recenze
Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence

Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze
Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze
08:00, 12.12.2015

Séria Nobunaga's Ambition od spoločnosti Koei Tecmo tu s nami operuje už od roku 1983 a teda je staršia než ja, čo už je určitá cifra. Svoj debut v rámci žánru ťahových stratégií zaznamenala na stolné počítače a dodnes bolo z jej názvu vyprodukovaných štrnásť častí. Práve tá aktuálna, s podtitulom Sphere of Influence, si našla cestu aj na next-gen konzole, či presnejšie povedané konzolu, ktorú poznáte pod skratkou PS4 a naša stránka si nemohla nechať utiecť príležitosť zasiahnuť do jej historických bitiek. Ony sú alfou a omegou každej jednej časti tejto IP a prispievajú k ťaháku na fanúšikov a bláznov dejepisu v oveľa zábavnejšej forme, než ako nám to bolo prezentované svojho času od školskej katedry.

cieľový trh pre hru tohto typu je naozaj malý a to so sebou prináša zástup kompromisov...

Klik pro zvětšení (Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze)

Ešte než začneme ponárať hĺbkovú sondu do tohto naozaj vyhradeného žánru, musíme jasne definovať jeho základy, na ktorých projekt buduje svoje kvality. Nič podobné ako Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence na konzole v súčasnosti nenájdete. Táto hra jednoducho nemá a ani nemôže mať konkurenciu, keďže jej stavebné zložky striktne podliehajú historickým udalostiam a prvkom z dejín, ktoré sa udiali pred stáročiami a dodnes sa o nich učia deti v Ázii ako súčasť povinnej náuky dejín. Práve koncept príbehov, ktoré sú v hre začlenené do akejsi kampane pre jedného hráča, nesie rukopis reálnych udalostí a prezentuje hráčovi skutočné historické postavy. Tie sa za svojej éry feudálnych klanov a komplikovaných spojenectiev bili pod vlajkami rodinných znakov a teraz nastal čas, aby ste si vyskúšali, aké to mohlo byť prežívať okolo roku 1500, a to jednak po stránke ekonomickej či práve na krvou posiatom bojisku. Pokojne nazývajme veci pravými menami. Ak ste nikdy nehrali ani jednu hru z žánru TBS, tak nečakajte, že by vás práve Sphere of Influence prívetivo zasvätil do tohto sveta. Úvodom je síce možné si vyskúšať obsiahly tutorial, v ktorom vám je prezentovaná škála možností a úloh, ktoré v hre budete môcť vykonávať, ale ich prezentácia nie je dostatočne šitá na nováčikov, a tak jediné, čo by vám mohlo po dokončení návodu ostať v hlave je fakt, že cyklus ťahov je nastavený na jeden mesiac.

Klik pro zvětšení (Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze)

Pre dostatočnú názornosť, čo od vás hra bude vyžadovať v jednej z desiatok kapitol, ktoré sa vždy viažu na konkrétnu udalosť v konkrétnom roku XY, vám skúsim jemne načrtnúť povinnosti a požiadavky kladené na hráča Nobunaga’s Ambition. Začínate ako konkrétna rodina, ktorej korene môžu siahať až stáročia do histórie a je na vás, aby ste počas niekoľkých rokov skúsili vydržať v pozícii, ktorá vám bola napísaná dejinami. Nastavenie hry je prívetivé aj po stránke premeny dejín, a tak, ak si nechcete nechať striktne diktovať, kedy má kto zomrieť podľa knihy a faktov, je možné si upraviť dané udalosti podľa seba. Následne sa vám teda otvára mapa v jednej a tej istej mierke, počítajúc s reálnymi oblasťami stredovekého Japonska, ktoré je už vopred rozdelené na rodiny a ich územia. Vaše hranice sú ale tak silné ako ste vy silný vladár, a tak okamžite treba začať vládnuť. Ekonomická stránka hry sa sústredí na produkciu ryže a jej následného exportu za účelom finančného zisku a je skôr v tých nižších stupňoch náročnosti čo do stratégie ťahov, ktoré musí hráč v každom kole vykonať. Oveľa väčšiu pozornosť je nutné venovať politike a s ňou súvisiacej obrane. Segment diplomacie vám umožňuje nalákať na svoje zlato a kone hneď niekoľko aliancií a tak vytvárať pokrvné spojenectvá, z ktorých môžete útočiť na slabších a budovať tak novú a silnú alianciu. Možností, ako zradiť a zároveň všetko zakryť mŕtvolou alebo úplatkom, je tu neúrekom, až by si jeden myslel že taký Game of Thrones je naozaj len rozprávka pre malé deti.

Možností, ako zradiť a zároveň všetko zakryť mŕtvolou alebo úplatkom, je tu neúrekom, až by si jeden myslel že taký Game of Thrones je naozaj len rozprávka pre malé deti.

Klik pro zvětšení (Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze)

V dobách samurajov to bolo samozrejme všetko viac osobnejšie, a tak hráč okrem bojov, kde pod kopytami koní zahynú tisíce statočných mužov, bude musieť do svojho rastúceho impéria postupne vkladať vedúce osobnosti. Tu je škála reálnych hrdinov naozaj obrovská a každý jeden má vlohy na odlišný prístup k ekonomike či zveľaďovaniu zeme. Ak si napríklad do mesta pritiahnete odborníka na hutníctvo, po pár mesiacoch si budete môcť rozšíriť výrobu zbraní a kvalitu materiálov vhodných na boj zlepšiť voči svojim protivníkom o pár krokov vpred. Na rovnakej báze je možné postupne zlepšovať silu hradieb okolo miest, zväčšovať kempy na prípravu vojsk alebo posielať s drahými darmi úlisných špehov za hranice a skúšať vyjednať prímerie pomocou ruky svojej dcéry alebo syna. Tých cestičiek ako viesť svoj rukopis touto hrou je presne toľko, koľko ikoniek je možné v hre aktivovať. Tu sa dostávame k prvému a jedinému kamienku, ktorý ma tlačil v mojej imaginárnej topánke pri spisovaní tejto recenzie. Ovládanie u TBS je vec, ktorá vyžaduje citlivý prístup a hlavne dostatočný stupeň intuitívnosti. Tvrdiť vám tu teraz, že Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence sa skvelo hrá cez gamepad, by bola čistá lož. Dokonca ani po desiatkach hodín, ktoré som v hre nechal, som si nedokázal zvyknúť na nekomfortný systém približovania kamery a jej prepínanie na mestá v obrovskej mape (je ich tam takmer stovka!). Pri prípadnej chybe je vždy možnosť rýchleho zastavenia než uplynie spomínaný mesiac, ale aj napriek tomu ovládanie značne narúša dobrý pocit z hrateľnosti ako takej a to je dôvod menšieho zrazenia v konečnom hodnotení.

Klik pro zvětšení (Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze)

Slovo kompromis a cielenie na zákazníka je mojou parafrázou na fakt, že hru tohto typu si jednoducho aj pri jej najlepšej kvalite nekúpi dostatok hráčov, ktorí by boli schopní zaplatiť oveľa kvalitnejšiu technickú stránku výsledného produktu. Aj preto od novej časti inak slávnej série nemôžeme očakávať grafické orgie plné detailov, v ktorých by sme ukájali svoju túžbu zazrieť odlesk katany v očiach tisícok bojovníkov. Ako celok pri maximálnom oddialení vyzerá mapa giganticky a pôsobivo, bohužiaľ pri čoraz väčšom približovaní si už nejde nevšimnúť ploché textúry samotnej zeme, a čo je ešte nepríjemnejšie, tak interakcia okolia na vaše rozhodnutia je skôr v jemnom kozmetickom prevedení a až na vodnú hladinu sa nie je o čom baviť v pozitívnym slova zmysle. Po stránke dabingu tu máme možnosť voliť medzi anglickým a pôvodným japonským originálom, kde práve druhá možnosť otvára zase trinástu komnatu atmosféry, ktorá sa môže pri zdĺhavých historických faktoch, ktoré sú súčasťou rozhovorov, otvoriť vo váš prospech. Hudobná stránka navodzuje dobovú melódiu s opakujúcim sa motívom, ktorý mne osobne nič moc nepovedal, ale som ochotný pripustiť, že akákoľvek iná zvuková linka by v hre tohto typu pôsobila asi viac smiešne než nejako pozitívne a historicky. Čo povedať záverom? S Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence môžete s kľudom Angličana stratiť sto hodín čistého času a stále mať momenty, v ktorých by ste konali inak a volili inú cestu za úspechom. Táto hra ponúka scenáre, ktoré písali dejiny a to v prepracovanom štýle ťahovej stratégie s komplikovanou schémou politiky, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiadny reálny štát v súčasnosti.

Klik pro zvětšení (Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze)

Už len pre obsah mimo kampane, kedy je hráčovi umožnené vzdelávanie pomocou podrobných rozpisov dejín, ktorými je inšpirovaná práve príbehová linka hry, musím tejto ojedinelej IP, ktorá tu je s nami už viac ako tridsať rokov, udeliť body za poctivé a detailné spracovanie.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti KOEI TECMO

Klik pro zvětšení (Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence - recenze)

Recenzovaná verzia: PS4
SUPER
90%
CZECHGAMER
Nebyť zlého ovládania, nemohol by som inak než vpáliť plnú stovku rovno do zubov konzumenta.

CGwillWin