recenze
King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember

King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember
King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember
07:30, 25.01.2016

Původní King's Quest se na světlo světa podíval již před dlouhými 31 lety a jednalo se o jednu z nejlepších možných herních zářezů své doby. Léta plynula, a hráči se za tu dobu dočkali hned několika rebootů z pod záštity rozličných vývojářských studií. Loňský King's Quest, se svou první epizodou (A Knigh to Remember), je tak dalším z několika málo pokusů, snažící se o resustitaci původní herní série. Otázkou zůstává, či dostál své předloze a zda vůbec stojí za zahrání.

Cesta vstříc snu

King´s Quest se vydává po stopách Grahama, ctižádostivého mladíka, jenž si v pohádkovém světě snaží za každou cenu splnit svůj sen. Sen, stát se rytířem, a za jehož realizaci je ochoten přetrpět takřka vše. Od egoistického Whispera, mostních trolů a dokonce i draků, u něhož začíná i Grahamův příběh a kde už otěže nad následným děním přebírá samotný hráč.

Klik pro zvětšení (King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember)

A více z příběhu Vám už prozrazovat nebudu, protože právě příběh, je jednou z nejsilnějších stránek samotné hry. A to zejména díky samotnému scénáři, skvěle napsaným charakterům a vůbec, celkové atmosféře pohádky. Svůj podíl na tom má bezesporu právě i fakt, že celá hra je kreslená rukou a jakoby odvyprávěna, tudíž se hráči přímo účastní dění nastíněného vypravěčem.

Tedy vypravěči. Příběh je totiž prezentován starším Grahamovým já (teď již králem a také senilním staříkem, co si rád vymýšlí) a jeho vnučkou, Gwendolynou, často zasahující do Grahamových příběhů. V závislosti na jejich vyprávění se tak dění kolem hráče dynamicky mění a zároveň i reaguje na jeho činy. A to nijak jinak, než příhodným komentářem, potažmo (ne)patrnou změnou samotného level designu. Příkladem budiž jedna z prvotních Grahamových historek. A sice, jak získal kouzelné zrcadlo.

Klik pro zvětšení (King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember)

V jedné fázi tohoto příběhu stojíte před jednou z několika hádanek - kterým kolem zatočit, aby se vám otevřely dveře vedoucí dále. Vyberete-li špatně, Graham zemře, avšak právě tady se do vypravování vloží zvědavá vnučka - „Ale tohle se skutečně nestalo, že ne, dědečku?“ Následuje kratičké nahrávání a ani ne po pěti vteřinách jste zpátky ve hře.

Adventura jak se patří

To, co kromě silného příběhu neodmyslitelně patří k adventurám jsou bezesporu i hádanky. I ty zde hráče potěší svou hojnou přítomností a co je nejlepší, nikdy vám nezaberou nesmyslně moc času. Hra jako taková je totiž cílena primárně na mladší publikum, tudíž jsou hádanky (a vůbec zdejší smysl pro humor) koncipované tak, aby je pochopilo i dítě (12+). Nikterak se u nich nezapotíte a už vůbec se nestane, že by jste se snad zasekli. A to chválíme.

Klik pro zvětšení (King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember)

Nesmíme zapomenout ani na příznačný systém rozhodování, kde každičké rozhodnutí má své následky, a obdobně jako u her z pod záštity Talltale Games "dávají" hráči pocit, že právě on udává samotný příběh. Jestli tomu tak skutečně bude, zjistíme ale až s příchodem zbývajících čtyř epizod. Do té doby můžeme jen hádat.

Během hraní tak narazíte na pár morálních voleb, včetně několika možných řešení, jak daný úkol vyřešit. Po krátkém úvodu ve striktně navržené "úrovni", se totiž přesunete do komplexní plochy, spletené z celé řady rozličných lokací. Začne se více chodit, mluvit a hráči se otevře relativně otevřený svět. Hra vás nevede za ručičku. Pouze vám předhazuje možné scénáře, u kterých je jen na vás, kterého se chytíte. Celé to tak působí parádním feelingem a musíme uznale kývnout hlavou, že první epizoda má našlápnuto opravdu slibně.

A teď k negativním stránkám hry. Jenže, ono ani není co negativně hodnotit. Příběh táhne, krásně se na to dívá a pro hru tolik osobitý humor je hráči dodáván v pravidelných dávkách. K tomu si připočtěte skvěle napsané postavy, pohádkovou atmosféru a herní dobu, dosahující cirka sedmi hodin. Jediné, co tak můžeme mít hře za zlé je snad jen nemožnost běžet a přeskakovat sáhodlouhé texty. Ale to už jsou jen drobné vady na kráse jinak perfektního celku.

Recenzovaná verze: PlayStation 4

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti SONY

Klik pro zvětšení (King's Quest Chapter 1: A Knight to Remember)

SUPER
90%
CZECHGAMER
Poctivá adventura plná skvělého humoru, atmošky a nápadů. Nezbývá než čekat, co přinese druhá epizoda.

CGwillWin