recenze
Unepic

Unepic - recenze
Unepic - recenze
07:30, 26.04.2016

Dnes se spolu podíváme na 2D RPG záležitost v retro grafice se vskutku epickým názvem - Unepic. Již od prvního spuštění jsem tušil, že se na moji hlavu snesl úkol zhostit se recenze titulu, který rozhodně stojí za pozornost.

Klik pro zvětšení (Unepic - recenze)

Vzpomínky na "dračák"

Na počátku všeho jste svědky pivní párty, na které banda přátel vysedává nad stolním RPG. Když se jde jeden z hráčů, Daniel, vymočit, bohužel vypadne proud. Jakmile se mu podaří znovu rozsvítit, zjistí, že již rozhodně není na toaletě, nýbrž na tajemném hradě. Namísto stresu z neočekávané situace je však nadmíru v pohodě a hodlá si toto reálné dobrodružství užít se vším všudy. A zde celá pouť Vašeho hlavního hrdiny začíná.

Klik pro zvětšení (Unepic - recenze)

Budiž světlo!

Hlavním elementem ve hře je bezesporu oheň. Jelikož má váš hlavní hrdina k dispozici zapalovač, je schopen rozsvěcet rozličné fakule, zapalovat kahany, olejové lampy a další zdroje světla podle toho, v jaké lokaci se zrovna nacházíte. Za úspěšné rozsvícení jste také patřičně odměňováni i případnými trofejemi, takže se rozhodně vyplatí nic nepřehlédnout.

Na začátku putování se setkáte s ghoulem jménem Zera, který se naneštěstí rozhodne vstoupit do vašeho těla, ze kterého pro něj bohužel nevede cesta ven. Jediným způsobem, jak se Zera může z Daniela dostat, je Danielova smrt. Proto se jej vnitřním hlasem snaží velice často nalákat do různých pastí, takže pozor na každý váš krok.

Klik pro zvětšení (Unepic - recenze)

Bitka na každém kroku

Váš hrdina může disponovat poměrně rozsáhlým arzenálem zbraní. Lze volit mezi meči, palcáty, sekyrami či luky s různými statistikami a bonusy. Tyto využijete v soubojích s mnoha nepřáteli od mravenců a pavouků přes zástupy naštvaných panáků až po magická zvířata. Souboje jsou v pozdějších fázích hry okořeněny i magií, takže na své si zde přijde skutečně každý fanoušek RPG her. Samotný soubojový systém je vcelku jednoduchý, vystačíte si se dvěma akčními tlačítky, případně kombinací se zadními triggery PS ovladače. V případě soubojů s bossy je poté nutné zvolit i správnou strategii, takže narozdíl od bitek s běžnými nepřáteli se nejednou zapotíte. Nicméně, co by to bylo za hru, kterou byste prošli snadno jako nůž máslem? Každý poražený boss tak přináší pocit uspokojení a často také instantní skok o jeden level výše.

Klik pro zvětšení (Unepic - recenze)

Levelovat se vyplácí

Co se samotného hraní týče, tato hra ničím extra nepřekvapí. RPG principy však využívá dokonale, tudíž levelujete svoji postavu, abyste mohli využívat silnější vybavení a zbraně. U zbraní, vzhledem k systému úrovní, doporučuji zaměřit se na jeden typ zbraně nablízko a jeden na dálku, jelikož nikdy nevíte, na koho v tajemném prostředí narazíte. Kromě bodů zbraní rozdělujete také ty klasické, které vyprofilují vaši postavu jako dokonalého válečníka či třeba mága s ničivými schopnostmi. Herní principy zkrátka fungují na výbornou a vždy jsem se těšil, co nový level přinese.

Klik pro zvětšení (Unepic - recenze)

Na zpracování nehledět!

Titul Unepic lze doporučit všem, kterým nevadí stylizované retro grafické zpracování, ale prim u nich hraje hratelnost sama. Celý systém je skvěle propojen a tak musí hráč pečlivě zvažovat každý krok v postupu hrou. I přes počáteční lehkou dezorientaci díky pixelovatému hrdinovi, kterého lze stěží na obrazovce vidět si lze na vizuál lehce zvyknout a kdyby bylo nejhůře, je tu tlačítko pro přiblížení. Sice poté nevidíte půlku herní obrazovky, ale tato funkce má i přesto něco do sebe. Chcete-li se výtečně bavit cca 20 hodin, skočte po Unepic, ať už ve verzi pro PS4 či PS Vita. Hra podporuje jak Cross buy, tak i Cross save, díky kterému můžete zůstat ve hře, ať už hrajete na kterékoliv z těchto platforem.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Plan of Attack

Klik pro zvětšení (Unepic - recenze)

Recenzovaná verze: PS4

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Velice povedená RPG retro záležitost, která chytne a jen tak nepustí. Na pohled jednoduchá, přesto komplexní hra, která potěší srdce nejednoho fanouška žánru.“

CGwillWin