recenze
Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker

Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze
Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze
09:00, 18.01.2016

Séria Megami Tensei je z väčšieho odstupu viac ako obsiahla. Jej korene sú zapustené do rôznych značiek ako je napríklad, v Japonsku nesmierne populárna, Persona a čím hlbšie by ste pátrali archívom produkcie firmy Atlus, o to viac spin-off častí z tejto IP by vám padlo do oka. Tou najpodstatnejšou pre našu aktuálnu recenziu je projekt Devil Survivor a zvlášť jeho druhá časť, ktorá sa exkluzívne pre handheld Nintendo 3DS dostala na trh koncom minulého roka. Aby sme zachovali ducha úplnosti a ešte viac vás poplietli, tak samotné duo Shin Megami Tensei: Devil Survivor 1 a 2 sa v originále dostalo von ešte na minulú generáciu prenosných zariadení od Nintenda, a teda na pôvodné DS, a práve Devil Survivor 2 na 3DS je plnohodnotným portom so značnou porciou pridaného materiálu a bonusov. Nielen tie si prejdeme spoločne v nasledujúcich riadkoch.

Prehnané množstvo textu v úvode hry vás môže odradiť od originálneho boja v neskoršej fáze.

Klik pro zvětšení (Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze)

Príbeh je rozdelený do niekoľkých oblastí Japonska, ktoré sú pod silným útlakom temných démonov. Partia mladíkov v čele s hrdinom, ktorého vám hra umožní pomenovať podľa vašej maličkosti, sa po najatí japonskou vládou má postarať o odliv zla z najviac postihnutých kútov krajiny a tu nastávajú prvé kroky vás, jedinej spásy sveta tak ako ho poznáte. Celý úvod deja sa striktne sústredí, možno až prehnane, na načrtnutie samotnej prekérnej situácie, čo so sebou prináša kvantum textu hodeného rovno na hlavu vás hráčov. Hra je v podstate v čistom 2D koncepte, kde sa na spodnej obrazovke 3DS-ka prezentujú krásne animované obrázky a rozprávajú sa v statickom zábere s možnosťou interaktívneho výberu odpovedí a otázok. Ten nemá nijaké zásadné dopady na vývoj deja, ale je jediným prvkom, ktorý núti hráča nezaspať počas prvej hodiny hrania. Chápem, že sa autori snažili o vytvorenie tej ideálnej linky medzi drámou a humorom, ale často je to množstvo písmeniek dosť neadekvátne celkovému konceptu hry. Ten je totiž klasifikovaný ako ťahová RPG a hra tak, bohužiaľ, hlavne pri štarte vôbec nepôsobí.

Boje sú najväčšou pýchou hry, hneď po RPG prvkoch.

Klik pro zvětšení (Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze)

Keď už konečne budete môcť poskladať svoj prvý team a vyraziť von na lov démonov, razom odpustíte hre všetko, čo vás s ňou sprevádzalo od jej začiatkov. Chápem, že sa pri pohľade na obrázok vyššie pýtate, či ide skutočne o hru na systém 3DS, ale pripomínam vám, že sa jedná o port hry z DS, a teda technická stránka pri pohybe mapou nenaplňuje súčasný štandard exkluzívnych projektov pre tento handheld. To ale nijako nevadí. Hra je z 90% poskladaná ako kaleidoskop pôsobivých animácií, ktoré sprevádza kvalitný dabing a uspokojivá zvuková kulisa. Boje prebiehajú na miliónkrát videnej šachovnici, a teda ťahoch hráčov a protihráčov. Tento systém nevyžaduje od vás nejaké taktizovanie na vysokej úrovni a je skôr medzičlánkom pre boj a určenie s kým si váš hrdina má pomerať silu svojich démonov. Presne tak. Každý jeden člen vášho teamu si môže do súbojov zobrať hneď dvojicu ulovených démonov, ktorí sú logicky rôzneho druhu a disponujú odlišnými schopnosťami. Ako ich veliteľ ich môžete medzi sebou krížiť a vytvárať tak unikátne druhy, ktoré sa rovnako dajú zadovážiť cez špeciálny aukčný dom za sumu virtuálnej meny.

Klik pro zvětšení (Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze)

Hra na rozdiel od DS verzie prináša pre tento port možnosť už pred začiatkom si zvoliť odlišnú dejovú linku, ktorá vás zoberie na takmer šesťdesiat hodín do náročných súbojov, kde sa musí tvrdo zbierať každý EXP bod a trénovať vo free súbojoch, aby ste boli schopní poraziť tých najsilnejších v hre. Tento režim je určený práve pre tých, ktorý poznajú originál a nechceli si nechať utiecť návrat ich milovanej hry. Čaro Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2: Record Breaker je jednoznačne v boji. Bez poriadnej taktiky sa nedokážete dostať ďalej než cez prvých pár kapitol a čím viac hodín máte v hre nahratých, o to viac komplikovanejšie sú prípravy pred súbojmi. Vaši démoni potrebujú často meniť útoky a uprednostnenie ich elementov môže znamenať rýchly koniec súperov a naopak. 3DS ponúka špeciálne misie stiahnuté cez eShop, ktoré sú samozrejme odstupňované svojou náročnosťou a aj keď za väčšinu chce Atlus nejakú tú zlatku, nájde sa aj dosť balíčkov prístupných úplne zadarmo, čo je rozhodne pozitívna vec pre hru samotnú. Kto sa nezdráha vybrať z vrecka peňaženku, môže v hre nechať pokojne aj dvojnásobok spomínaného času.

Klik pro zvětšení (Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze)

Na záver som si nechal netradične trocha priestor pre technickú stránku. Aj keď je projekt portom na 3DS, tak 3D efekt v tejto hre defacto vôbec nie je. Rovnako interakcia pre dotykové pero neexistuje a to aj napriek tomu, že sa všetka akcia odohráva často na spodnej obrazovke a hráč už intuitívne pri ťahovej RPG hre vyťahuje pero z konzolky, len aby si zjednodušil a urýchlil otravné prepínanie cez smerový kríž, zbytočne. Nie, nič také sa bohužiaľ nekoná a tak musím vývojárov pokárať hlavne za nevyužitý potenciál prerodu inak kvalitnej ťahovej akcie, ktorej súboje spôsobujú návyk a kradnú čas jedna radosť. Hore som sa krátko pochvalne obrátil na dabing, ktorý síce nie je úplný a týka sa len hlavných dialógov v hre, ale rovnako sa podieľa na vyššej výslednej známke než by tomu bolo v opačnom prípade. Ak sa budeme baviť o hrateľnosti, tak je Devil Survivor 2: Record Breaker jednoznačne tým lepším z priemeru, ktorý nájdete vo vysokom počte titulov knižnice hier na Nintendo 3DS. Avšak všetko ostatné si už so sebou nesie zub času konzole DS a autori sa evidentne nechceli, ani nepokúsili o jeho vytrhnutie či aspoň kozmetické zakrytie.

Klik pro zvětšení (Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze)

Kto nikdy nehral ani jednu časť tejto IP, a vlastní systém 3DS, by sa ako prípadný milovník ťahových RPG hier mal pridať do rodiny vlastníkov tejto. Pre ostatných je to už, ako ja rád s obľubou píšem, vec pocitov a dojmov, napríklad z nášho video blogu nižšie.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti NIS America, Inc.

Klik pro zvětšení (Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 - Record Breaker - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo 3DS
DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Aj cez mizerný port je táto hra stále výzvou v rámci žánru ťahových RPG zo starej školy.

CGwillWin