recenze
Hyrule Warriors Legends

Hyrule Warriors Legends - recenze
Hyrule Warriors Legends - recenze
15:00, 21.03.2016

Keď sa v roku 2014 dostala na trh, exkluzívne pre Nintendo WiiU, pôvodná verzia menom Hyrule Warriors, nie každý milovník univerza The Legend of Zelda skákal do stropu s úsmevom na tvári. Jednak podivné spojenie rýdzo akčných projektov firmy Koei Tecmo, ktoré poznáme ako sériu Dynasty Warriors, nebudilo dojem navodenia atmosféry ako z klasickej Zelda hry, no a potom žáner hack-and-slash nie je jednoducho to, čo očakávate od túžobného výletu do sveta Hyrule. Aj napriek tejto počiatočnej skepse a nedôveryhodnosti sa projektu dostala dostatočná pozornosť, o čom svedčia aj predajné čísla (cez jeden milión kusov predaných celosvetovo), a v mene dobrého slova zo strany kritikov si projekt Hyrule Warriors vydobyl úctu nielen od HC fanúšikov univerza Zelda ale aj od zarytých hráčov Dynasty Warriors. Nintendo sa teda rozhodlo, že prenesie túto kooperáciu z domácej konzole na svoj handheld, a práve tento týždeň sa preto oficiálne dostáva do predaja akýsi prenosný port s názvom Hyrule Warriors Legends pre systém New Nintendo 3DS.

Hru si naplno užijete len na najnovšej verzii 3DS-ka, aj keď na technickej stránke to veľmi poznať nie je. Verzia pre staršie 3DS je framerate hororom.

Klik pro zvětšení (Hyrule Warriors Legends - recenze)

Je to tak. Ak nie ste vlastníkom konzolky New 3DS, nebudete schopní si tento port zahrať bez pohoršenia nad už tak slabou technickou stránkou a ovládaním. Môže zato jednak vyšší výkon tohto handheldu voči starším verziám a v neposlednej rade samozrejme aj takzvaný C-stick, čo je v podstate druhý analóg v rámci ovládania. Nedá mi to a musím pripomenúť, že od vydania poslednej reedície 3DS je toto len druhá hra, ktorá podporuje práve tento prídavný prvok k ovládaniu, a teda došlo na moje prorocké slová, že samotný dôvod ku kúpe New 3DS nebude až tak horúcou záležitosťou, ako to Nintendo deklarovalo pri jeho prezentáciách. Odbočili sme však do slepej a nekonečnej uličky s popisným názvom "Politika Japonskej firmy", takže sa radšej vráťme ku hre ako takej. Hyrule Warriors Legends je v základe totožným produktom čo do obsahu vydaného dodnes na Nintendo WiiU, a to vrátane všetkých DLC balíčkov, kostýmov a čiastkových expanzií. Okrem tohto faktu si však kúpou podtitulu Legends beriete so sebou v rámci takmer definitívnej edície aj porciu nového jedla. To je zastúpené jednak prelomovou postavou v univerze The Legend of Zelda, ktorá nesie meno Linkle (ide o ženský protiklad samotného Linka) a historicky prvým Season Pass-om do nejakej hry z produkcie Nintenda.

Teraz si už Linka možno nikto nepopletie so ženou... Možno...

Klik pro zvětšení (Hyrule Warriors Legends - recenze)

Je teda asi pravdepodobné, že Link už nebude mylne interpretovaný ako zástupca nežného pohlavia, keďže dostal od svojich stvoriteľov ženský protiklad. Oveľa zaujímavejšie ale pôsobí práve prítomnosť Season Passu, ktorý do hry prináša prístup k štyrom unikátnym DLC balíčkom. Nintendo ponúka jeho kúpou možnosť prenášať tento obsah z 3DS verzie do WiiU verzie, čím samozrejme jemne tlačí marketingom na milovníkov prvej verzie Hyrule Warriors, ale zároveň si pod sebou piluje konár prikláňaním sa k zavedeným trendom konkurencie. Tak či onak, verzia pre 3DS je obohatená nielen o nový charakter (ďalšou v poradí bude známa Medli z The Legend of Zelda: Wind Waker), ale aj o kostýmy a akčné útoky, ktoré sa do predchádzajúcej verzie nedostali. Dosť bolo ale tejto technickej omáčky okolo a poďme si zhrnúť, čo to vlastne vzniklo spojením dvoch zdanlivo nezlučiteľných kuchýň. Príbeh hry je zasadený do udalosti okolo rozvrátenia času a priestoru, čo má za následok podlý čin čarodeja menom Cia. Na nápravu a záchranu celého kráľovstva Hyrule je povolaný team v zložení: Link, Impa, Sheik a čarodejka Lana.

WiiU vs New3DS = budete v miernom šoku

Klik pro zvětšení (Hyrule Warriors Legends - recenze)

Dej naznačený o pár viet vyššie sa samozrejme drží obsahu, ktorý v pôvodnej verzii nenájdete. Podtitulom Legends si tak budete môcť vo štvorici (pokojne v rámci online kooperácie) prejsť v celku originálny príbeh, avšak zabalený do striktne akčného konceptu na štýl hack-and-slash. Do cesty sa vám budú vrhať hordy nepriateľov a vašou jedinou úlohou bude ich čo najefektívnejšia eliminácia s minimom inkasovaných úderov. Medzi ďalšiu novinku v tejto reedícii, a z môjho pohľadu asi najväčšiu prídavnú hodnotu, musíme zaradiť takzvaný režim My Fairy. Počas klasického hrania Adventure konceptu budete stretávať rôzne druhy víl a následne si ich trénovať pre boj. Aj keď to tak možno na prvé čítanie nevyzerá, toto menšie spestrenie je prepracované s maximálnym citom pre detail. Víly môžete obliekať a živiť stravou. To všetko v snahe získať si ich náklonnosť a následne sa vám naskytne počas boja príležitosť ich do neho aktívne zapojiť a zvrátiť výsledok súbojov na svoju stranu. Aby sa Nintendo nezaprelo, ako notorický milovník sociálnych prepojení u handheldu 3DS, tak ponúka hráčom možnosť si svoje vytrénované víly hodiť na trh a ponúkať ich ako pomoc pre svoj friend list. Jedno prenajatie takéhoto pomocníka je potom funkčné celý jeden deň.

Aj keď z hry doslova strieka masívny obsah, na mňa to všetko pôsobilo strojene a prehnane.

Klik pro zvětšení (Hyrule Warriors Legends - recenze)

Kto je vlastníkom pôvodnej verzie pre WiiU a prvýkrát zapne tento port pre 3DS, bude v miernom šoku. Znateľný pokles grafickej stránky sa logicky musel očakávať, ale v tomto prípade je takzvaný downgrade skutočne razantný. Od detailu charakterov až po strohé pozadia s minimom interakcie môžeme hovoriť o maximálne orezanej hre v snahe priniesť čo najväčšiu porciu obsahu na úkor vizuálnej stránky. Pre niekoho môže toto znamenať krok správnym smerom, s čím by som z časti mohol aj ja súhlasiť, to by ale na mňa to množstvo zbraní a predmetov, ktoré sa rútia z každej strany, nemohlo pôsobiť tak prehnane a pre-kombinovane. Hra v podstate nedisponuje žiadnym 3D efektom, ak sa nebudeme hádať za jemne zapustený text a pár textúr v pozadí. V tomto smere je Hyrule Warriors Legends obyčajnou akčnou hrou, ktorá by bez značky Zelda znamenala naozaj málo a bohužiaľ, ja osobne nevidím dôvod, prečo kupovať niečo znova (ak to vlastníte na WiiU) len pre pár postáv a nejaký ten režim naviac. Z jednej časti asi neholdujem až do takej miery týmto fúziám medzi sériami, ale stále musím pripustiť zábavný potenciál Hyrule Warriors voči kooperácii. Kto by chcel tento projekt hrať striktne v singl režime, musí sa nachystať na masívnu porciu nudy a neustáleho prepínania medzi charaktermi počas boja. Môj nepresvedčivý dojem z hrania potom nezachraňuje ani príjemná hudobná stopa, ktorá kombinuje jednak univerzum Zelda série či Dynasty Warriors.

Klik pro zvětšení (Hyrule Warriors Legends - recenze)

Ku konečnému číslu som dospel v rámci kvality niekoľkých nápadov, ktoré však obsahuje už pôvodná verzia. Aby som však bol maximálne férový a s ohľadom na prídavné expanzie, obsah Hyrule Warriors Legends by si nezaslúžil klesnúť pod zelené čísla, čo ostatne dokazuje popularita tohto dua univerzí, na ktorých táto hra vznikla. Animácie špeciálnych útokov sú v niektorých bodoch skutočne zaujímavo a originálne spracované, o čom sa môžete presvedčiť na obrázkoch vyššie. Pre milovníkov kooperácie sa preto tento guláš môže pokojne stať modlou a chutným jedlom tak, ako pre iného naopak pravým peklom.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Hyrule Warriors Legends - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo 3DS
DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Kupujte len v prípade, ak ste nehrali WiiU verziu.

CGwillWin