recenze
Disney Art Academy

Disney Art Academy - recenze
Disney Art Academy - recenze
15:00, 12.07.2016

Sériou Art Academy by sme sa v rámci herných platforiem od spoločnosti Nintendo mohli zaoberať v oveľa väčšom počte než by vás možno napadlo. Jedná sa v prvom rade o značku, ktorú si vytvorilo samotné Nintendo pre svoje handheldové zázemie v rámci úspechu prvého systému DS, a ktoré dodnes obstálo na trhu s novými a žiadanými pokračovaniami. To najnovšie je o to viac špecifické a originálne, keďže sa vôbec nesústredí svojou ponukou "učiť sa maľovať" v nejakej tradične všeobecnej rovine, ale naopak prichádza s populárnym univerzom sveta Disney. Ten je skutočne bohatý na materiál a predlohy, či už z filmov alebo animovaných seriálov, čím sa samozrejme opäť otvárajú nové možnosti na poli výukového softwaru nielen pre najmenších.

Nakresliť niečo presne podľa šablóny nie je až taká veľká zábava.

Klik pro zvětšení (Disney Art Academy - recenze)

Hra z tvorivého plátna interného štúdia Headstrong Games, ktoré si svoju slávu vytvorilo dnes už kultovou sériou Battalion Wars, nie je ani zďaleka prvým zárezom do série Art Academy s ich rukopisom. Naopak, v ich prípade ide práve o výhradných autorov tejto značky, ktorí sa aktuálne s týmto projektom dostávajú na úctyhodné číslo šesť. Disney Art Academy je exkluzívna hra pre systém Nintendo 3DS, ktorá využíva nielen jeho možnosti dotykovej obrazovky ale aj online funkcie v rámci cesty ako šíriť svoje výtvory ďalej svetom. Základná ponuka je rozdelená do troch bodov. Voľné maľovanie bez akejkoľvek pomoci, ktorá by viedla vaše nešikovné prsty, lekcie kreslenia so všetkým čo k tomu patrí vrátane pár za ucho po tom, čo vylejete čiernu farbu učiteľovi do topánok a v neposlednom rade vaša vlastná galéria, kde inkasujete ťažké milióny predajom svojich diel.

Kto nezvládne namaľovať snehulienku s veľkým zadkom musí vyčistiť všetky štetce terpentínom.

Klik pro zvětšení (Disney Art Academy - recenze)

Vraví sa, že umelci všetkého druhu sú v prvom rade individualisti a v neposlednom alkoholici. Nech už dávate zelenú tej či onej prednosti, v tejto hre sa dokážete zabaviť aj bez toho, aby ste boli schopní obkresliť 5 korún českých o výkres a stiahnuť fľašu ovocného vína. Je to práve vďaka špecifickým lekciám (celkovo ich je presne 40), ktoré vás do detailu naučia ako tvoriť od banálne jednoduchých obrázkov až po prepracované maľby hodné úklonu. Čím menší talent o to väčšie zadosťučinenie po tom ako sa budete hodinku babrať s nejakým infantilným nákresom postavičky z filmu, na ktorom ste boli s deťmi a vo výsledku z toho vypadne neuveriteľný skvost. Pozoroval som to sám na sebe a moje výtvory hodné padajúceho klobúka si môžete prezrieť medzi textom. Nech už dáte túto hru do ruky svojím ratolestiam alebo sa rozhodnete zabaviť na toalete, s prehnane sústredeným výrazom v tvári, garantujem v oboch prípadoch zábavou naplnené doobedie.

Výuka je v hre prepracovaná do najmenšieho detailu a nenecháva priestor pre chyby.

Klik pro zvětšení (Disney Art Academy - recenze)

Musím uznať, že pred prvým spustením Disney Art Academy som nemal nejako prehnané očakávania a jediné načo som sa tešil, bol predpoklad možnosti zhovädiť pár ikonických charakterov z môjho detstva. Určite ste zaznamenali, že sa mi to viac či menej podarilo, avšak samotná zábava pramenila jednak z dobre spracovanej palety možností ako kresliť a tvoriť a potom hlavne z výuky a názorných ukážok ako na vec. Práve tie hodnotím veľkým palcom hore, keďže boli mojím pomocníkom pri dlhých pokusoch o nadčasový obraz. Interface, menu a prehľadnosť pri práci s Disney Art Academy to celé len stavia do príjemnej roviny a jediné čo môžem hre ako absolútne neumelecké črevo vytknúť, je dosť malý počet šablón, a teda predlôh. Za úspešné plnenie lekcií (aj keď hra nepozná či ste niečo vytvorili dobre alebo len do stredu obrazovky napísali niečo neslušné) dostávate odmeny v podobe nových obrázkov do free maľovania, avšak nie je ich podľa mňa dosť. Teda presne povedané dosť na licenciu niečoho tak megalomanského ako je svet Disney.

Spomínate si na Pokémon Art Academy? Tak tu stojíme u rovnakého plátna.

Klik pro zvětšení (Disney Art Academy - recenze)

Projekt je primárne určený na originálne zapojenie detských rúk do tvorivej činnosti, ktorá ich navyše spája s milovaným svetom univerza Pixar a Disney. Z mnou poskladaných viet ste ale určite zacítili potenciál aj pre starého opičiaka s chuťou sa na staré kolená pobaviť s virtuálnou ceruzkou v ruke a preto sú celkové dojmy z hry na pozitívnej vlne a pri písaní recenzie som sa bavil rovnako dobre ako pri jej príprave s hrou. Nie je to práve účel podobných hier? Vyčarovať úsmev na perách? Ak vlastníte handheld Nintendo 3DS a ešte ste nedali na naše odporúčania o kúpe imaginárneho medvedíka v podobe projektuTeddy Together, neváhajte pri výbere darčeku pre vlastné detičky už ani sekundu. Ak majú len štipku tvorivej duše, túto hru si zamilujú aj cez jej slabší obsah a málo možností. Nezabudnite si pustiť náš videoblog nižšie, v ktorom si názorne ukážeme ako sa kopíruje a následne predáva na čiernom trhu Pablo Picasso.

Všetky svoje výplody fantázie si môžete hodiť na sociálne siete, a to vrátane MiiVerse, a naštartovať novú kariéru umelca.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Disney Art Academy - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo 3DS
SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Milé, zábavné, tvorivé

CGwillWin