recenze
Dex: Enhanced Edition PS4

Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze
Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze
09:49, 03.07.2016

Dex. Z českých luhů a hájů a na PS4? Odpověď recenzenta na tuto otázku je velice jednoduchá. Sem s tohle hrou a jde se na to.

Češi, jedeme!

Hra Dex od českého studia Dreadlocks slavila vcelku úspěch ve své základní verzi, které pomohl i crowdfundingový server Kickstarter již v roce 2013. Po úspěšné sbírce se nacházela hra docela dlouho v programu Early Access. Během této doby vývojáři pilně pracovali a pilovali titul k obrazu svému. Když hra konečně spatřila světlo světa na platformě PC, setkala se s nejednoznačnými reakcemi hráčů. Nyní, opět po PC, vychází ve vylepšené verzi na konzole současné generace, takže se spolu pojďme podívat na to, jak se konverze povedla a jestli si borci z Dreadlocks zaslouží vaše nelehce vydělané koruny.

2D Deus Ex?

Sluší se říci, že se jedná o RPG hru ve 2D, kterých sice na trhu není zrovna málo, nicméně těch českých bychom na prstech jedné ruky spočítali a ještě bychom i s tímto úkolem mohli mít problém. Co se zasazení týče, cyberpunk je tím hlavním tahákem a obzvláště hráči, kteří mají tento žánr v oblibě, by měli zbystřit. Máte rádi sérii Deus Ex či Mass Effect? Rozhodně čtěte dále. A vy, kterým tato tématika nic neříká, tak také, své si v této hře najde skutečně každý.

Klik pro zvětšení (Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze)

Cherchez la femme

Vžijete se do role Dex, hlavní postavy tohoto počinu. Tato dáma, ač se zpočátku nezdá, může být klíčem k záchraně, jelikož megakorporace vedená plně augmentovanými pohůnky má za cíl pouze jednu věc, a to, podrobit si běžné obyvatelstvo. Co se herní mapy týče, nečekejte rozlohu blížící se moderním open world kousků jako například Zaklínač 3, nicméně i tak je zcela dostatečná. Skládá se z několika sektorů, mezi kterými je možno libovolně rychle cestovat, což značně zamezuje frustraci z neustálého pobíhání a hledání té správné lokace. S tím souvisí i úprava dosti podstatného nedostatku, na který si stěžovali hráči původní verze. Tím byla nemožnost ukládání, která nyní nechybí a hra se tak ukládá vždy při vstupu do zóny.

Klik pro zvětšení (Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze)

Rozhodujeme se sami

Jelikož se jedná o RPG hru, nesmí chybět interakce s okolím. Po herním světě se tak logicky potuluje spousta NPC, které mají rozličné problémy a je jen na vás jak se s nimi popasujete. Můžete si hrát na drsňáka/čku a všechny odpálkovat do příslušných mezí nebo naopak být vstřícný/á a pomáhat kde můžete. Vaše rozhodnutí jsou důležitá a mají vliv na další postup hrou, takže pozor. Nechybí také možnost vylepšení Dex, která se tak může stát skutečně nebezpečnou zbraní. Na svých toulkách proto sbíráte zkušenostní body, které lze za každý splněný level investovat do klíčových vlastností vaší hrdinky. Navíc se po městě potuluje spousta pouličních obchodníků nebo lze navštívit i některý ze zdejších obchodů a váš inventář si rozšířit o spoustu vychytaných gadgetů.

Klik pro zvětšení (Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze)

Implantáty, je to tu

To však není vše. Augmentace je to, oč tu běží po rozkoukání především. Je libo rychlejší ruce, kterými byste sundali své nepřátele či brnění, díky kterému se od vás kulky budou odrážet jak od profíka ze SWAT? Není problém, stačí se příběhem propracovat do určité fáze a pak již nezbývá než šetřit kredity (na které je hra poměrně skoupá) na nákupy vylepšených součástí vašeho polokybernetického těla.

Klik pro zvětšení (Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze)

Ach, ty boje

Jediným závažným problémem je nedostatečně propracovaný soubojový systém. Pravdou je, že si můžete dokoupit mnoho nových úderů, nicméně po většinu času to dopadne tak, že budete mlátit do prázdna a modlit se, abyste tou následující ránou týpka vůbec zasáhli. Toto se autorům zkrátka nepovedlo, nicméně nepřítele lze prakticky vždy, máte-li po ruce vícero plechovek obnovujících zdraví či lékáren, utlouci jedním tlačítkem ovladače, případně ho rozstřílet. Nedostatky soubojů však plně nahrazuje systém hackování, který ve hře simuluje povedená minihra, díky které dokážete i ve zdánlivě ztracené situaci zdatně zamanévrovat, vyrušit kamerové systémy a kanóny a poté v klidu v "reálném" světě zneškodnit své protivníky.

Klik pro zvětšení (Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze)

Hlavní je se nevzdávat!

Mezi klasické problémy RPG her patří to, že do některé lokace není radno vstoupit bez dostatečně vyskillované postavy, čehož si i v Dex užijete dost a dost. Naštěstí vždy existuje nějaký quest, který jste schopni dokončit a získat tak potřebné zkušenosti, nutné pro další postup. Je pravdou, že jsem se nejednou nachytal při hříšné myšlence se hrou skončit, protože jsem zkrátka nevěděl jak dál. Každopádně to jde., takže neházejte flintu do žita. Hraje navíc k dispozici i v češtině, což z ní činí skutečně přístupné RPG pro každého a zakoupit ji bude možno na PS4 i XONE již 8. července. Uvidíme se v kyberprostoru!

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dreadlocks

Klik pro zvětšení (Dex: Enhanced Edition PS4 - recenze)

Recenzovaná verze: PS4

SUPER
90%
CZECHGAMER
Dex je prostě jenom jedna. Všem konzolovým fanouškům RPG lze jenom doporučit!

CGwillWin