recenze
Hitman - Episode 2: Sapienza

Hitman - Episode 2: Sapienza
Hitman - Episode 2: Sapienza
07:30, 06.05.2016

Prvá časť nového Hitmana vzbudila hneď po vydaní rozporuplné reakcie. Z môjho pohľadu nie úplne zaslúžene, keďže podstatná časť kritiky sa valila aj na už skôr avizovaný epizodický formát. Je síce pravdou, že ani prológ úplne nepresvedčil, ale keď už nič iné, aspoň naznačil potenciál, ktorý prvá plnohodnotná misia naplno zúročila. Parížska časť sa skrátka vydarila a po mesiaci a pol od jej vydania sme sa konečne dočkali novej epizódy.

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Z Francúzska sa presúvame do Talianska. Presnejšie do malebného prímorského mestečka Sapienza, pričom cieľom je tentokrát bioterorista Silvio Caruso. Okrem toho je potrebné sa postarať aj o jeho dielo v podobe nebezpečného vírusu a zabrániť tomu, aby sa niekedy dostal medzi ľudí. Sekundárnym cieľom je tak Francesa De Santis, ktorá má dostatok skúseností na to, aby nahradila Silvia na pozícii lídra vedeckého tímu. Práca ako stvorená pre agenta 47 môže začať.

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Už Parížska anabáza ma potešila svojou rozlohou a vedzte, že talianska je ešte o niečo väčšia. Napriek tomu by sa ste v nej nemali cítiť stratení ani po vypnutí všetkých ukazovateľov. Stále sa totiž pohybujeme v rámci jednej mapy, pričom každá jej oblasť pôsobí unikátne a zapamätateľne. Vy samozrejme viete, že oba ciele sa pohybujú v oblasti Villy Caruso a samotný vírus sa nachádza niekde v podzemných laboratóriách. Od tohto sa musíte odraziť a je len na vás, koľko príležitostí sa vám podarí odhaliť a či ich dokážete aj adekvátne využiť.

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Moje prvé kroky logicky viedli do ulíc mestečka. Neraz som sa však pristihol, že miesto hľadania príležitostí a odpočúvania ľudí sa len tak kochám okolím. Sapienza nie je len pomerne veľká oblasť, ale aj krásne spracovaná. Nechýba v nej kostol, pláž, či prístav a každá lokalita dýcha osobitou atmosférou. Zaujímavo pôsobí aj rozsiahle podzemie prepájajúce všetky dôležité body v meste. Počítajte každopádne s tým, že bez patričnej výbavy sa dostanete len na niektoré z nich. IO Intractive sa vyhralo s najmenšími detailami a akokoľvek by som chcel kritizovať, v tomto prípade by to bolo zbytočné.

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Čo by som naopak mohol kritizovať je, že umelá inteligencia sa od minula príliš nezlepšila. Stále tak môže dochádzať ku kurióznym situáciám, pričom uvediem len jeden príklad za všetky - skúste sa vyzbrojiť sniperskou puškou a rýchlo vbehnúť do stráženej vily. Bodyguardi vás okamžite zaregistrujú, lenže kým pochopia, čo sa deje a označia vás za priamu hrozbu, môžete byť dávno ukrytí pred ich zrakmi. Ďalší postup vám to síce sťaží, ale ak ste dostatočne rýchli, môžete sa takto dostať bližšie k cieľu bez priameho ohrozenia života. Beriem, že nasimulovať realistické správanie postáv v tak rozľahlom prostredí asi nie je úplne jednoduché, ale predsa... Avšak pokiaľ vám to zásadne neprekážalo v predošlých Hitmanoch, nie je dôvod, aby sa cez to nepreniesli. V budúcnosti sa to asi taktiež nezmení.

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Alfa a omega celej hry našťastie stále funguje na jednotku. Nemôžete počítať s tým, že sa po zuby vyzbrojíte a vyriešite úlohu komando štýlom. Púšťať sa s niekým na férovku znamená koledovať si o svoje zdravie. Je pekný deň, ulice sú plné ľudí a aj vo vile narazíte na každom rohu na potenciálnu komplikáciu. Žiadne prezlečenie vám nezaručí bezproblémový priechod a musíte byť neustále v strehu. Spôsoby likvidácií i tentokrát stoja za to. Čo takto presvedčiť úbohého Silvia, že jeho nebohá matka nie je tak úplne mŕtva? Nie, nebudem vás pripravovať o zážitok a rozpisovať ich dopodrobna. Ručím vám, že si na svoje určite prídete.

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Dokončenie základného obsahu mi zabralo niečo cez dve hodiny času. Nikam som sa vyložene neponáhľal, plnil príležitosti a striehol na vhodné momenty. Uložené pozície som nahrával skôr ku koncu, predtým som sa spoliehal výhradne na autosave. Samotné loadingy sú možno až príliš dlhé, ale osobne mi to až tak neprekážalo. Znovuhrateľnosť je každopádne vysoká, tak ako v minulej epizóde. Plnenie kontraktov vás pritom môže teoreticky zabaviť aj na mesiac.

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Najväčším problémom PC verzie bude asi z pohľadu viacerých nie úplne vyladená technická stránka. Sťažnosti na optimalizáciu nie sú zriedkavé, samému mi hra viackrát spadla a to aj po aplikovaní dodatočného patchu. Objavujú sa ohlasy, že v tomto prípade je lepšie počkať si na neskôr. Do istej miery s tým súhlasím a tak trochu vám závidím. My recenzenti to šťastie nemáme.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Hitman - Episode 2: Sapienza)

Recenzovaná verzia: PC
SUPER
90%
CZECHGAMER
Sapienza ponúka ešte väčšiu mapu, ešte zábavnejšiu hrateľnosť, čím dokáže vyvažovať aj niektoré nedostatky. Ja som bol ešte spokojnejší ako minule a chcem viac.

CGwillWin