recenze
Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight

Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight - recenze
Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight - recenze
07:50, 02.03.2016

Na začiatok našej recenzie si musíme vyložiť tie správne karty na stôl tak, aby na ne každý videl a chápal ich význam, čím v konečnom dôsledku aj pochopil ako som dospel k záverečnému hodnoteniu. Je to niečo ako ten film s tým pánom, čo konečne získal toho zlatého Oskara, a je teda reč o vracaní sa do minulosti, aby sme mohli žiť v prítomnosti. Vraciame sa konkrétne do roku 2007, kedy spoločnosť Atlus vydala prvú časť série Etrian Odyssey exkluzívne na už vtedy úspešný handheld Nintendo DS. Koncepčne išlo o mix klasickej ťahovej RPG hry s takzvaným "dungeon crawler" štýlom, ktorý by sa asi najlepšie dal popísať ako putovanie 3D labyrintom z prvej osoby bez možnosti pohnúť krkom. Hra slávila úspech, a to nie vďaka svojmu konceptu, ale plnému využitiu duálnych obrazoviek prenosnej konzole DS, zvlášť tej, kde sa hráč aktívne mohol podieľať na tvorbe unikátnych máp počas hrania.

3DS prináša do druhej časti kopu nového obsahu.

Klik pro zvětšení (Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight - recenze)

Nie žeby priamo mohol, on totižto pri skúmaní jednotlivých dungeonov musel defacto zakresľovať každý svoj krok a vytvárať tak komplexné mapy, ktoré následne slúžili ako návod na úspešné dokončenie kapitol. Niekde medzi tým sa samozrejme odohrávali ony ťahové súboje s pôvabnou kreslenou grafikou a jemne japonským artom, ktoré tak, ako koncept tvorenia máp, uzatvárali originalitu tejto novej IP. Úspech sa meria vydaním viac než len jednej časti a tak po prvom Etrian Odyssey nasledovala dvojka s podtitulom Heroes of Lagaard pre identický hrací systém, a teda DS. Práve tá sa nedávno dostala von ako remake pod názvom Etrian Odyssey Untold 2: The Fafnir Knight pre Nintendo 3DS a jedná sa v podstate o pokračovanie Etrian Odyssey Untold: The Millennium Girl, čo je naopak port jednotky z roku 2007, o ktorom som tak básnil v predchádzajúcom odseku. Takže, kto prečítal text až sem a nepochopil o čom je reč, odporúčam začať pekne od začiatku, zatiaľ čo ostatní môžu spolu so mnou prejsť na opis samotnej hry.

Nová verzia implementuje lepšie ovládanie kamery, ktorá je po novom flexibilná.

Klik pro zvětšení (Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight - recenze)

Atlus v súčasnosti síce pripravuje piatu časť tejto IP ale tá stále nemá dátum vydania a tak nás zásobuje aspoň akýmisi interaktívnymi rekapituláciami, ktoré by sa dali označiť viac či menej za zbytočné. Kto ale nemal ešte šancu skúsiť podobný žáner alebo staršie diely, určite môže aj v tomto nájsť svoj potencionálny zdroj požierača času. Jedná sa totižto o poctivú old-school RPG, ktorá vám zaberie bez nadsádzky od 50 až po 100 hodín čistého času. Hlavná náplň ostáva teda razantne zameraná na plnenie rôznych úloh počas skúmania podzemí, kde vás čakajú jednak rôzne sorty nepriateľov ale hlavne detailné pátranie po každom kúsku zeme, ktorý je nutné zaznamenať do vašej mapy. K dispozícii je vám desiatka možností ako značiť, opisovať a dotvárať výsledný produkt, ktorý sa črtá pomocou dotykového pera vo vašich rukách. Do boja v rámci ťahovej RPG potom vyrážate v niekoľkočlenných skupinách, ktoré čítajú rôznych druhov hrdinov. Každý z nich disponuje vlastným vývojovým stromom, kde im postupne prideľujete nové body skúseností a samozrejme aj meníte výbavu od zbraní až po brnenie či magické predmety. V hre je niekoľko stupňov obtiažnosti, ktoré môžu natiahnuť hraciu dobu ale aj ju skrátiť.

Človek s prehnaným zmyslom pre detail môže počas hrania zažiť sexuálne uspokojenie.

Klik pro zvětšení (Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight - recenze)

Komplexnosť hry je na vysokej úrovni. Rozhovory, ktoré síce nemajú priamy dopad na vývoj dejovej linky (tá je mimochodom pomerne slušne napísaná, aj keď sa nejedná o nič prevratné) sú z väčšej časti vtipné a inteligentne podané s častou dávkou infantilnosti, čo sa ale dá prežiť. Najväčším nepriateľom celej hry je stereotyp, ktorý sa môže dostaviť zvlášť u opakovaného prechádzania lokácií, ktoré ste už predtým absolvovali. Niekedy sa totižto stane, že máte mapu kompletne hotovú a chcete ukončiť misiu, ale hra vám oznámi, že stále chýba zopár detailov, ktoré nutne musia byť na mape zakreslené. A tak sa vraciate späť a znova bojujete, aby ste sa dostali tam, kde už ste vlastne raz boli a objavili niečo, čo vám ušlo (pri vyššej obtiažnosti to môže byť doslova smrteľné). Je to zradné. Netvrdím, že vytvárať mapy nemusí byť zábava, ale niekedy to hra s tou detailnosťou pomerne preháňa a tu môže nastať úpadok dobrého pocitu z hrania. Tak či onak je Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight slušnou variáciou na návrat originálneho konceptu, ktorý kedysi žiaril exkluzívne pre DS a dnes sa chce pripomenúť ako stála súčasť aktuálnej generácie handheldov od Nintenda. Kto ešte nemal šancu hrať nejakú staršiu časť, tak práve dvojka, bez ohľadu na príbeh, je určite tou správnou voľbou.

Stovky zbraní, brnení, čarovných predmetov...

Klik pro zvětšení (Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight - recenze)

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti NIS America, Inc.

Klik pro zvětšení (Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo 3DS

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Aj keď séria stagnuje, stále má čo povedať aj novým hráčom.

CGwillWin