povolaní, ktoré si hráč odomkne a následne ich priradí k postavám do pevne stanoveného počtu slotov. Charaktery sa počas bojov automaticky riadia povolaním, ktoré im hráč naprogramuje a celé to funguje až na pár detailov úplne bezchybne, takže sa môžete spoľahnúť na to, že budú plniť presne to, čo im nakážete. Predpokladám, že vám nemusím presne opisovať o aké príkazy tu ide. Znalci JRPG či RPG si to vyčítajú automaticky medzi riadkami alebo hodia očko na náš videozáznam nižšie.

JRPG, ktorá je maximálne na 30 hodín? To je rarita!

Klik pro zvětšení (Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze)

To všetko dobré už z mojich prstov padlo cez klávesnicu rovno k vám. Je načase prejsť na všetky tie chrupavky, čo sa budú fanúšikom série Star Ocean prehĺtať s veľkou námahou. Dĺžka hracej doby je v prípade tejto hry veľkým otáznikom. Ak sa chcete venovať všetkým postranným úlohám, tak si v kombinácii s hlavným príbehom nachystajte čas na 25 až 30 hodín, čo je v rámci žánru veľké negatívum. Hry tohto zamerania majú bežne raz takú dlhú dobu, čo asi každý kupujúci aj očakáva. Z môjho pohľadu je ona dĺžka zrkadlom nudného príbehu, ktorý ako keby niekto napísal počas veľkej potreby na toalete tesne pred hlavným mítingom u Square Enix a bolo hotovo. Hráč je nútený sledovať nezmyselné jednanie hlavných postáv v bizarnej koláži a behať z bodu A do bodu B ako poslušná opička bez zjavnej motivácie. Keď už sa potom začne zmrákať na lepšie časy, zrazu je koniec a vám neostane nič iné len pokrútený výraz a nechápavé otázky visiace na perách. Kde spravili súdruhovia z Japonska chybu? Mali tak malý rozpočet, že sa to snažili zakryť fádnymi dejovými zvratmi a dúfali v nejaký zázrak? Toho sa u mňa nedočkajú, ani náhodou.

Klik pro zvětšení (Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze)

Na samotný záver som si nechal posledný kolíček do rakvy. Mávnem rukou nad tým, že kvalitná Japonská RPG by mala mať strhujúci príbeh, po ktorom začne plakať aj uschnutý fikus tam v rohu na balkóne. Ale aby nový diel takto slávnej série, akou Star Ocean jednoznačne je, nemal ani priemerne nápaditý soundtrack? Tak to už je vec hodná červeného poplachu a pokojne vymením žiarovku, ak je to treba. Taktovku režiséra zvuku tu prebral päťdesiatročný Motoi Sakuraba, ktorého prax číta viac hier než ja som kedy otvoril pív a každý druhý názov je ikona svojho žánru. Preto sa opäť vynárajú otázky bez odpovedí a nechápavé výrazy v tvárach hráčov sa len prehlbujú. Ako keby tu niekto cielene chcel, aby séria Star Ocean padla na hubu a zosypala sa za ňou ona tradičná JRPG škola nápadov dávno skamenených a nefunkčných v rámci súčasných štandardov. Ak išlo firme Square Enix presne o toto, a behom pár rokov prídu s novým dielom tejto IP a vybalia na nás zástup originálnych prvkov a prevratných noviniek, som ochotný zobrať svoju nasledujúcu a zároveň poslednú vetu späť. Toto si Star Ocean nezaslúžil ani náhodou!

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Star Ocean: Integrity and Faithlessness - recenze)

Recenzovaná verzia: PS4
PRŮMĚR
50%
CZECHGAMER
Tradícia dostala cementové boty a padá na dno vo fádnom a nudnom spracovaní

CGwillWin