recenze
Among the Sleep

Among the Sleep - recenze
Among the Sleep - recenze
12:09, 06.12.2015

Je to už viac ako rok, čo sa prvá hra začínajúcej spoločnosti Krillbite Studio dokázala z chladného Nórska prepracovať až do horúcich stolných počítačov. Vďaka štátnej dotácii a úspechu cez Kickstarter si práve originalita tejto hororovej adventúrky nakoniec dokázala získať potrebnú pozornosť verejnosti a to dokonca do takej miery, že svoju púť zakončuje projekt aj na next-gen konzolách o hodný čas neskôr. Playstation 4 a Xbox One si teda aktuálne môžu vyskúšať akýsi simulátor života malého dieťatka z rozvrátenej rodiny, kde otec žije mimo mesto a mamička denne trúbi na fľašku od vína. Ak vás zaujal môj kvetnatý popis, určite si skúste spolu s nami prejsť nasledujúce riadky a dopátrať sa k odpovedi na otázku, do akej miery je úspech Among the Sleep naozaj opretý o kvalitu a či náhodou nejde len o nadhodnotený výsledok originálnej myšlienky nádejných, ale stále nedozretých, začínajúcich vývojárov.

Mamička má menší problém s alkoholom...

Klik pro zvětšení (Among the Sleep - recenze)

V prvom rade a hneď na začiatku si ujasnime jeden základný fakt. Aj keď opis žánru hry Among the Sleep používa slová ako "Horor" a "Adventúra", tak v podstate ani jeden z týchto stále populárnych konceptov nie je v hre nijako podporený obsahom. Oveľa viac by na hru sedel opis typu: simulácia detstva s toporným ovládaním a rozporom medzi realitou a fikciou. Hlavným hrdinom hry je totižto malé dieťatko, ktorého najväčší dosiahnutý úspech v jeho krátkom živote zatiaľ bazíruje na schopnosti chodiť a vziať do ruky nejakú tú hračku bez toho, aby povolil zvierače a pustil do gatí. Práve hračka, stvárnená plyšovým medvedíkom, sa stane ústredným partnerom nášho krátkeho dobrodružstva, ktoré je z časti vytvorené nekonečnou fantáziou, ktorú ešte nestihli zdeformovať reklamy v televízii a nie príliš lichotivým domácim zázemím. Vaša mamička má problém s alkoholom a jedného krásneho večera, kedy sa budíte osamotený v tmavom kúte detskej izby a za oknom buráca hrom sprevádzaný silným dažďom, sa musíte hold utešiť samy a na to je práve ideálny pomocník vaša fantázia. Schmatnete svojho plyšového kamaráta za labku, skočíte do bezpečia šatníka a začnete spoločne pátrať po príjemných myšlienkach.

Klik pro zvětšení (Among the Sleep - recenze)

Nie som si istý, či autori presne vedeli, čo od hry chcú po stránke hrateľnosti. Ak sa tu budeme baviť o samotných mechanikách pohybu nášho malého, tak všetko viac či menej funguje spoľahlivo. Dieťa nie je schopné dlhšie utekať, a tak padá neustále na bradu. Nemá znalosti o nejakom plávaní, a tak pri skoku do jazera jednoducho umiera, čo sú prvky, ktoré majú budovať nejaký ten reálny základ pre prvky strachu počas prechodu krajinou, ktorú vám hra servíruje ako odraz mysle malého chlapca. Bohužiaľ ono toporné presúvanie hore dole a cez prekážky, ktoré sú z perspektívy malého chlapca obrovské, so sebou razom prinášajú úplný opak toho, čo by taký malý chlapec mohol zvládnuť (hýbanie s obrovskými truhlami a podobne kazí snahu o spomínanú atmosféru). Chápem, že je tu reč o hre, kde budete prežívať bizarné miešanie reality a fikcie ochutenej o jemnú neistotu čo bude ďalej, ale aj keď ona hratelnosť zo začiatku možno príde každému zábavná a originálna, pri neskorej fáze hry už tomu tak nemusí byť, ba naopak. Pomaly reagujúce kroky hlavného hrdinu v tme, nepresne fungujúci systém manipulácie s predmetmi či absolútne primitívne puzzle hádanky. Aj z toho je jasne cítiť rozpor konceptu. Ako keby autori polovicu hry chceli cieliť na malé deti a druhou polkou na skúsených hráčov, čo sú ochotní opakovať náročné úseky (skrývanie sa pred akýmsi démonom z lesa). Vo výsledku to potom nie je moc čitateľné a z Among the Sleep je akýsi polotovar.

Hru si môžete užiť o niečo viac aj vďaka lokalizácii cez české titulky.

Klik pro zvětšení (Among the Sleep - recenze)

Reč je tu teda o arkáde na pár hodín, ktorá je aj na konzole podporená českou lokalizáciou formou tituliek a v tomto bode je Among the Sleep do bodky úplne presný. Hudobný podklad tu ráta skôr z väčšej časti s razantnými a temnými zvukmi, ktoré sa sem tam pripomenú na pozadí úplného ticha. Horor tu ale aj napriek tomu naozaj hľadať nemusíte, ak samozrejme nemáte nízky vek a nulové skúsenosti s hrami celkovo. Po stránke artu hry je zase snaha tlačiť všetko do nejakej reality, a tak je náplň viac strohá a bez nejakých prepracovaných detailov, aj keď oceňujem pár úsekov hlavne ku koncu, kde sa výjav hovoriaceho medveďa nebude zdať ako päsť na oko celému konceptu. Sčítané a podčiarknuté, ak máte chuť na niečo čo ste ešte nehrali, môže vám Among the Sleep do určitej miery sadnúť a hru si užijete. Ale v tomto prípade je aj moje hodnotenie skôr naklonené k druhej skupine, a to do sféry, kde jednoducho nemám dojem stopercentne odvedenej práce zo strany autorov a cítim tu neskúsené prvé krôčky v drsnom svete vývoja hier.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Krillbite Studio

Klik pro zvětšení (Among the Sleep - recenze)

Recenzovaná verze: PS4

PRŮMĚR
50%
CZECHGAMER
Oceňujem odvahu v rámci drsného základu pre príbeh, ale to z hry v mojich očiach nezmaže všetko negatívne.

CGwillWin